ÜST REKLAM

logo

reklam

MİNE G. KIRIKKANA’TA SALDIRI İDEOLOJİKTİR


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Sohbet Köşesi  Hasan Yavaş

Çünkü Kırıkkanat, yurttaşlık hakları ve vatandaşlık görevi gereği durması gereken yerdedir. Üstelik yazar ve gazetecidir. Yazdığı ve söylediklerini tekrarlayacak yüreklilik ve samimiyettedir.

İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz.

Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir.

Mine Kırıkkanat bunu deşifre etmiştir.

Halkın dini duygularını en yüksek derecede istismar etmiş bir iktidar olup başta Milli Eğitim olmak üzere bütün kurum ve kuruluşları da bu anlayışa göre düzenleme yoluna gitmiş.

Ve Diyanet İşleri Başkanlığı AKP’nin bir parçası haline getirilerek öyle bir politikaya soyundu ki, müftüler camilerde hocalar birer AKP propagandisti kesilerek cami cemaatine istedikleri gibi yönlendirmeye kalkanlara karşı temel hak ve özgürlükleri savunmuştur.

Bizler Kırıkkanat’ın yanındayız.

Kırıkkanat’a saldırılanları da iyi tanıyoruz, bizler bu gerçeği anlamakta elbette ki zorlanmıyoruz. Zorlanmıyoruz çünkü biliyoruz ki kapitalist sistem yığınları yönetemez konuma geldiğinde ilk başvuracağı şeylerden birisi ve en önemlisi hiç kuşkunuz olmasın ki din istismarcılığıdır.

Bütün faşist rejimlerin çok sevdiği bir yöntemdir din istismarcılığı.

Bizim ülkemizde bir önemli noktanın daha altını çizmekte yarar var. AKP iktidarı aynı zamanda da salt dini istismar eden bir iktidarın ötesinde bir anlayışa sahiptir. Sözünü ettiğimiz iktidar aynı zamanda da dini devlet anlayışını yaşama geçirmek için organize olmuş bir güçtür.

Dolayısıyla Mine Kırıkkanat, böyle bir örgütlü gücün bütün Cumhuriyet kazanımlarını hedefleyen, sosyal devlet olgusunu, ulus devlet yapısını, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını yok sayan gericiliğe karşı Yurttaş Hakları ve Vatandaş Sorumluluk bilinci ile hareket etmiştir.

Dinci ve gerici takımı hız kesmeksizin ataklarını sürdürüyorlar. AKP iktidarı ile birlikte iyice serpilip gelişen ve her tarafa kol atan tarikat ve cemaatler, yaşamın her alanında tehlike saçmaya devam ediyorlar. İnançları ve savundukları görüşler açısından konuyu ele aldığımızda sadece dini alanlarda kalmaları gerekirken hiç de öyle olmadı. Sağ ve gerici iktidarlar sayesinde devletin her kademesine yerleştiklerini gördük. Öyle oldu ki, herhangi bir partinin iktidara gelip gelmemesini bile etkileyecek düzeye geldiler.

Bu kesimler; liberal kimi kesimlerce de sivil toplum yerine konularak politik alana taşıdılar. Yıllarca açık/gizli çalışma yürüten Fethullahçılar bu şekilde güç kazanıp AKP iktidarı ile birlikte iktidarın bir parçası haline geldiler.

Fethullacılar devletin en stratejik kurumları başta olmak üzere bütün kurumlarını kontrol eder hale geldiler. Bu durum ne zaman Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarını tehdit eder hale geldi, işte o zaman Fethullaçılar düşman sayılarak tasfiyeye yöneldiler.

Ve bugün yeni cemaatler yeni tarikatlar iktidarla işbirliği içindeler.

Mine Kırıkkanat’a saldırı sınıfsaldır. Ezen ile ezenin savaşında, koşar adım yanan İbrahim’i kurtarmaya giden karınca misali Kırıkanat safını belirlemiştir.

Kırıkkanat bir işçi, işçi olmakla, kendi çıkarlarının işçi sınıfının diğer üyelerinin çıkarları ile özdeşlik, burjuvazinin çıkarları ile de uzlaşmaz bir karşıtlık içindedir.

Öyleyse kapitalist bir toplumda azınlık durumunda olan burjuvazi, egemenliğini güvence altına almak için, çoğunluk durumundaki işçi sınıfının kendisi karşısında ortaklaşarak mücadeleye girişmesini engellemek için bu yolda olan herkesi susturmak için her yola başvurur. Bu yazının özeti de

Mine Kırırkkat’a yapılan baskının siyasal ve politik- ideolojik faşist bir baskı olduğu gerçeğidir.

Yazarın, Empreyalizme karşı yürütülen Kurtuluş Savaşı Kahramanları- Mustafa Kemal ve arkadaşlarını, yazısında, savunma hattına, bir gazeteci, yazar ve insan kimliğiyle alıp, sahip çıkması zaten başlı başına, saldırıya hedef olmasına neden olmuştur.

Dolayısıyla, Mine Kırıkkanat’ın karşısında yer alan bu küstah gericiler, insanlığın geleceğinin önünü tıkayanlardır., Kırıkkanat ise, İnsanlığın bütün kazanımlarını, demokrasi ve insan hakları başta olmak üzere, sosyal ekonomik ve iktisadı kalkınma ile toplumların kaderinde önemli kazanımlar sağlayan bir görüşün –ilerlemenin peşinde.

Milyonlarca insanının barış içinde, huzur ve güvenliği için kalem elinde ki kalemi bu mücadeleye adamış bir gazetecidir.

Gazeteci yazar Mine Kırırkkanat huzurunda,  haksız hukuksuz yere hapishanelerde, dışarıda işinden kovulup, işsiz güçsüz bırakılmış bütün gazetecilere bin selam!

 

Share
110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “ARI SOKMASI” DEYİP GEÇMEYİN

  22 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan/ Sami Aslan Çoğu insanın ciddiye almadığı arı sokmaları, böbrek, kalp kası ve damar iltihaplarına yol açabilir, hatta bazı durumlarda ölüme de sebep olabilir. Özellikle yazın sık rastlanan arı sokmaları, bazı kişilerde ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Son olarak reklamcı Arsun Erdalın ölümüyle gündeme gelen arı sokması sonucu gelişen anaflaksi(alerjik şok), arı sokmasının beraberinde getirdiği risklerin en önemlisi olarak biliniyor. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar, ilk 4 saatte olanlar ve sonra gel...
 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...