MK PERA EL VE GÖZ KOORDİNASYONU HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

MK PERA EL VE GÖZ KOORDİNASYONU HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

Bu haber 01 Temmuz 2022 - 17:38 'de eklendi ve 176 kez görüntülendi.

MK Pera Kampüs ve MK Pera Klinik Kurucusu Özel Eğitim Uzmanı Murat Kudret, kurum uzmanlarının çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

“MK Pera uzmanlarının gerçekleştirdiği el- göz kordinasyonu çalışmasını kamuoyuyla paylaşan MK Kurucusu Kudret; “El-göz koordinasyonu ya da göz-el koordinasyonu gözlerimizin algıladığı bilgiyi (görsel uzaysal algı) ellerimizin bir hareketi gerçekleştirmesi için yönlendirmede kullanan bir aktivite gibi eller ve gözlerin eş zamanlı kullanımını gerektiren aktiviteler yapabilme kabiliyetidir.

Dikkatimizi bir uyarıcıya yöneltmek ve beynin, bir alan içinde vücudun nereye konumlandığını anlamasına yardım etmek için gözlerimizi kullanırız (kendini algılama).

Görsel bilgileri baz alıp belli bir işi eş zamanlı olarak yapabilmek için ellerimizi kullanırız.

El-göz koordinasyonu, gözlerimize ulaşan uyarana göre ellerimizi yönlendirmemiz gerektiğinden karmaşık bir bilişsel beceridir. El-göz koordinasyonunun geliştirilmesi özellikle normal çocukluk gelişimi ve akademik başarı için önemlidir ancak yetişkinlerin de gündelik hayatta sayısız eylem için kullandığı mühim bir beceridir.

Gündelik hayatta yaptığınız çoğu eylem belli derecede el-göz koordinasyon kullanır, işte bu yüzden mümkün olduğu kadar gelişmiş olduğundan emin olmak gerekir. Genel olarak konuşacak olursak, bir durum için uygun olmayan bir davranışı düzeltmek için görsel bilgileri kullanırız, bu yüzden bu bilişsel beceri bu kadar önemlidir.

El-göz koordinasyonuna örnek verecek olursak; “Yazı yazarken el göz koordinasyonunu kullanırız. Çizgiler yapmaya başladığımızda gözlerimiz beyine elin nerede olduğunu ve nasıl yazdığımızı söylemek için görsel bilgi gönderir. Bu bilgiyle farklı motor programlar oluşturur ve bu programlarda oluşabilecek sorunları düzeltiriz (geribildirim). Bu, belli miktarda beceri ve çalışma gerektiren hızlı ve isabetli bir motor eylemler dizidir.

Buna benzer diğer bir sıralama klavyede yazarken oluşur. Hareket türü farklı olsa da, beyne elini nasıl yönlendireceğini ya da bir hatanın düzeltilmesi gerektiğini söylemek için görsel bilgileri kullanırız.

Araba sürerken sürekli el göz koordinasyonunu kullanırız çünkü ellerimizi direksiyon üzerinde hareket ettirmek, aracımızı şeridin ortasında turmak ve kazalardan sakınmak için görsel bilgiyi kullanır”

Zayıf El-Göz Koordinasyonuyla İlişkili Problemler

Unutmayın ki el-göz koordinasyonu kişinin gözleri ve görme kabiliyeti etkilenmemiş ve motor kontrol becerileri düzgün çalışıyor olsa bile doğru işlemeyebilir. Görme becerisi mükemmel vaziyette olan birinin el-göz koordinasyonu problemleri yaşaması mümkündür ve bu sadece görsel ve motor sistemleri birlikte kullanması gerektiğinde açığa çıkar.

Görsel veya motor sistemlerinde oluşacak herhangi bir hasar el-göz koordinasyonunu belirgin derecede etkileyebilir.

Zayıf el-göz koordinasyonu çok sayıda farklı aktiviteyi etkileyebilir ve bu da gelişimsel bozukluklar, öğrenme problemleri (okuma yazmayı öğrenme, spor yapma problemleri), akademik alanlarda sıkıntılar (not alırken hata yapmak, yetersiz dikkat), uzmanlık alanlarında sorunlar (klavyede yazı yazmak ya da eşyaları düzenlemek gibi işler), gündelik aktiviteler ile alakalı problemlere (yemek yemek, dikiş yapmak, araba kullanmak gibi) yol açabilir.

El-göz koordinasyonunu nasıl ölçebilir ve değerlendirilir?

Gündelik yaşantımızda el-göz koordinasyonunu sürekli olarak kullanırız ve bu kabiliyet bulunduğumuz ortamlara uyum göstermemizi sağlayan en önemli becerilerden bir tanesidir. İşte bu yüzden el-göz koordinasyonun değerlendirilmesi ve herhangi bir noksanlık varsa bunun bilinmesi birçok farklı alanda yardımcı olabilir. Akademik alanlar: bir çocuğun belli görevleri yerine getirmede ya da ödev, test, yazılıları yapmakta zorlanıyor mu bilmek için. Medikal Alanlar: Bir hasta kendi başına araba kullanabilir mi (ya da yemek yiyebilir mi)bilmek için. Uzmanlık Alanları: Bir çalışan işini doğru ve güvenli biçimde yapabilir mi bilmek için.” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı