MANİPÜLASYON (HİLELİ YÖNLENDİRME) - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

MANİPÜLASYON (HİLELİ YÖNLENDİRME)

Bu haber 10 Temmuz 2017 - 9:37 'de eklendi ve 655 kez görüntülendi.

 

 

 

İnsanların kafası çok karışık. Bazı zamanlar ben de kafa karışıklığı yaşıyorum.

‘’Neden kafa karışıklığı, zihin bulanıklığı yaşıyoruz?’’  sorusuna cevap ararken; çevremizdeki şahsiyetlerin bizi psikolojik manipülasyona tabii tuttukları sonucuna vardım.

Psikolojik manipülasyon, zihninizin karışarak manipülatörün isteği doğrultusunda davranmanız  sürecidir. Toplum olarak duygularımızı, hassasiyetlerimizi, kimliklerimizi, düşüncelerimizi kullanarak, bizi abluka altına alarak, sürekli karışıklıklar üretenler, bizi  amaçları için araç görmektedirler.

Psikolojik Manipülasyonun (hileli yönlendirmenin)  türleri vardır.

Yalan yoluyla manipülasyon: Manipülatör (zihin karışıklığı oluşturmak isteyen şahıs veya şahsiyetler) yalanlardan örülü yoğun bir ağ oluştururlar. Güvenme konusunda ağır davranır, bir insanı yeterince tanımadan kişisel bilgilerinizi paylaşmazsanız kendinizi bu yönlendirmelerden koruyabilirsiniz.

Duygusal yatırımlarınızdan avantaj sağlama: Duygusal dünyanızı anlattığınız zaman, iç dünyanızın anahtarlarını karşıdaki kişiye teslim etmiş oluyorsunuz. Karışınızdaki kişi manipülatör ise yıllarınızı kaybetmeye hazır olun.

Duygusal dünyanın bilinmesi ile avantaj sağlama, en kötü manipülasyon türüdür. Duygusal olarak ele geçirilmiş veya tehdit edilmiş birçok kişi asla yapmayacağı şeyleri yapmaya zorlanır. Duygusal yatırımlarınızı sözlü bir şekilde yabancılara ifade etmeyiniz. Gerek olmadığı halde zayıf yönlerinizi sergilemeyiniz

Provakasyon ve aşağılama yoluyla ego kamçılama; . Bir insan provokasyon, aşağılama veya toplum önünde küçük düşürme aracılığıyla aptalca şeyler yapmaya zorlanabilir. Yaralı bir ego tehlikelidir ve manipüle olmaya müsaittir. Bu tarz bir yolla provoke edildiğinizde konu her ne olursa olsun yapacağınız şeyin buna değip değmeyeceğini düşünün. Yaralanmış egonuzun sizi deliye çevirmesine izin vermek çok kolaydır.

Yanlışa ayartma; anlık ayartmalar ve hırsların insanları bir anda kendi hayatlarını mahvetmeye iten güçlü bir dürtü olduğu eskiden beri bilinir. Bir şeyi bağımlılık derecesinde arzulamak zayıf noktanız haline gelecektir. Bu arzular manipülatif tuzaklar olarak bizi pusuya düşürmeyi bekler. Bu yüzden bunlardan sakınmak gerekir

Salt beyin yıkama; pazarlama ve reklam şirketleri tarafından da kullanılan bir manipülasyon taktiğidir. Bir şeyi bir kişi ya da kitle önünde tekrar tekrar yaparsanız bu, onların muhakeme güçlerini ele geçirir. Bu tarz manipülatif insanlardan korunmanın tek yolu dinlediğiniz şeyleri mantık süzgecinden geçirmek olabilir

Mahrum bırakma; ihtiyaçlarınızın başkalarının egemenliğinde olması  ve itaat etmediğiniz zaman mahrum bırakılmanız demektir.insanları istemediği işlere sürükleyen bir diğer duygusal manipülasyondur.. Mahrum bırakma, insanları itaat ettirmek için kullanılır ve kişilerin bunu yenmesi gerçekten çok zordur. Bağımsızlaşma ve kendi gelir kaynağınızı yaratmanız bu manipülasyon tuzağından kurtulmak için tek yoldur.

İncelikli duygusal şantaj; incelikli duygusal şiddet, ilişkilerde sıklıkla görülmektedir. BU manipülasyon türü sıklıkla fark edilmez. Bir kişiye değer verirsiniz, kendisi için beslediğiniz duyguları çıkarları için kullanır. çok sık görülen bir durumdur ve manipülosyona uğrayan kişi tepki gösterene kadar devam eder. Bazen, insanların hayatlarımızı mahvetmesine izin veririz ve onlara karşı olan hislerimizden faydalanmasına göz yumarız. Bu doğru bir davranış değildir. Sınırı nerede çizeceğinizi iyi bilin. Çünkü özveri ve fedakârlık bir noktadan sonra anlamını yitirir.

Ego okşama- kibir; duygusal manipülasyonlardan birisidir. Yalanlarla egonuz beslenerek devasa boyutlara ulaşana kadar okşanır. Böylece manipülatör sizi bir kuklaya dönüştürür. Kısaca kibir, felaketiniz olabilir. İnsan bu durumdan ancak alçakgönüllü ve insanlar arasında adil bir kişi olmaya çalışarak kurtulabilir.

Birilerinin sizin yerinize düşünmesine izin vermeyin. Öfkeyle, arzularla, hırslarla ve yalanlarla zihniniz arasına mesafe koyun. Hayat yürüyüşünde temel kural budur. Lütfen ezberlerinizi bozun; herkese kulak verin, ancak muhakeme gücünüzü asla elden bırakmayın. Olayları bütün boyutları ile görmeye çalışın. İhtiyat, sabır, bağımsız düşünce, iyi bir muhakeme her zaman çevredeki manipülatif tuzaklara karşı sizi koruyacaktır.

 

Avatar
Hüsamettin Kazandeneme18@hotmail.com