ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Nisan 2017

Mızraklı’dan, Dünya Barışı İçin Dünya Halklarına Anlamlı Mesaj…

 

“BARIŞ İÇİN BÜTÜN DÜNYANIN MUHTAÇ OLDUĞU FELSEFE: SAYGI VE HOŞGÖRÜ” 

Baharın gelişini simgeleyen ve kültürel miras niteliği taşıyan “Ğid Sabatağş” Mızraklılı gençlerin organize ettiği bir programla Mızraklı Restaurantta gerçekleşti. Mızraklı Mahalleli gençlerin hazırladığı programa Mızraklılı öğrenciler, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve veliler katıldı. Serkan Aslan’ın sunumunu yaptığı programda kız öğrenciler, erkek öğrenciler ve Öğretmenler arasında olmak üzere üç kategoride geleneksel yumurta tokuşturma yarışını gerçekleştirdiler. Yumurta tokuşturmada birinci gelen öğrencilere Mızraklı Restaurant İşletme Sahipleri tarafından altın ödülü takdim edildi. Mızraklı Atatürk Ortaokulu Müdürü Orhan Özdemir, velilere hitaben yaptığı konuşmada günün önemine değindi. Mızraklılı Süleyman Aslan da yaptığı konuşmada, bu kültürel bayramı ilçede tüm halkın kutladığına dikkat çekti. Orkestra eşliğinde halayların çekildiği programda çocuklardan öte büyükler çocuklar gibi şendi.

Mızraklı Restauran, sponsorluğu üstlendi…

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Süleyman Aslan, “Ğid Sabatağş herkese kutlu olsun. Bu kültürel bayramımızı tüm kardeşlerimiz kutlamaktadır. Ortodoks kardeşlerimiz bir tarihte, Protestan kardeşlerimiz bir başka tarihte, biz Müslümanlar da 30 Martta kutluyoruz. Ne mutlu Samandağlıyım diyene! Bütün etnik mezhebi ve dini inanca sahip vatandaşlarımız birbirlerinin inancına, kültürüne yaşam hakkına saygı duymakta ve kardeşçesine yaşamaktadırlar. Biz bu birlikteliğe Samandağ kültürü diyoruz. Öyle bir hoşgörüye sahibiz ki bugün bütün dünyanın muhtaç olduğu felsefe de budur. Herkesin kültürünü yaşama ve yaşatma hakkına saygı gösteriyoruz. Kutsal mekanlarımızı herkesle paylaşıyor ve bunlara saygı duyuyoruz.

Samandağ ruhu dediğimiz bu felsefe en başta insana saygıdan kaynaklanıyor. Zaten dünya devletleri böyle bir felsefeye sahip olsalardı, bu dünya bağrında ne savaşları ne de sınırları barındırırdı.  Bu organizasyonun sponsorluğunu üstlenen Mızraklı Restaurant sahiplerine, Okul Müdürlerine, Sevgili öğretmenlerimize ve böylesi konularda bizlere rehber olan Eser Paşa öğretmenimize teşekkür ediyoruz. Katılım gösteren tüm Öğretmen, veli, öğrenci ve vatandaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz” dedi.

Gazetemize teşekkür…

Yarışmalardan sonra öğrencilere ödülleri Mızraklı Restaurant sahibi tarafından takdim edildi. ödül töreninden sonra Okul Müdürü Orhan Özdemir in de katılım gösterdiği yumurta tokuşturma yarışına öğretmen ve veliler de katıldı. Etkinlik sırasında Müdür Özdemir, vatandaşlara gazetemizin çalışmaları ile ilgili bilgi vererek Mızraklı halkı adına gazetemize teşekkür etti.

Etkinlik türkü ve halaylarla sona erdi.

Ğid İl Sabatağş bayramının tüm inşalara barış, huzur ve mutluluk getirmesi dileği ile bizi etkinliklerine davet eden Mızraklı gençlerine sonsuz teşekkür ediyoruz.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
848 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?