ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Mart 2017

MIZRAKLI HALKI, KÜLTÜREL DEĞERLERE SAHİP ÇIKIYOR

 

Arap Alevi kültürünün önemli bir parçası olan 3iyd Sabata3şiy (17 Bayramı) yarın, Mızraklı’da bulunan Kızmedinyen Türbesi civarındaki Mızraklı Restorant’ta kutlanacak.

Tarihsel anlamda önemli bir yere sahip olan bayramın etkinliğini düzenleyen Mızraklı halkı, bu etkinliğe, en önemlisi de kültürümüze sahip çıkılması adına bütün halkımızı etkinliğin düzenleneceği Mızraklı Restorant’a davet ediyor.

Mızraklı halkı, etkinliğin yarın düzenleneceğini ifade ederlerken, yaptıkları açıklamada; ”kültürel anlamda çocukluğumuzdan, büyüklerimizden süregelen bu güzellik günümüzde yok olmaya yüz tutmuş durumda. Geçen yıl ESER PAŞA hocamızın katkısıyla ilkokul çocuklarıyla beraber KIZMEDINYEN türbemizde ufak da olsa bir etkinlik oluşturduk. Lakin bir şeyi düşünememiştik; biliyorsunuz ki KIZMEDINYEN türbemiz evrensel olup dışarıdan bir çok misafiri ağırlar. Biz de o gün onları ciddi anlamda rahatsız etmiştik. Bu yıl bu şekilde olmasını istemiyoruz. Misafirler türbede rahatça otursun, rahatsız olmasınlar diye MIZRAKLI RESTORANT sponsorluğunda kültürümüzü yaşatma ve de çocuklara aşılama adına bu katkıyı verdikleri için teşekkür ediyoruz.

Hava güzel olursa MIZRAKLI RESTORANT bahçesinde, hava yağışlı olursa içerde etkinliği gerçekleştireceğiz. Bu etkinliğe köyümüzde var olan iki okuldan hocalarımızın seçecekleri öğrencilerle dışardan gelecek misafirlerle beraber kutlayıp kültürel konuşmalar yapılmasını sağlayacağız. Çocuklara dağıtılmak üzere yumurtalar haşlanıp rengarenk boyanacak. Birinci olana hediye verilecek, dışardan yumurta getirmek yasak. Katılım bedava, özellikle velileri bekliyoruz. O gün köy çocukları, çevre köylerden katılmak isteyen herkes misafirimizdir. Okul müdürlerimizin bize verdikleri destekten dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz. Katılımı öğrenciler belli olunca isimleri yayınlanacak, daha detaylı bilgilerle bugün net bir şekilde yazacağız” ifadelerini kullandılar.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
791 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?