"MAKUL ÇÖZÜM İSTİYORUZ" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“MAKUL ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Bu haber 02 Ekim 2017 - 13:34 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Kıyı kenar çizgisi dahilinde kalan vatandaşlar Hatay Büyükşehir belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e  yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek  makul çözüm istediler.

Samandağ İlçesi Deniz Sitesi denilen mıntıkada  yanlış tespit edildiği iddia edilen Kıyı Kenar Çizgisinin dahilinde kalan vatandaşlar Hatay Büyük Şehir Belediyesi toplantı salonun da Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Lütfü Savaş ile bir araya geldi.

Vatandaşlar ile birlikte Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve Vatandaşların Avukatları olarak Av. Züheyir Emir ve Av. Zeynel Kadayıfçı katıldı.

Toplantı karşılıklı görüş alış verişi ile sürdü. Vatandaşlar ve Avukatlar toplantı sırasında; “Samandağ deniz sitesinde bizler işgalci veya gecekonducu değiliz. Ülkemizde ve gurbetlerde alın terimizle bu parsellerin tapusunu devletimizden aldık.  Devlet Aklı 1960’larda Samandağ ilçemiz için doğru kararlar aldı. Deniz sitesinde Turizmi geliştirme için samimi ve uygulanabilir ve doğru karar almıştı. 1960’larda Samandağ için Devlet aklının aldığı doğru kararlar bugün içinde doğrudur. Samandağ ilçemizin, İlimizin turizminin gelişimi, iş, istihdam olanaklarının artması gerekiyordu. Bugün değişen bir şey yok. Aynı ihtiyaç devam etmektedir.

Bizler tapulu, ruhsatlı, izinli evlerimizde ikamet ediyor ve iş yerlerimizde çocuklarımızın geleceğini hazırlamak için emek harcıyoruz.  Yüzlerce işletme ve evler var. Deniz sitesinde işletmelerde her yıl özellikle yaz aylarında çalışan sayısı binleri buluyor. Samandağ ve bütün Hatay hep Arabistan ve Afrika çöllerine mahkûm olamaz. Kamu yöneticilerimizin iyi niyetinden şüphe yoktur. Fakat Samandağ kıyı kenar çizgisi hakkında yanlış bilgilendirildiklerini düşünüyoruz. Samandağ Kıyısının devamı olan Arsuz ve Dörtyol ilçelerimizde deniz Kıyı Kenar Çizgisi Sorunu Nasıl çözülmüş ise Eşit ve adaletli Bir çözümün bize de uygulanmasını bütün yetkililerden talep ediyoruz. Hepsi parasını almış diyorlar. Hayır, çoğunluk para almamış ve almayacaktır. Para almış olanlarda istemeye istemeye aldılar.

Çünkü zaman aşımına uğrarsınız vb şeklinde korkutuldular. İnsanlar sanki para almaya mecburmuş gibi lanse edildi.  Biz Kıyı Kenar Çizgisine karşı değiliz. Yanlış tespit edilen Kıyı Kenar Çizgisine karşıyız. Samandağ ilçemiz de usulüne uygun tespit edilen bir kıyı kenar çizgisi yoktur.  Yan yana bitişik olan iki evden biri çizgi dışı, diğeri ise çizgi içi kalmıştır. Kıyı kenar çizgisi çok zikzaklı çizilmiştir. Bazı yerlerde 100 bazı yerlerde 250, Bazı yerlerde 400 bazı yerlerde 600 mt kadar genişliyor. Doğaya, kuma ve kumul bitkilerinin korunması konusunda hiç kimse bizden daha çok hassa olduğunu iddia etmesin. Devlet, Samandağ deniz kumunu Özel İdare yolu ile hep ihale’ye verdi. Kumun ve kumul canlılarının tahribine karşı çıkan hep biz olduk.

Yıkım kararı telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlar verecektir. Aynı Zamanda mahkeme kararına dayanmayan bir yıkım kararı uygulanamaz. Deniz sitesinde babamızın mezarı, caddemiz, anılarımız ve kısaca yaşam alanımız var. Tapu iptalleri ve yıkım olmadan Kıyı kenar çizgisi sorunu çözülebilinir. Tapular sahiplerinde kalarak kullanımda sınırlamalar getirilsin. Tahribata meyil vermeden Samandağ İlçemizin Tarihi ve doğal güzelliklerini istihdama, ekonomiye, turizme kazandırılması çalışmasını kendi tapulu ve izinli işyerlerimizde yapmak istiyoruz. Bütün yetkililerin yardım elini ve devletimizin şefkat elini biz mağdurlara uzatacağına inanıyoruz. Devlet her zaman en güçlüdür. Devlet hepimizin devletidir.  Vatandaşın inancı, mezhebi etnik kökeni ne olursa olsun hepsi devlet karşısında eşittir. Bizler hepimiz geçiciyiz.  Kalıcı olan devlettir.  Yıkım kararının durdurulmasını ve Kıyı Kenar Çizgisinin Usulüne uygun bir şekilde yeniden çizilmesini talep ediyoruz. Toplumun bu ihtiyacını devletimizin karşılayacağına inancımız tamdır” dendi.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films