ÜST REKLAM

logo

reklam

“MADDİYATTAN ÖNCE, BABAYLA BİRLİKTE OLMAK ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR”

Uzman Klinik Psikolog Nil Bireyşoğlu Özen, çok önemli bir noktaya dikkat çekerek ebeveynlere seslendi;

  1. Uluslararası Sosyal Bilimler ve Spor Kongresi’nin açılışı, Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde HATMEK’te gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta sonu gerçeklesen kongreye HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden’in yanı sıra kongre üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Eğitimden spora, ekonomiden edebiyata kadar pek çok konunun alanında uzman üniversite hocaları tarafından tartışılacağı kongrede, Uzman Klinik Psikolog Nil Bireyşoğlu Özen, Babası Yurtdışında Çalışan Ergenlerde Sosyal Kaygı, Benlik Saygısı (Özgüven) ve Öznel İyi Oluş (Mutluluk) konulu sunumuyla konuşmacı oldu. Uzman Klinik Psikolog Özen, ergenlerin bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirilmeleri ve okul içerisinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık servislerinden yardım almaları gerektiğine dikkat çekti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın sanata ve kültüre verdiği önem doğrultusunda birbirinden nitelikli çalışmalar gerçekleştiren HBB, daha önce farklı ülkelerde 9 kez düzenlenmiş olan Uluslararası Sosyal Bilimler ve Spor Kongresi’ni; üç semavi dinin iç içe yaşadığı, çeşitli medeniyetlere ait kültürel izlerin somut bir biçimde görülebildiği, hoşgörü, huzur ve medeniyet şehri Hatay’a taşıdı.

Babası Yurtdışında Çalışan Ergenlerde Sosyal Kaygı, Benlik Saygısı (Özgüven) ve Öznel İyi Oluş (Mutluluk) konulu sunumunda Uzman Klinik Psikolog Nil Bireyşoğlu Özen, “Hatay’ da uzun zamandır sosyolojik bir probleme dönüşen “Erkeklerin Yurtdışında Çalışması” sonucu düzenli bir aile hayatı olmayan, baba ve eş faktörü olmadan “Aile” olmaya çalışan kadınlar ve çocuklar mevcut. Bu çocukların sosyal alanlarda problem yaşadıkları ve psikolojik olarak bu süreçten etkilendiklerini düşünerek yaptığım çalışmanın sonuçlarını, bu yıl Cemil Meriç anısına Hatay’da düzenlenen “Uluslararası Sosyal Bilimler ve Spor Kongresi’nde” sunmaktan dolayı mutluyum.

Bu çalışmada ulaştığım en önemli sonuçlar şunlardır:

1-Babası yurtdışında çalışan ergenlerin sosyal kaygıları, olumsuz değerlendirilme korkuları ve yeni ortamlara girerken huzursuzluk duyma düzeyleri, babası ile yaşayanlara göre daha yüksek çıkmıştır.

2-Babası 12 ay ve altı sıklıkla yurtdışından gelen çocukların aile ilişkilerinden doyumları daha fazladır.

3-Babası ile yaşayan ergenlerin maddi durumlarının kötü olmasının, onların mutluluğunu etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Yani maddiyattan önce, babayla birlikte olmak çok daha önemlidir.

4-Doğumu sırasında babası yanında olan(çocuğunun doğumu için Türkiye’ye gelen)   ergenlerin mutlulukları ve özgüvenleri daha yüksek, sosyal kaygıları ise daha azdır.

5-Babası yurtdışında olsa da onunla her gün iletişim kuran ergenlerin aile ilişkilerinden doyumları, özgüvenleri ve olumlu duyguları daha fazladır.

6-Babası yurtdışında çalışan kız çocuklarının özgüvenleri, yaşam doyumları ve olumlu duyguları, erkek çocuklarından daha azdır. Yani bu süreçten kız çocukları daha fazla olumsuz etkilenmektedir.

 

Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve YDU Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programı mezunuyum. Birçok eğitime katıldım ve katılmaya da devam etmekteyim. 3 yıl Ankara’da, 10 yıldır da Antakya’da Uzm. Klinik Psikolog ve Psikoterapist olarak görev yapmaktayım. Bu süreçte babası yurtdışında çalışan, kendisi yurtdışında çalışan, eşi yurtdışında çalışan birçok danışanım olduğu gibi, etrafımda sevdiğim, tanıdığım ve yurtdışında çalışan veya çalışmış binlerce insanla karşılaştım ve görüşmeler yaptım. Hatay’ı ilgilendiren ve bu kadar uzun zamandır devam eden bu sorunun üzerine bir Hataylı olarak çalışmanın, Uzman Psikolog olarak görevim olduğunu düşünmekteyim.

Öneriler: Okullarda rehberlik bölümlerinde sosyal kaygıyı azaltıcı psikolojik destek grupları kurulabilir ve grup psikoterapileri yapılabilir. Genç yetişkinlere yönelik sosyal faaliyet alanları artırılabilir. Tek başına çocuk büyütmek zorunda kalan annelere bulundukları bölgelerde Belediyeler ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından eğitim verilip maddi katkı sağlanabilir. Yurtdışında çalışmak zorunda kalan bireylere istihdam sağlanabilir. Sivil toplum kuruluşları ile devlet kurumları birlikte çalışarak Hatay’ da toplumsal bir sorun haline gelen “yurtdışında çalışmak zorunda kalma” konusunda çözüm önerileri oluşturabilir. Ayrıca ergenlerin bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirilmeleri ve okul içerisinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık servislerinden yardım almaları önerilmektedir.

Çalışmam yaklaşık bir yıllık emek sonucu ortaya çıktı. Bana bu konuda destek olan Yüksel Acun Anadolu Lisesi’nde görev yapan Murat Özen ve Sait Dönmez’e,  Endüstri Meslek Lisesi’ndeki Psikolojik Danışman arkadaşlarıma, bana bir ömür her konuda destek olan Babam Tarık Bireyşoğlu, Annem Nilüfer Bireyşoğlu ve kardeşlerim Süleyman ve Görkem Bireyşoğlu’ na ve çalışmam süresince onlara ayıramadığım zamanlarda benden sabır ve sevgilerini esirgemeyen Sevgili Eşim Onur Özen ve Canım Oğlum Kerem Tuna’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kongreye katılım gösteren Hataylılar, 12 Aralık 1916’da Hatay Reyhanlı doğumlu olan Cemil Meriç’e adanan kongrede gerçekleştirilen Türk tasavvuf müziğinin önemli temsilcilerinden biri olan Mustafa Demirci’nin mini konserine tam not verdi.

Etkinliğin sonunda HBB Genel Sekreteri Maden, kongrede emeği geçenlere Hatay’a özgü hediyeler takdim ederken, düzenleme kongresi tarafından verilen teşekkür plaketini de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş adına aldı.

 

Share
248 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?