Milletvekili Yayman’dan, İlçemize Çıkarma YAYMAN, SAMANDAĞI’NA 800 TRİLYON YATIRIM YAPTIK… - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

Milletvekili Yayman’dan, İlçemize Çıkarma YAYMAN, SAMANDAĞI’NA 800 TRİLYON YATIRIM YAPTIK…

Bu haber 19 Haziran 2020 - 9:52 'de eklendi ve 330 kez görüntülendi.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ile birlikte ilçemizde gerçekleştirdikleri çalışmaları yerinde incelediler.

İlk adres Batıayaz…

İlk olarak, Batıayaz’da düzenlenen kahvaltıya ilçemiz Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci, AK parti İlçe Başkanı Semir Özdemir, Köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Ak Parti ilçe Başkanı Özdemir’in koordinatör olduğu kahvaltılı toplantıda konuşmacılara sırası ile yer verildi. İlçe Başkanı Özdemir, corona sürecinde hastalara şifa olmak adına gece gündüz çalışan tıpçılara teşekkür etti, devletin bu süreçte vatandaşın yanında olduğuna dikkat çekti.

Samandağı’ndaki çalışmalar ile ilgili konuşan DSİ Müdürü Mehmet Ekinci, Karaçay Barajı ile ilgili yatırımları katılımcılar ile paylaştı.

Sonrasında konuşan Hatay Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu, pandemi sürecinde sağlıkçılarla beraber tarımcılara da çok iş düştüğünü beyan ederek sözlerin şöyle sürdürdü; “Sayın Cumhurbaşkanımız her tv ekranına çıktığında üretim aksamayacak dedi. Üretim de gerçekten aksamadı. Geçmişte meşhur bir söz vardı ‘Köylü Milletin Efendisidir’ diye. Bu süreçte bunun ciddiyetinin farkına varıldığı kanaatindeyim. Çünkü insanlar yaşamak için yemek zorundalar, yemek için üretmek zorundayız. Çiftçilerimizde Allah’a hamdolsun bu üretimi aksatmadılar. Samandağ burada marka değeri taşıyor. Üzerine düşeni de yaptı. Devletimiz de üzerine düşeni yapmıştır. İmkanlar ölçüsünde vatandaşa mağduriyetlerinin bedeli ödenmektedir. Biz üretimi aksatmayan çiftçilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Vatandaşın organik tarım desteği olup olmadığı sorusuna cevap veren Müdür Çolakoğlu, ‘evet var, müdürlüğümüze uğrarsanız gerekli bilgilendirmeyi daha geniş yapabiliriz” dedi.

Ak Parti Hatay Başkan Yardımcısı Şemsettin Günay, pandemi sürecini çok rahat atlatan bir hükümetin olmasından dolayı gurur duymak gerektiğine dikkat çekerek, yöneticilere teşekkür etti.

Samandağ hepimizin ortak paydası diyerek konuşmasına başlayan Samandağ Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz, daveti için Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a teşekkür ederek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Samandağ tarihi ve turizm potansiyeli ile tarım potansiyeli ile gerçekten bu güne kadar hakettiği yere gelmemiş bu potansiyellerini hakkettiği gibi hayata geçirememiş bir ilçemiz.  Samandağ’ın bu turizm ve tarım potansiyelini halkımızın hizmetine sunmak ve hakkettiği yere taşımak için biz hiçbir siyasi ayrım yapmadan herkese eşit mesafede bütün kurumlarımız, oda başkanlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz ile işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz. Halka hizmet hakka hizmettir. Biz belediye başkanları o göreve seçildikten sonra siyasi kimliğimiz ile değil, bu halka hizmet anlayışıyla hareket etmek zorundayız. Kim ki bu ilçeye bu topraklara, bu halka en ufak bir katkı sunacaksa, bu ilçede bir çivi çakacaksa biz ona saygı duyacağız, onun başımız üzerinde yeri olacak. Halkımızın buna ihtiyacı var ilçemizin buna ihtiyacı var. Şimdi ben bunu söylüyorum samandağ hepimizin ortak paydası arkadaşlar resmi rakamlardan bahsediyorum hafta sonu ilçemize giriş yapan araçların sayısı 38.500. Arsuz – Çevlik yolunun açılması ile birlikte bu sayı belki iki katına çıkacak. 3 kişi ile çarptığınızda bu 150 bin olacak. Samandağ’ına hafta sonu şehir dışından giş yapacak insan sayımız bu. Biz bu insanları en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Hani diyoruz 7 tane medeniyete ev sahipliği yapmışız. Denizimiz var, kumsalımız var, tarihimiz kültürümüz doğamız var biz ilçemize gelen ve ilçemizde yaşayan vatandaşlara bu zenginliklerimizi en iyi şekilde sunabilme adına ilçemizde bir takım yatırımlar yapmak zorundayız.

Göreve geldikten sonra 22 proje hazırladık. Turizm ve tarımın önünü açabilecek yatırımlar bunlar. Sayın bakanımız Hüseyin bey ile bu projeler için gerekli tahsis noktalarını ilettik. Bize söz verdiler, gerekeni yaparız dediler. Bunlar turizm noktasında Samandağ’ın önünü açacak projeler. Bunları en kısa zamanda biz hayata geçirmek istiyoruz. Sadece Hüseyin bey değil burada daire müdürlerimiz var, ilçe kaymakamımız var HBB ile hepimiz koordineli bu ilçeye bakmaya çalışıyoruz. Mesela tarımı desteklemek için projemizi hayata geçirdik, iki kooperatif kurduk. Biri kadın girişimi kooperatifi, biri de tarımsal kırsal kalkınma kooperatifi. Gastronomi köyü kuruluşu için çalışmamız oldu. Bu konuda TKDK’nın bu girişimimizi olumlu bulup desteklemesi bizim önümüzü açtı. Proje 5 milyon TL bir proje. % 65 ini TKDK karşılıyor. %35’ini de ortaklar karşılayacak. Kooperatifimizi Türkiye’nin tek ermeni köyü olma özelliği taşıyan Vakıflı’da kuruyoruz. Belediyeye ait 24 dönüm arazi üzerine kuruyoruz. Önümüzdeki hafta yapımına başlayacağız. Bu yıl içinde de bitirmeyi hedefliyoruz. O proje kapsamında da kadınlarımıza gençlerimize istihdam sağlayacağız. Türkiye’nin tek gastronomi köyü olması sebebiyle de ayrı bir önem arz ediyor. Bunun dışında projeler de hazırladık. İlçemize has narenciye ve diğer ürünleri kurutup ihraç edebileceğimiz bir proje. Tabiki bu projelerimizi hayata geçirmek için Hatay Valimize ve diğer kurumlarımıza, Vekillerimize ihtiyacımız var ben burada huzurunuzda hepsine teşekkür ediyorum. Ayrıca sayın vekilimizden istirhamım bu çevre yolunun bir an evvel sonuçlandırılmasıdır. Devlet büyüklerimizin bizden bunu esirgemeyeceğinden eminim. Şimdiden bu ilçe için atılan her adıma teşekkür ederim” dedi.

Sonrasında Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz katılımcılara hitap etti. Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz katılımcıları selamladı. İlçemiz Kaymakamı Murat Kütük’ün de konuştuğu toplantıda gündeme damgasını vuran konuşmayı ATSO Başkanı Hikmet Çinçin gerçekleştirdi.

Kahvaltıda söz alalar arasında Ziraat Mühendisi Sunel Aksu Yılmaz da çiftçilerin sıkıntıları yanı sıra Fidanlıda fidan üreticilerinin de zorda olduklarına dikkat çekti.

Samandağ ilçesine yapılan ve yapılması planlanan hizmetleri anlattı.

Yayman burada yaptığı konuşmada sözlerine Samandağ Arsuz yolunu değerlendirerek başladı. Yayman, “24 Haziran seçimlerinden önce geldik dedik ki biz bu yolu ya açacağız, ya açacağız.

Hatay’ın 15 ilçesi var. 15 ilçenin parasını Samandağ’a getirdik. Bu yol turizm yolu kapsamındayken güvenlik yolu kapsamına aldırdık. Ben sizin kardeşinizim. Hataylı olmaktan şeref duyuyorum, iftihar ediyorum. Hayatımda bir sürü iş yaptım. Türkiye’de ödül alan kitaplar yazdım. Ama benim için en değerli olan şey bu şehrin milletvekili olmak. Gurur duyuyorum.

Karadeniz otoyolu bir kenara dursun, Antalya-Kaş yolundan daha güzel bir yolumuz oldu. Türkiye’nin en güzel sahil yolu Hatay’ımıza hayırlı olsun” dedi.

HBB Başkanı Savaş Söz Verdi…

Yayman konuşmasında “Dün bütün protokol Madenli’deydi. 11 kilometrelik yol konusu gündeme geldi. Bu yolun neden açılmadığını sordum. Bu yolu devlet yapsın dediler. Bu yol Hatay Büyükşehir Belediyesinin yolu kapsamında. Biz de büyükşehir belediyesine yapması için söyledik. HBB Başkanımız Lütfü Savaş da yol yapılacağı dair sözünü verdi” dedi.

Hatay’ın En Güzel Hastanesi Samandağ’da…

İlçeye yapılan hizmetleri anlatan Yayman, 400 milyon baraj, 100 milyon sadece kamulaştırma, 60 milyon yolun parası, 80 milyon Arsuz Samandağ yolu ve Samandağ Devlet Hastanesi. Hatay’ın mimari açıdan en güzel hastanesi Samandağ’da. Hatay’ın en güzel ilçesi Samandağ’a millet bahçesi yapacağız” sözlerini kullandı.

Bir Müjdemiz Daha Var…

Yayman, “Bir ilçede belediye başkanı ve kaymakam uyum içerisinde ise o ilçede yapılmayacak hiçbir iş yok. Samandağ’ın en büyük ihtiyaçlarından birisi de hükümet konağı. Bakanımızla görüştü. Önce size müjdeyi vereyim. 8 Temmuz’da Kırıkhan hükümet konağı TOKİ ihaleye çıkıyor. Hayırlı uğurlu olsun. Kırıkhan’ın ardından inşallah Samandağ’a da yapacağız. Hassa devlet hastanesi de 15 Haziran’da ihaleye çıkacak. Şimdiden hassaya hayırlı olsun ” dedi.

Biz Millete Sevdalıyız…

Siyasetçinin görevinin halka hizmet etmek olduğunu söyleyen Yayman, “Biz millete sevdalıyız. En büyük siyaset hizmettir diye güzel bir söz var. Biz Hatay milletvekilleri olarak söz konusu Hatay ise gerisi teferruattır diyerek yolumuza devam edeceğiz. En büyük konuşma icraattır, hizmettir” değerlendirmesinde bulundu.

Oy Vermeseler De Allah Razı Olsun…

Samandağ’dan övgüyle bahseden Yayman, “Diyorlar ki neden bu kadar Samandağ’a geliyorsunuz, Samandağlılar size oy vermiyor, destek vermiyor. Değerli arkadaşlar biz Samandağ’ı, Samandağlıları seviyoruz. AK Parti’nin siyaset anlayışı ‘Ne kadar oy verdin o kadar hizmet gelecek’ değildir. Oy verseler de vermeseler de Allah razı olsun” dedi.

Büyük Karaçay Barajında İnceleme…

Toplantının ardından beraberindeki heyetle Karaçay Barajı’na giden Yayman, burada incelemelerde bulundu.

Maliyeti 400 milyon TL olan baraj hakkında konuşan Yayman, “Bu çok büyük bir eser. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karaçay Barajı hem taşkınları önleyecek hem de elektrik üretecek” açıklamasında bulundu.

Hıdırbey Ve Vakıflı Temasları…

Karaçay Barajı’nda yapılan incelemenin ardından Hıdırbey ve Vakıflı’da muhtarlar ve çiftçiler ve vatandaşlarla buluşan Yayman, yapılan ve yapılacak olan hizmetlere ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Yayman beraberindeki heyetle birlikte Samandağ’daki temaslarına gün boyu devam etti.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı