ÜST REKLAM

logo

reklam

MAKUL ÇÖZÜME DAVET !

 

 Samandağ Esnaf ve Sanatkârlar odası başkanı Refik Gümüş, S.S. Samandağ Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Sait Kahiloğulları, Samandağ Bakkallar Odası Başkanı Necdet Aslan, Samandağ Terziler Odası Başkanı Cuma Sahillioğulları, Samandağ Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Hikmet Tunç, Samandağ Şoförler odası Başkanı Mustafa Terzi, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Samandağ Temsilcisi Gül Oruç ve Samandağ Turizm Yatırımcılar ve İşletmeciler Derneği ( SATİAD) Başkanı Tahsin Boğday’ın imzasını taşıyan basın metni dün haber merkezimize iletildi. ‘Biz bu vatan uğruna bütün ülke vatandaşları gibi canımızı vermeye hazırız’ denilen açıklamada, kıyı kenar çizgisinin yeniden belirlenmesi gerektiği vurgulandı. 

Yapılan açıklamada, “Samandağ ilçemizde en çok istihdam yaratan yerlerin başında deniz sitesi gelir.  Samandağ deniz sitesi en az Samandağ çarşı merkezi kadar ve hatta daha çok işsize iş ve aş sağlamaktadır. Hz Hıdır (S.A.S) Türbesinin Sol’unda ve Sağ’ında ve Yolun her iki tarafında Yüzlerce işletme var. Bakkal, kahvehane, Çorbacı, Balıkçı, Restaurant, Cafe, Seyyar Satıcı, Darı, fındık, dondurma vb satan, manav, Fırın, Çarpışan araba, halı saha, otel, motel, havuz vb yüzlerce işletmede işletme sahipleri hariç binlerce kişiye iş ve aş sağlamaktadır. Maalesef sığ ve çok dar kalan Samandağ ilçe ekonomisi için büyük bir açılımdır deniz sitesi.  Bölgemizde vatandaşın iş ve aş için Arabistan ve Afrika çöllerine mahkûmiyetini kırmaya yönelik umuttur deniz sitesi. Üniversiteli gençler Okuyabilmek için yazın burada çalışıp öğrencilik masrafını burada toparlamaya çalışır. İşsiz gençlik burada kendine iş bulur. Babalarımız burada çalışarak evimize ekmek getirir.  Devlet desteği olmadan vatandaşın tırnağı ile dişi ile yaptığı bir nefes borusudur deniz sitesi. Ülkemizin birçok yerinde devlet kurumları, fonlar, bankalar, krediler vb ile bu tür işletmelere destek verir ve geliştirir.  DOĞAKA ve Kırsal kalkınma, Turizm bakanlığı, bankalar vb kuruluşlar ülkemizin bütün kıyılarında gelişen ve ekonomiyi geliştiren işletmelere destek, hibe, kredi vb verir. Elbette Samandağ ilçemize de bu tür hibe ve uzun vadeli kredileri ile iş ve istihdam olanaklarımızın gelişmesini istiyoruz. Çünkü Arabistan ve Afrika çölleri Türk vatandaşlar için kalıcı iş ve istihdam olamazlar. İş ve aş için, Turizmin gelişimi için, kalkınma için, Arabistan çöllerine mahkûm olmaktan kurtulmak için Deniz sitesi Kıyı Kenar Çizgisi Sorununun makul bir çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Vatandaşın on yıllarca birikimi sonucu oluşan ev ve iş yerleri ekonomik ömürlerini tamamlayana kadar sahiplerinin kullanımında bırakılabilir. Hepimizin ve çocuklarımızın ekonomik, istihdam, gelişim ve kalkınma kaldıracı olması gereken bir doğal, Turistik ve ekonomik zenginlikten bahsediyoruz. Sayın Kamu yöneticilerimizin her konuda İl’imiz ve ilçemiz için en iyisini yapma gayreti içinde olduklarını düşünüyoruz.

Samandağ ilçemiz de çok geniş tutulan Kıyı Kenar çizgisi sorunu1995 ten itibaren her dönem huzursuzluk ve tartışma konusu olmuş ve olmaya devam ediyor. Samandağ ilçemiz de Deniz sitesinde Kıyı Kenar Çizgisi içinde kaldıkları nedeni ile tapuları iptal olunan iş yeri ve meskenlerin yıkımları gündeme gelmektedir. Kıyı Kenar Çizgisi Sorunun milli Servetlerimiz olan mesken ve işyerlerini yıkmadan da çözüme kavuşabilir olduğunu düşünüyoruz.  Bu olanağı Sayın Kıymetli Kamu Yöneticilerimizin değerlendirmeye alacağını umuyor ve istirham ediyoruz. Mahkeme kararına dayanmayan yıkımların sakıncaları vardır.  Bölünmez bir bütün olan ülkemizde, olumlu olumsuz her konuda kader birliği içindeyiz.  Kıyı Kenar Çizgisi sorunu Ülkemizin bütün kıyılarında nasıl çözüme kavuşturulmuş ise Samandağ ilçemizde de Kıyı Kenar Çizgisi Sorunu aynı şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Samandağ ilçemiz deniz kıyı kenar çizgisi sorunu Doğa ve insan, kamu yararı ve vatandaş, hazine ve özel mülk, Devlet ve toplum yararı gözetilerek yeniden bilimsel ve adaletli bir şekilde tekrar tespit çalışması yapılmalıdır.  Bütün Kamu yöneticilerimize saygı ile arz ederiz.  Ay Yıldızlı Şanlı bayrağımız altında bölünmez bir bütünlük olan vatanımız da iş ve aş sahibi, huzur içinde ve eşit yaşamak istiyoruz. Biz bu vatan uğruna bütün ülke vatandaşları gibi canımızı vermeye hazırız. Biz Çağdaş Uygarlık yolunda ilerleyen Türkiye Cumhuriyetinin eşit, fikri hür ve vicdanı hür nesilleriyiz” dendi.

 Haber -Foto : Ümit Sağaltıcı

 

Share
418 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?