ÜST REKLAM

logo

reklam

“MESLEK LİSELERİMİZ OLDUKÇA DONANIMLI”

Gelişmek Ve İlerlemek Meslek Liseleri İle Mümkün

Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, İlçemizde faaliyet gösteren Samandağ Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine dün bir ziyaret gerçekleştirdi. Kapo, gerçekleştirdiği ziyaretin amacının Meslek Liselerinin önemini duyurmak ve Meslek Liselerine yönelik öğrenci sayısını attırmak ve Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin donanımlı yapısını kamuoyuna tanıtmak olduğunu belirtti.

Meslek Lisesine yönelik öğrenci sayısının artırılması noktasında çalışmaların yapılacağını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Kapo, ziyaret sırasında bir konuşma gerçekleştirdi.

Müdür Kapo; Medeni uluslar seviyesine ulaşmış bir ülke ve sağlıklı bir gelecek için, eğitimli ve bilgili gençlerin mevcudiyeti elzemdir. Medeni uluslar seviyesi demek günümüz şartlarında, üreten, daha iyisini üreten, üretilmemişi üreten, pazarlayan, değişen, değiştiren yurttaşlar demektir. Tüm bu üretim ve tüketim faaliyetleri; geniş ve uzman perspektifli vizyonlarla sağlanabilir. İşte bu noktada meslek liselerinin öneminden bahsedebiliriz. Avrupa’da genç nüfusumuzla dikkat çekerken, bu genç nüfusun geleceğini yaratmak ülkemizin geleceğini yaratmak olduğu bilincinde olmalıyız. Genç nüfusumuzu avantaj ya da dezavantaj olarak görebilmemiz tümüyle bu nüfusun eğitimli olup olmamasına bağlıdır.

Gençlerimizin mesleki eğitime yönlendirilmesi mühim bir konudur. Bu sayede yönlendirilecek dinamik nüfus direkt üretime katkı sağlayacak., günümüzün en öneli savunma aracı olan ekonomimizin gücüne güç katacaktır. Mesleki eğitim almış öğrencilerimiz nitelikli bir birey olarak sanayi, bilişi, hizmet sektörlerinde yer alacaklar, aranan elemanlar olacaklardır. İşte burada “ara eleman” kavramı ortaya çıkmaktadır. Toplumumuzda vasıflı eleman olarak bilinse de ara eleman ana elemandır. Ara elamanlık gençleri motive etmede eksik kalıp, yeteri kadar cezp edememektedir. Bu eksikliğin önemli bir nedeni de ara elemanlara tatmin edici bir kariyer planı sunulmamasıdır.

Bir başka sebebi de doğru yönlendirme olmayışıdır. Meslek liseleri yönlendirme konusunda yıllarda atağa geçmiş, yetenek ve ilgilerine göre öğrencilerine kariyer hedefleri koymasında ekstra bir çaba sarf etmektedir. Yine de öğrenciye dokunabilen öğretmenler bir yere kadar başarılı olabilmektedir. Veliye ulaşmada etkili bir iletişim kurmada günümüz çalışma şartları ve iş piyasasının gelecekte neler getireceği konusunda ikna etmede büyük zorluklar yaşanmaktadır. Pek tabii herkes kendi evladının iyi üniversitelerde okumasını, başarılı bir kariyer sahibi olmasını gönülden ister ve gereken çabayı gösterir. Ancak bunu yaparken de tamamen hayallere kapılıp reel şartlardan kopmamak gerekir.

Genel lise öğrencileri, öğrenimleri sırasında okulda mesleki beceri edinememektedir. Üniversiteye giremeyen (girdiği takdirde okuduğu bölüm, okuduğu şehir, kendini geliştirme seviyesi vb. çok yönlü bir durum) genel lise mezunu işsizlik durumuyla karşı karşıya kalacaktır. Meslek Lisesi öğrencileri ise teknik bilgi ve becerilere sahip ara eleman veya teknisyen olabilirler. Ayrıca eğer isterlerse kendi alanlarında yüksek öğretime de devam edebilirler. Genel Liseden mezun bir öğrenciye oranla lise eğitimine paralel yüksek bir öğrenim kazanmışsa hazır bulunuşluk seviyesi oldukça yüksek olacak, gördüğü staj eğitimleri hayata atılma konusunda bir güven ve deneyim kaynağı oluşturacaktır.

Üniversite hayatını ve özel sektörü yaşamış deneyimlemiş biri olarak meslek liselerinin öneminden ve ülkemiz için gerekliliğinden asla şüphe duymuyorum. Fen, Anadolu vb. liselere yerleşemediğinden dolayı meslek liselerini tercih etmiş olan öğrenciler yanında, isteği, hayalleri, kariyer hedefleri bu yönde olan gençlerimizi önyargılardan uzak kalarak meslek liselerine yönlendirmek vatani bir sorumluluktur. Öncelikle şahsi sonrasında toplum olarak kısa zamanda meslek liselerine zaten hak ettikleri itibar yeniden kazandırılmalıdır. Gelişmek, ilerlemek, sanayileşmek medeni uluslar seviyesine gelmek istiyorsak bunun meslek liseleri ile mümkün olacağını unutmamalıyız.” Dedi.

Müdür Kapo’nun konuşmasının ardından Samandağ Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin donanımlı yapısı ve bölümleri öğretmenler tarafından tanıtıldı.

“Meslek Liselerinin Yaşatılması Taraftarıyız”

Samandağ Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kamuoyuna tanıtarak ve Meslek Liselerine gelen öğrenci sayısını arttırmak hedefinde olduğunu belirten eğitimciler; “Burada toplam 920 öğrencimiz mevcut. Bu yıl Meslek Lisemize 137 öğrenci kayıt yaptı. Aslında 2018 – 2019 Meslek Lisesi için öngördüğümüz sayı 400’dü ama 137 öğrenci kayıt yaptı. Geçen yıla oranla çok düşük bir sayı.  Yıldan yıla düşüş yaşarsak Meslek Lisesine yaptığımız bu devasa yatırım atıl duruma gelecek. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayesinde Meslek Liselerimiz oldukça iyi bir duruma geldi. Meslek Liselerinden mezun olan öğrencilerimizi en iyi şekilde nasıl istihdam edebiliriz bunun uğraşında olmalıyız. Yeni bölümler açmayı hedefliyoruz. Bu da tabi ki kamuoyumuzun ve öğrencilerimizin isteği doğrultusunda olacak. Adem Nural Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri ile ortak projeler yürütüyoruz.  Okulumuzda üç atölye bulunmakta. Yiyecek İçecek Sanatları Atölyesi. Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Atölyesi ve El Sanatları Atölyesi. Diğer okullardan farklı olarak bizim okulumuzda bir de müzik grubumuz var. Projenin moderatörlüğünü Mustafa Oğur yapmakta.

“Müzik Varsa Biz de Varız”

Müzik grubuyla ilgili Oğur yaptığı açıklamada; Müzik Varsa Bizde Varız Projesini gerçekleştireceğiz. Bu projeyi değerli arkadaşlarım ve bilişim sınıfıyla beraber yapıyoruz. Projemiz tamamlandıktan sonra konser etkinliğimiz ve grupla beraber Huzur evi gezimiz olacak. Projeye an itibariyle başlayacağız. Bu projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

Share
587 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?