MATEMATİK EVİNDEN ÖĞRENCİ VE VELİLERE SEMİNER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

MATEMATİK EVİNDEN ÖĞRENCİ VE VELİLERE SEMİNER

Bu haber 02 Ocak 2019 - 8:39 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.

İlçemizde faaliyet gösteren Müjde Matematik Evi ilk seminerini geçtiğimiz hafta Deniz sitesinde faaliyet gösteren Doğal Kafe’de organize etti. Müjde Matematik evi tarafından gerçekleştirilen seminere Aile Danışmanı Psikoterapist Gizem Kamacı da eşlik ederek velilere, çocuklarla olması gereken iletişim noktasında bilgiler verdi.  

Seminer öncesinde konuşan Müjde Matematik Evi kurum işletme sahibi Müjde Sönmez; Gerçekleştirdiğimiz organizasyonda eğitimde her şeyin bir bütün olduğuna vurgu yapmaya çalıştık. Öğrencilere ve velilere göre ayrı ayrı hazırlanmış 2 kutudan herkes bir soru çekip kendine sorarak cevap verdiler. Bu şekilde farkındalık yaratmaya çalıştık. Sizlere de faydalı olması açısından birkaç örnek paylaşmak istedik.

Velilere yönetilensorulardan bazıları şu şekilde; “Çocuğunuzla en son ne zaman sinemaya gittiniz? Evinizde terlikler havada uçuşur mu? Ablan beni hiç yormadı sen çok yoruyorsun gibi cümleler kurar mısınız? Çocuğunuza ‘bu kadar masraf ediyoruz neden ders çalışmıyorsun’ der misiniz? Şu aralarda okuduğunuz kitabın adı nedir? gibi sorularla çocuklarla birlikte zaman geçirmenin önemi vurgulanırken; çocukları kıyaslamaya bir an önce son vermenin gerektiği ‘’ bu kadar masraf ettik’’ “şu kadar yoruluyoruz sizin için’’ şeklinde çocuklarda vicdan azabı ve suçluluk oluşturan cümlelerin onları çalışmaya teşvik etmenin aksine çalışmaktan soğutmakta.

Öğrencilere yöneltilen sorular ise; “Sofrayı toplar mısın? Kimse sana söylemeden çamaşır yıkadın mı hiç? Telefonla kaç saat oynuyorsun? Annen en son telefonla bastığında ne küfretti? Her gün kitap okuyor musun? gibi sorularla ise teknoloji sorununa ve çocukların sorumluluk duygusunun olmadığına vurgu yapıldı.

“Herkesin Ortak Vurgusu Kitap!”

Bütün bilgi ve bilim adamlarının aksine eğitimde ‘’ödül ve ceza ‘’ sisteminin tutmadığını söyleyen Müjde Sönmez  ‘’öğrencilere asla otur ders çalış dememelisiniz. Kendi isteği ile oturup ders çalışmalı önemli ve verimli olan budur. Bunun için motive olmalı ve amaç edinmeli ve sorumluluk hissetmelidir. Yeni bir şey öğrenmek ve ders çalışmak bu dünyadaki en güzel şeylerden biridir. Ve bu doğal olarak yani yaradılış gereği çocukta vardır. Biz bunu açığa çıkarmalıyız. Ödül verebilirsiniz ama ceza asla… Şu anda her öğrencimiz sizlere bir performans sergileyecek sizlerde onları çok güzel alkışlayacaksınız “diyerek sahneyi çocuklara bıraktı.

Sönmez’in konuşmasının ardından öğrenciler müzik, spor ve gitar gösterilerini düzenlediler.

“Ne Fazla Serbest Olun Ne De Fazla Kuralcı”

Müjde Sönmez’in konuşmasının ardından Aile danışmanı pedagog psikolog Gizem Kamacı aile içi ilişkilerin öğrencileri nasıl etkilediğini irdeleyen güzel bir konuşma gerçekleştirdi.

Kamacı sunumunda, çocuklarımızı tanımamız gerektiğini ve bunun yöntemlerini, sen dili yerine ben dili kullanmanın sorunları çözmedeki yapıcılığını, bir çocuğumuza bir hediye alırken diğer çocuğumuz içinde empati kurmamız gerektiğini, çocuklardan özür dileyebilme yeteneği geliştirmemiz gerektiğini ve çocuğumuzun güvenini kazanmanın önemini ve yöntemlerini açıkladı. Pedagog Kamacı konuşmasında aile tiplerini tanıtarak ne fazla serbest ne fazla kuralcı olunmaması gerektiğini vurguladı ve sunum soru cevap şekilde devam etti. Sıcak ve samimi bir havada gerçekleşen etkinlik öğrencilerin oluşturduğu bir gurubun yaptığı canlı müzik ile son buldu.

Haber- Foto: Hasan Dadük