"MADDEYE DEĞİL, HAYATA BAĞLAN" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“MADDEYE DEĞİL, HAYATA BAĞLAN”

Bu haber 26 Haziran 2019 - 9:28 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonundan Açıklama;

Samandağ Belediyesi Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’ı ziyaret ederek Uluslararası Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü dolayısı ile bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz madde kullanımının oldukça yaygınlaştığını ve madde kullanım yaşının çok düştüğünü ifade ederek konu üzerine açıklamada bulundu.

Başkan Eryılmaz;”Bu konu üzerine nasıl bir çalışma yürütüleceği konusunda bir çalışma gerçekleştiriyor. Bu konuda bizim üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız ama uyuşturucu kullanımının yaygın olduğu ve küçük yaşlara (12) kadar indiği bir toplum yapısında bu tehlikeye karşı mücadele bireysel anlamda yapılabilecek bir mücadele değildir. Ayrıca toplumunda bu konuda ciddi anlamda duyarlı olması gerekiyor. Toplumun bütün bileşenlerinin bu işin içine katılması gerekiyor. Sivil toplum örgütlerimize, odalarımıza, ailelerimize çok büyük görevler düşüyor. Bütün bunların dışında ayrıca devletin alması gereken tedbirlerin olması gerektiğini, devletin bu konuda bir politika üretmesi gerektiğini düşünüyorum. Her uyuşturucu kullanıcısı, potansiyel anlamda bir uyuşturucu satıcısıdır. Bu anlamda yeterince denetim yapılamadığı ve yeterince takip edilemediği yönünde haklı bir algı var. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Ancak bu çocuklar sadece kendilerine değil, topluma da tehdit oluşturmaktadırlar. Bu durum topyekün bir mücadeleyi gerektiriyor. Biz de bu mücadeleyi ortaya koyacağız ve gençlerimize hep birlikte sahip çıkacağımıza dair bir beyanda bulunmak istiyorum. Bu konuda da çalışma yapan komisyon üyesi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Samandağ Belediyesi Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu ise konu üzerine gerçekleştirdikleri basın açıklamasında; “26 Haziran “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir.

Uyuşturucu Bağımlılığı; Bağımlılık yapan bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen, alımına devam edilmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılmaması, madde alma isteğinin durdurulamamasıdır.

Uyuşturucu madde kullanımı kişide biyopsikososyal problemlerin yanı sıra kamusal, hukuki ve idari sorunlara yol açmaktadır. Uyuşturucu ile mücadelede yaşanılan coğrafyaya uygun olarak hazırlanmış etkin politikaların geliştirilmesiyle uyuşturucu ile hiç tanışmamış kişilerin koruyucu önleyici çalışmalar kapsamında yaşamsal becerilerini koruyabilmeleri sağlanabilir. Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle tedaviye uyum gösteren ve tedavi motivasyonu yüksek olan kişilerde uyuşturucu bırakma oranı çok yüksektir.

26 Haziran dünya uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığı ile mücadele günü etkinlikleri kapsamında biz Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulmuş uyuşturucuyla mücadele komisyonu olarak yukarda ifade edilen bilgiler ışığında bireysel tedavi yönlendirilmesinin yapılması ve toplumsal bilinçlendirme çalışmalarının çok yönlü hayata geçirilmesi kapsamında gerekli çabayı göstermekteyiz.

Bu kapsamda 5 Temmuz 2019 tarihli saat 19.30 da yeni çarşı konferans salonundaki uyuşturucu ile mücadele sunumuna “Maddeye Değil, Hayata Bağlan” sloganını yaşatmak isteyen her vatandaşımızı bu çalışmada yanımızda görmek isteriz” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films