MKPera Üzerine  MK’DA İŞLEYEN AİLE DANIŞMANLIĞI SÜRECİNİ ANLATTI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

MKPera Üzerine  MK’DA İŞLEYEN AİLE DANIŞMANLIĞI SÜRECİNİ ANLATTI

Bu haber 15 Nisan 2022 - 13:08 'de eklendi ve 319 kez görüntülendi.

Aile danışmanlığının, aileyi oluşturan bireylerin bir araya gelmesinin ve paylaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalışmalarının üzerine kurulduğunu ifade eden MKPERA Kampüs ve MKPERA Klinik Kurucusu Özel Eğitim Uzmanı Murat KUDRET, ‘aile sorunları önemli olduğundan aile danışmanlığı alacağınız kişi ve kurumun bu konuda uzman olmasına önem verin’ dedi.

Özel Eğitim Uzmanı KUDRET, haber merkezimize verdiği önemli bilgilerle ailelere seslendi; “Her eğitim ve özel eğitim ve rehabilitasyon seansı sonrası aileyle farklı gelişen bireyin o günkü durumu hakkında bilgi verilir ve evde yapılması gerekenler konusunda görevlendirilir. Periyodik aralıklarla aile toplantıları yapılarak farklı gelişen bireyin bulunduğu düzey, performans hakkında aileler aydınlatılır.

Bireysel eğitime devam eden farklı gelişen birey, sosyal çevrede aile içinde davranış problemleri yaşıyorsa; aile psikolog önderliğinde Aile Eğitimi’ne alınır.

Eğitimde;

  • Aile çocuğu nasıl daha iyi anlar ve tanır
  • Çocuğun problemlerini çözmede nasıl bir yol izler
  • Çocuğa tutum ve davranışları nasıl olmalıdır? Şeklinde sorulara cevap bulunur.

Farklı gelişen bireye sahip ebeveynlerle Grup Terapileri yapılır.

Bu terapilerde;

  • Yaşanan ortak problemler,
  • Problemler karşında ebeveynlerin olumlu yada olumsuz yanıt aldıkları tutumları,
  • Ebeveynlerin aile içi çatışmaları, duygusal problemleri gibi konularda aileler arası kotarsis

(boşalım, paylaşım) gerçekleştirilir.. Bu amaçla özel veli görüşmeleri, toplantılar, seminerler düzenlenir, bu seminerler meslek alanları tarafından görsel ve işitsel uyaranlar (slayt, video v.b) eşliğinde sunulur.

Aile Eğitimi Ve Danışmanlığı

Gönüllü çıkılan ve hiç bitmeyen bir yolculuktur, anne ve baba olmak. Yolculuk bileti elinize verildiği andan itibaren her türlü düşünce ve duygu tüm renkleri ile zihninizde gezinir. Kimilerimizin yol boyunca yaşadıkları gönlünden geçenler ile denk olurken kimilerimiz için şaşırtıcı sürprizler hazırlamıştır hayat.

İşte bu sürprizlerden biridir ‘özel bir çocuğa’ sahip olmak. Özel bir çocuklarımızın ebeveynlerinin, çocukları ile beraber atacağı her adım için daha fazla emek ve zaman sarf edeceği buna karşılık ise emsallerine kıyasla koskocaman bir gülümsemeye sahip olacağı bilinmelidir.

Çocuklarımızın engeller ile baş etmesi ve dış dünyaya uyum sağlayabilmesi amacıyla verdiğimiz eğitimlerde ailelerimiz bizlere bilgi sağlayan en önemli kaynaktırlar. Çocuklarına ilişkin gözlem, bilgi ve paylaşımları,

  • Eğitim sürecinin başında çocuğumuzun daha iyi değerlendirilmesi ve tanınmasını sağlar.
  • Çocuğumuz için gerek amaçlar gerekse zamanlama açısından daha gerçekçi ve ulaşılabilir planlar hazırlanmasına yardımcı olur.
  • Problem davranışların tespitini hızlandırır.
  • Eğitim sürecinde hedeflerimize ulaşma düzeyimizi belirlememize olanak tanır. Ayrıca eğitimciler ve ailenin, ev ile okul arasında ortaklaşa yürüttüğü bir program çocuğumuz için hedeflediğimiz süreyi kısaltmakta, harcanan enerji düzeyini gerek eğitimci gerek aile açısından asgari düzeye çekmekte ve öğrenilen becerilerin günlük yaşama genellemesini kolaylaştırmaktadır. Problem davranışların azaltılmasında ve yeni davranışların kazanılmasında da ailemizin eğitimcilerin vereceği destek doğrultusunda uygulayacakları yöntemler daha etkili olmaktadır.

Eğitimci-aile ortaklığının en güzel yönü ise başarı ile tamamlanan her dönemin sonunda paylaştığımız ve böylece çoğalttığımız mutluğumuzdur. Bize muratkudret@gmail.com adresinden ulaşablirsiniz” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı