MEKSİKA KÖYLÜ DEVRİMİNİN LİDERİ : EMİLİANO ZAPATA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

MEKSİKA KÖYLÜ DEVRİMİNİN LİDERİ : EMİLİANO ZAPATA

Bu haber 23 Ekim 2019 - 8:53 'de eklendi ve 593 kez görüntülendi.

Hazırlayan: Sami ASLAN

Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’ nın katledilmesinin 100 yılındayız. Katledenler, kurşunlarla delik deşik ettikleri bedeni teşhir için halkın göreceği bir meydana getirirler. Cesedin tanınmaz halde olduğunu gören bir ihtiyar, Zapata’ nın ölmediğini yüksek sesle haykırır. Sonra yanına gelen başka bir köylü ”peki bu Zapata değilse, Zapata nerde” diye sorar. İhtiyar yüzünü dağlara döner .”Dağlarda ihtiyacımız olduğu zaman geri gelecek” der. Eski çağlarda dünya halkları kaybettikleri değerli önderleri her zaman kutsallaştırıp yüceltmişlerdir. Bizim alevi inançlarımızda da aynı durum söz konusudur. Yoğun bir kutsallaştırma ve yüceltme atmosferinde yaşıyoruz. On iki imam dahil bütün alevi liderlerini kutsallaştırmış ve yüceltmişiz. Bu durum bütün ezilen halkların ortak bir zaafıdır. Maalesef “ ruhban” sınıfı bu zaaftan yararlanmaktadır.

Emiliano Zapata Salazar, 8 Ağustos 1879 Gabriel ve Cleofes çiftinin on çocuğundan dokuzuncusu olarak Anenecuicil köyünde doğdu. 17 yaşında babasını kaybetti ve ailesine bakma görevini üstlendi. Zapata’nın ailesi varlıklı olmasa bile her an büyük yoksullukla karşı karşıya kalma tehlikesine rağmen, Porfino Diaz’ın diktatörlüne boyun eğmeyerek topraklarını korumaya devam eder.

Zapata, köyünde saygı duyulan ve hayranlık beslenen biri haline gelir ve köyün koruma komitesine 19 yaşında seçilir, lideri olur. İşte bu günden sadece bir yıl sonra Meksika devrimi patlak verecektir. Zapata ”Ejercito Libertadör del sur” adlı gerilla gurubunu kurup liderliğini üstlenir. Bu arada Madero’nun yönetiminde bazı toprak reformları başlamış ancak Zapata için bunlar yetersizdir. Topraksız köylüye toprak verecek olan programını açıklar. Zapata’nın bu planı Meksika tarihindeki en devrimci ve en radikal devrim programıdır. Toprakların kademeli olarak kamulaştırılması ve devrim sırasında katledilen militanların ailelerine maaş bağlanması bu planın sadece ilkleridir. Zapata’nın diğer devrim liderlerinden farkı, entellektüel bir aydın olmamasıdır. Halkın arasından çıkmış bir Meksikalı köylü, eğitimsiz ama zeki biridir.

Yoldaşları ona gelip, dünyanın başka yerlerinde de benzer devrimlerin olduğunu, Rusya’da işçi sınıfının aynı şekilde ayaklandığını söylediğinde,  Zapata ”gidelim Sovyetlerdeki işçiler ve topraksız köylülere haber verelim, eğer ihtiyaçları varsa buradan 1000 atlı ile yardıma gidelim” diyerek sevinçle cevaplıyordu. Okyanus nedir bilmeyen, okyanusu nasıl atlarla aşılacağını hiç düşünmeden direnişlerin evrensel bir örgütlülük oluşturulmasını isteyen, hayallerinin peşinde koşan bu köylü devrimci ölene kadar bu uğurda savaşacaktır.

Zapata’nın ordusuna katılmak istermiş gibi davranan Albay Jesus Guajardo ile Zapata bir buluşma ayarlar. Ancak Zapata 10 Nisan 1919 da buraya ulaştığında yüzlerce mermi vücudunu delik deşik edecek ve komplo ile katledilecekti. ”’Dizlerinin üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmek yeğdir” diyen ve dediği gibi de ölen bu Meksikalı devrimciyi katledilişinin 100 yılında Saygı ve Özlemle anıyoruz.