MAVİ YOLCULUĞA GERİ SAYIM | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

MAVİ YOLCULUĞA GERİ SAYIM

Bu haber 31 Ocak 2018 - 9:25 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

Deniz Otobüsü, ilçemizde tanıtıldı, HADO’nun Bir Ucu Samandağ’da …

Hatay’a, Türkiye’ye katkı sağlayacak ve Hatay’ın kapılarını dünyaya açacak Deniz Otobüsü seferlerinin tanıtım toplantısı dün ilçemiz Yeni Çarşı Konferans Salonunda gerçekleşti. Düzenlenen tanıtım toplantısında Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon ve Hatay Büyükşehir Belediye Danışmanı Muhsin Cömert öncülük ederken, 23 Nisan’da ilk seferlerin gerçekleşmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Hatay’ın kardeşlik ve hoşgörü ortamıyla çok farklı ve aslında örnek olduğunu ifade eden konuşmasında Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, “bugün aslında hepimize heyecan veren bir proje tanıtımı için buradayız. Mecliste yaşadığımız sıkıntıyı sizlerle paylaşma fırsatı bulacağım. Şimdi değerli arkadaşlar biz bu şehir nasıl daha iyi bir yere gelebilir ve bu şehrin en alt kademeden en üst kademeye en ufak yetkilendirilmiş insanları bütünüyle bu şehri daha iyi bir yere taşımanın derdindeyiz. Herkes kendi imkânı çerçevesinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bugün Belediyemizin kamuya mal olmaya başlayan bu projeyle ilgili hem kamuyu aydınlatmak, hem aslında Büyükşehir meclisinde yaşanan sıkıntıların aşılması için bir ucundan tutmak amaçlı bu toplantıyı yapıyoruz.

Uzun zamandır üzerinde çalışılan bir proje ama daha öncesinde bizimle paylaşılmamıştı. Bir tanıtım yapıldığında çok heyecanlandık ve çok keyif aldık. Eğer bunu başarabilirsek bir an hayal edin bir ayağı Samandağ, bir ayağı İskenderun, Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’ta. Suriye’de durumlar biraz düzelince oradaki savaş durulunca Lazkiye, yani Samandağ’ın ulaşımının bu kadar kolaylaşacağı bir şehir düşünün. Gerçekten çok şey değiştirebilir. Hele hele biraz daha uzun vadede düşündüğümüzde şu kıyı bandında eğer daha önce Sivil Toplum Kuruluşumuzun, Ziraat Odası Başkanımızın çok sıklıkla ifade ettiği gemilerin yanaşabileceği mekânlar olabilir.

Samandağ’ın güzelliklerini tanıtabileceğimiz bir alan oluşabilir. Kardeşlik ve hoşgörü ortamıyla dünyaya çok farklı ve aslında örnek olabilecek bir şehir oluşabilir. Eğer bu iş başarıya ulaşırsa en başta biz kendi adımıza Samandağ olarak, Hatay bütün olarak, Hatay’ın komşu illerine ciddi bir iletişim olur ve ciddi anlamda Hatay’a katkı sağlamış olur. Bu çerçevede biz bu projenin hayat bulması için üstümüze düşüni fazlasıyla yapacağımızı belirtmek isterim” dedi.

“HBB’nin başarıları taçlanacak”

Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, “Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ile Hatay ülkenin parlayan yıldızı haline geldi. Özellikle EXPO 2021 ve gastronomi başarıları son zamanlarda ülke gündemini yakından ilgilendiriyor. Bununla birlikte HADO’nun da Hatay’da faaliyet göstermesinin başarılarımızı taçlandıracağı görüşündeyim” dedi.

Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Kimyon, “çok mutluyum. Çünkü ülkemize ve kentimize çok önemli kazanımlar getiren birçok projenin altına imza atan Hataylılar var. Deniz otobüsü seferlerinin başlayacak olmasının haberi beni çok heyecanlandırdı. Bu hizmetin gerçekleşeceği zamanı vatandaşlarımız merak ediyorlardı. Hatay’a büyük katkısı olacak olan bu projenin ilk seferini 23 Nisan’da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Biliyorsunuz ki Hatay, yaşanan savaşların gölgesi altında. Biz barış kenti olduğumuz halde sınırlarımızda yaşanan savaşlardan dolayı olumsuz etkilenip ithalatımız, ihracatımız, ticaretimiz neredeyse durdu. Kentimizin ekonomisini ve sosyal yaşantısını olumsuz etkilenmekte.

Dostlukların kurulması, ticaretin gelişmesi, kültürlerin kaynaşması yönüyle zengin bir noktada olduğumuz kanaatindeyim. Karayollarımız yanında bizim göz ardı ettiğimiz ve çokça zengin bir kültüre sahip olduğumuz topraklarımızın yanı sıra denizimizden bunca zaman faydalanmamışız.  Denizden yeni yeni deniz turlarından faydalanacağız. Bu projeyi hayata geçirmeye çalışanlara teşekkür ediyorum. Samandağ’ın güzelliğini, denizin manzarasını ve taze balık yemenin tadını onlar aracılığıyla paylaşıyoruz. Bu proje ile Orta Avrupa’ya komşu ülkelere gitme olasılığımız doğacak. Ticari katkı yanında turizme ve başka ülkelerle diyaloga bir adım atılmış olacağız. Bu başlı başına büyük bir hizmettir. Bu projeye katkı sunan başta Ulaştırma Bakanımıza, Valimize,İlçemiz Kaymakamına,  Büyükşehir Belediyesine Ulaştırma müdürlüğüne, katkısı olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

 “Bu Proje Hatay’ın 5g’si Olacak”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Muhsin Cömert de slayt öncesi şu bilgileri verdi: “Hatay, bir dünya kenti olmayı hak ediyor. Uzun süredir üzerinde çalışmış olduğumuz projeyi başlatmayı heyecanla bekliyoruz.

Ulaştırma Bakanlığına Kıyı ve Tersaneler Genel Müdürlüğü, Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü ile Deniz Otobüsü Projesi hususunda olumlu görüşmeler gerçekleştirdik ve HATULAŞ Şirketi ile 10 yıl süreyle çalıştırılması ve işletme bedeli olarak KDV dahil olmak üzere aylık hasılatının %0,5’inin Büyükşehir Belediyesi’ne ödenmesi konusu Meclis üyeleri tarafından oylanarak Ulaşım Komisyonu’na havale edildi. 9 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan Meclis’ten bu projenin oylanarak gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ulusal egemenliğimizin kazanılmasının yıldönümü olan 23 Nisan’da İskenderun- Mersin Marina’ya ilk seferimizi düzenlemeyi istiyoruz.”

-Bir Seferde 330 Kişi-

Kıbrıs’ta 36 bin Hataylının yaşadığı ve Hatay- Mersin arasında kara yolu ile günde 16 bin 500 kişinin seyahat ettiği hususları göz önünde bulundurulduğunda projenin ne denli önemli olduğunun altını çizen Cömert, “Proje kapsamında uluslararası sularda yol alacak gemilerin niteliği netleştirildi. Yurt dışından getirtilecek 45 knot hızlı gemiler Türkiye’de bir ilk olacak. Bu gemilerle, bir seferde 330 kişinin ulaşımı sağlanabilecek. Gemide restoran hizmetleri ve kargo hizmetleri de yer alacak” dedi.

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman da projenin, sağlayacağı birçok avantaj yansıra ilimiz ekonomisine önemli hareketlilik getireceğini kaydetti.

-Ücret Ne Olacak?-

Başdanışman Muhsin Cömert’in verdiği bilgilere göre, deniz taşımacılığında güzergah, ulaşım süresi ile ücretleri şöyle olacak: Samandağ-Mersin: 1 saat 48 dk. Ücret: 75 TL, Samandağ-Beyrut:3 saat 25 dk. Ücret: 156 TL, İskenderun-Gazimağusa: 2 saat 50 dk. Ücret: 150 TL, İskenderun-Beyrut: 3 saat 25 dk. Ücret. 147 TL

Konuşmaların sonunda, HADO’nun tanıtım videosu katılımcılarla birlikte izlendi.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

afdah.info

voir films