ÜST REKLAM

logo

reklam

“MAĞDUR EDİLMEMELİLER”

 Ayhan Kara Vakıfı kurucusu işadamı Ayhan Kara davaların sonuçlanması işlemine kadar Samandağ’da yıkım işlemi yapılmaması gerektiğini açıkladı. Samandağ’da Kıyı Kenar Çizgisi sorunu nedeniyle açıklama yapan Kara mülk sahiplerinin mağduriyetlerinin bir şekilde giderilmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Toplumsal meselelerde halktan yana bir tavır sergilemeye çalıştığını aktaran Kara, “Kıyı Kenar Çizgisi” ile ilgili fikrimi ve bazı hususları aşağıda dikkatinize sunmak isterim: Deniz sitesinde bulunan evimiz söz konusu çizgi dışında kaldığından Kaymakam beyin ilk bilgilendirme toplantısına davet edilmedim, doğal olarak da katılmadım. Toplantının tamamını video kayıtlarından takip ettim çünkü konu ilçemizin tamamını ilgilendiriyor, buna ek olarak mağdurlar arasında en yakın akrabalarımın ve can dostlarımın varlığı konuya daha ilgili olmamı gerektiriyordu, öyle de oldu. Toplumsal meselelerde halktan yana bir tavır sergilemeye çalışıyorum, bu konuda da müspet katkı sunmak için çabaladım. Resmi kurum temsilcileri ve mağdur vatandaşlarımızın bir kısmıyla görüşmeler yaptım.

Geçmiş dönem belediye başkanlarının ve mülk sahiplerinin çabalarına rağmen mahkeme tarafından yıkım kararı alındığını, özellikle mülkiyeti belediyeye ait gayrimenkuller için bir ödenek ayrıldığını, ve bu meblağın belediye bütçesine aktarıldığını, şahıslara ait mülkiyetlerde de ederin çok altında bir istimlak bedeli ödendiğini biliyorum. Mülk sahiplerinin mağduriyetlerinin bir şekilde giderilmesi gerektiğine inanıyorum.  Hızır Türbesi’nin solunda ve sağında kalan mülkiyetlerin ayrı zaman dilimlerinde yıkılacak olmasının bir mağduriyet yaratacağına şüphesiz inanıyorum. Engellenemeyecek ise yıkım eş zamanlı yapılmalıdır zira bir tarafın mahkemeleri bitmişken diğer tarafınkiler halen sürmektedir, en basit bir kanun değişikliği veya KHK yıkılmamış binaların ayakta kalmasına sebebiyet verecek, evleri yıkılan vatandaşların mağduriyetini derinleştirebilecektir. Konuyla ilgili basın açıklamasına mağdur bir arkadaşımın daveti üzerine katılmak istedim lakin basın açıklamasının metnini, neyin altına imza atacağımı öğrenmek istedim, söz verilmesine rağmen açıklamadan önce metni görme ve inceleme şansım olmadığından katılım göstermedim. Mağduriyetlerin giderilmesi veya asgariye indirilmesi adına yaptığım girişimleri aleni bir şekilde paylaşmamış olmam hemşehrilerimi boş yere umutlandırmak istemediğim içindir, maalesef buna benzer örnekleri biliyoruz.

Konuyla ilgili girişimlerimi yukarıda anlattıklarım ışığında sürdüreceğimin bilinmesini isterim, kıyı kenar çizgisi içinde bulunan tüm evlerin ve işyerlerinin davaları sonuçlanana kadar herhangi bir yıkım işleminin yapılmaması, bu davaların bitiminde ise işlemin eş zamanlı ifası konusundaki düşüncemi yinelemekte fayda görüyorum”dedi.

Haber- Foto : Ümit Sağaltıcı

Share
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?