ÜST REKLAM

logo

reklam

MECLİSİN SESİ KISILIYOR

İçtüzük değişikliğiyle kürsüden konuşan milletvekilinin konuşması 10 dakikadan 5 dakikaya, gruplar için 10 dakikadan 3 dakikaya indirilmek suretiyle vatandaşın gündemi 40 dakikadan 14 dakikaya indirilecek.

Gelecek yasama yılında muhalefetin sesini kısmak ve iktidara ayak bağı olmasını engellemek için bu tüzüğü çıkarmaya karar vermişlerdir. AK PARTİ ve MHP’nin ortaklığıyla hazırlanan İç Tüzük değişikliği teklifiyle milletvekilinin konuşma, siyasi parti gruplarının gündeme katkı sunma hakkı kısıtlanmakta ve disiplin cezalarıyla milletvekilleri hizaya getirilmek istenmektedir.

Halkın talepleri, işsizlerin, emeklilerin, çiftçilerin ve daha nice kesimin mağduriyetleri mecliste dile getiriliyor. Bundan hoşnut olmayan AKP’liler muhalefetin susturulmasını istiyor. Zaten çözüm bulmadıkları gibi bir de mağdurların hakkını arayan muhalefetin sesini kesmeye çalışıyorlar. Bu İç Tüzük değişikliğiyle maalesef demokrasinin son kırıntıları da ortadan kaldırılıyor ve özellikle grup önerilerindeki söz hakkının kısıtlanmasıyla da halkın gündemi tamamen silinmek isteniyor.

Zaten 16 Nisan’daki anayasa değişikliği ile Meclis iyice işlevsizleştirilecek. Fakat AKP bu değişikliklerin yürürlüğe girmesini bile beklemiyor. ‘İç Tüzük’ü değiştirmeden Meclisi kapatmayın denildi’ Onun üstüne apar topar böyle bir şey geldi. Anayasa’ya aykırı, İfade özgürlüğüne aykırı, uluslararası sözleşmelere aykırı, demokratik devlet ilkesine açık bir şekilde aykırı, yasama sorumluluğuna aykırı.

Muhalefetin çeşitli konuları gündeme getiren ‘grup önerileri’ kısmı iyice budanıyor. Çeşitli durumlarda söz hakkı ve yoklama isteme imkanı önemli ölçüde sınırlanıyor. Böylece aslında Meclisi tamamen iktidarın kontrolüne almayı hedefliyor. Bütün bu çabaların ortak paydası tek adam yönetimine dayalı dikta rejimini her alanda hakim kılmaktır.

Haber Merkezi

 

Share
453 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?