MANAV AMCA’DAN ANLAMLI ÇAĞRI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

MANAV AMCA’DAN ANLAMLI ÇAĞRI

Bu haber 17 Haziran 2022 - 11:23 'de eklendi ve 287 kez görüntülendi.

Herkesin masraflarından hatta ihtiyaçlarından bile kısmaya çalıştığı şu günlerde;

Havaların ısınmasıyla birlikte tarladan pazara gelen mevsim sebzelerinde fiyatlar düştü ancak bu durum yine vatandaşı memnun etmedi. Her iş sektörüne gelen zamların ardı arkası kesilmezken İlçemiz vatandaşları “sebzenin fiyatı 1-2 lira düşmüş, ne yapalım. Yine istediğimiz kadar alamıyoruz. Bu dönemde hesaplı olmak zorundayız” dediler.

Geçtiğimiz haftalar pazarlarda görülen astronomik fiyatlar bu hafta düşüşe geçti. Pazarcılar mevsiminde olmayan ürün fiyatlarının yüksek olduğunu söylerken genel olarak da pahalılığa dikkat çekti. Vatandaşlar geçen haftaya göre düşen fiyatların da pahalı olduğunu söyledi.

Konu üzerine sebze ve meyve fiyatlarını görüştüğümüz İlçemiz esnaflarından Süleyman Sağlam,

Sağlam: Bizim birbirimize ihtiyacımız var

“Havaların ısınması ile birlikte bugünlerde Samandağ’ında yetiştirilen her ürünün satışını yapabiliyoruz” diyen Süleyman Amca, “sebze fiyatları yaklaşık 1 ay öncesine kadar çok yüksekti. Ancak şuan fiyatlar düştü. Salatalığın fiyatı 5 TL, kabak 5 TL, Biber 5 ile 8 TL arasında, patates ise 7-10 TL arasında.

Şuan fiyatları yüksek olan meyveler var; Kayısının kilosu 20 TL, Kirazın 30 TL, Şeftali 30 TL, Nektarin ise 30 TL.

Az öncede dediğim gibi biz havaların ısınmasıyla birlikte kolaylıkla ürün getirtebiliyoruz. Ancak hepimizin bildiği gibi vatandaşlarımız zor günlerden geçiyor. Hiç kimsenin gereksiz harcayacağı 1 lirası bile yok. Çünkü herkes masraflarından hatta ihtiyaçlarından bile kısmaya başladı.

Biz vatandaşlarımızı anlayabiliyoruz. Bazılarının aldıkları maaşlar ay sonunu bile getirmiyor. Bu yüzden eskiden kiloyla sebze alırlarken, şimdi fiyatların düşmesine rağmen yarım kilo ancak alabiliyorlar. Hatta geçen aya kadar taneyle alışveriş yapılıyordu.

Buzor süreçten biz de çok kötü etkilendik. İnanın ki sebze meyve fiyatları yanı sıra aldığımız poşetleri, yakıt masrafımızı da hesaplarsak işin içinden çıkamaz hale geliyoruz.

Eskiden çok cüzi bir rakama aldığımız poşet fiyatları 35 TL olmuş. Bu sadece poşet fiyatı, gelin siz aldığımız ürünlerin fiyatlarını, taşımacılığını vs. hesaplayın. Bu durumda hayatımızı nasıl idame ettireceğiz bilmiyorum.

Ben yıllardan beri Samandağ’ında hizmet veren bir esnaf olarak, vatandaşlarımızdan tek bir ricam var; biz elimizden geldiği kadar vatandaşlarımıza yardım ediyoruz. Veresiye yazabiliyoruz. Durumu çok iyi olmayan vatandaşlarımız için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Onlardan da tek ricamız; büyük marketlerden alışveriş yapıp, bizi yok saymamalarıdır. Bizim birbirimize ihtiyacımız var. Mahalle bakkalı gibi; mahalle manavı da, küçük esnafı da vatandaşın halinden anlar. Büyük marketler anında parasını ister, eksik olan 25 kuruşunuzu bile görmezden gelmez! Alışverişinize bu soruyu da ekler; poşet ister misiniz? Evet diyenlerin hesabına ayrıca poşet ücreti de eklenir! Bu zor günleri hep birlikte aşabiliriz” dedi.

Haber:ÜmitDadük Sağaltıcı

Foto: Aslı Sağaltıcı