ÜST REKLAM

logo

reklam

MARİNA VE DALGAKIRAN…


admin
bereket@prestijbilgisayar.org


Belediye adayları bana kızdıklarını biliyorum. Yandaşları ve dostları sinir olduklarını da… Ancak ben içinden geldiğim ve ona burçlu olduğumu düşündüğüm insanlarımızı bilgilendirmek zorundayım. Kendimi aydın sanarak görevimi yapmaya çalışıyorum. Onun için marina ve dalgakıran konusuna açıklık getirme istedim.
Marina; Küçük lüks teknelerin, yatların barınmalarına ayrılmış, içinde teknelerin, yatların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkânlara sahip olan limanlara marina denir. Başka bir ifade ile marina, yat limanıdır. Marinada yer verilecek, memlekette yat var mı? Varsa, kaç tane var? Sonra yat limanı inşaatı kaç kuruşa mal olur? Olmayan teknelere, olmayan yatlara marina inşa etmek, akıllı iş saymam. Tabi ki; benim akıllı iş saymamam bir şey değiştirmez. Şunu iyi bilirim. Hayali vaatler sahibini yıpratır. Kişilik aşınmasana neden olur. Bu tavır ve davranışlar, toplum tarafından kabul görmez.
Okumuş insanların ayakları yere basan projeleri olmalıdır. Günümüzde sosyal demokrat partilerin vaatleri arasında yeşil alan ve şeffaflık var. İlçemizde 27 yıllık ağaçları söküp, kent merkezini betonlaştırıyorlar. Hiçbir aday, yeşil alan ve şeffaflıktan söz etmiyor. Örneğin; mal beyablarını açıklayabilirlerdi. Bunu ikinci derecedeki akrabalarına varıncaya kadar yapabilirler. 
Marina inşaatı bilettikten sonra, olmayan tekneleri ve olmayan yatları nereden bulacağız? Kaldı ki, Doğu Akdeniz delidir. Dalgaları meşhurdur. Marinan varsa, dalgakıranın olması lazım. Mantık dışılığı zorlayan düşünce ürünlerine birde dalgakıran ilave ederseniz, Sülün Osman (1923 – 1984) işine benzemiş olmaz mı?. Adam kamuya ait malları pazarlamıştı. Meşhur oldu. Sülün Osman efsanesini yarattı. Peki, olması mümkün olmayan ve olmayacak bir şey için vaatte bulunmak Sülün Osman’ın pazarlamalarını çağrıştırmaz mı? Bu iddiaları nereye koyabiliriz? Anlamada zorluk çekiyorum.
Dalgakıran; koruma amaçlı olmak üzere denizde oluşturulan sabit ve yüzer engellere denir. Dalgakıran türleri; Dolgu tipi dalgakıranlar, yüzer tip dalgakıranlar. Ülkemizde dolgu tipi dalgakıranlara örnek çok… Yüzer beton dubalı dalgakıranlara en iyi örnek, Bodrumdaki yüzer dalgakıran tipi verilebilir. 
Bodrum’da deniz turları yoğun biçimde yapılmaktadır. Kültür ve Turizm bakanlığının verilerine göre, Bodrumda deniz turlarına katılan turist sayısı, yılda 250.000 kişidir. Bodrumda henüz marina yok. Geçici koruma için yüzer dalgakıran kullanılmaktadır. Bizim memlekette korunacak lüks tekne ya da yat yok. Vatandaş, hem marina hem de dalgakıran yapacak. İlçemiz, turizm merkezi olmadan ( cazibe haline dönüşmeden) nasıl olacak bu?
Gerçi deniz turları düzenleniyor. Yılda kaç kişi bu turlara katılıyor? Aralarında yabancı turist yok. Katılanların hepsi yerli kişilerdir. Tur tekneleri iki tanedir. Haftanın belirli günlerinde ve yolcu buldukları takdirde, Çevlik mevkii ile Meydan köyü Kara mağara arasında sefer yapıyorlar. Deniz turu dedikleri şey budur. Tekneler; balık teknesini tadil edilerek elde edilmiştir. Bu iş için tasarlanmamıştır. Marina, bunun için mi düşünülüyor?
Hatay İl Turizm Strateji Eylem planına göre,’’ 2010 yılında Hataya giriş yapan turist sayısı 356.853 kişidir.’’ Bunların hiç birisi deniz turlarına katılmamış, hiç birisinin de yatı yok. Samandağ’ına gelen yabancı turist sayısı belli değil.
Herkes temizlikten, dürüstlükten, şeffaflıktan söz ediyor. İlçeyi cennet yapacağım söylemi ağızlarından düşürmüyorlar. Aslında Samandağ bir cennet köşesidir. Doğa harikası. Politikacılar yıllar yılı cehenneme çevirmeye çalıştılar, beceremediler. 
Az kala unutuyordum. Temiz olmak ile temiz giyinmek arasında fak var mıdır? Halk arasında söylenen bir söz;’’ insan giysileriyle karşılanır, sözleriyle uğurlanır.’’ Sözün içeriğine katılırım. Doğrudur.
Hazırlayan / Asaf Hişmi

Share
79 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...