ÜST REKLAM

logo

reklam

”MİLLEHA’YI KORUMA ALTINA ALIN VE TANITIN”

 

 

 

milleha

Dünyanın en önemli kuş göç yollarından birisi üzerinde bulunan ilçemiz, her yıl çok sayıda kuş türünün sürüler halinde mevsimsel göçlerine tanıklık ve ev sahipliği yapıyor.

İlkbaharda Afrika’nın orta ve güney kesimlerinden kalkan binlerce kuş, Doğu Akdeniz’in sahil kesimini takip ederek ilçemizin bulunduğu bölgeden geçer.

Afrika’nın orta ve güney kesimlerinden göçe kalkan binlerce kuş çeşidinin Samandağ’da konakladıkları başlıca yerlerin başında halkımız arasında Milleha diye bilinen Tuzla Göleti, Asi vadisinde nehir kenarları, Eski Asi yatakları ile Amanosların ormanlık alanları ve Keldağ civarında yerleşimin daha seyrek olduğu bölgeler sayılabilir.

Dünyanın farklı bölgelerinden de gelen binlerce kuşa ev sahipliği yapan Mılleha, onlarca yıldır kaderine terk edilmiş vaziyette duruyor.

Binlerce çeşit kuşun konaklama yeri olmasından dolayı kuş sever turisti çekebilecek ve bu yönüyle ilçemiz halkına ekonomik katkı sağlayabilecek potansiyeli olan Mılleha’nın bu halde bırakılması, koruma altına alınmayıp kuşların avlanmasına sessiz kalınması, ilçemizin tanıtılmasını ve ekonomik anlamda kalkındırılmasını isteyen halkımızı üzdüğü gibi öfkelendiriyor da.

İlçemiz halkı sözkonusu bölgenin koruma altına alınmasını ve tanıtılarak kuşsever tursitlerin bölgemize kanalize edilerek ekonomik kalkınmanın sağlanmasını istiyorlar.

Haber-foto:haber merkezi

Share
649 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?