MADDE BAĞIMLILIĞI İLE ETKİN MÜCADELEYE İMZA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE ETKİN MÜCADELEYE İMZA

Bu haber 12 Aralık 2018 - 8:48 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

DOĞAKA ile İlçe Sağlık Müdürlüğü arasında Teknik Destek protokolü dün İlçemiz Kaymakamlığında imzalandı. İlçemiz Kaymakamı Murat KÜTÜK, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur YILDIZ ve Samandağ İlçe Sağlık Müdürü Dr.Şafak Miçooğulları katıldı.

Proje ile madde bağımlısı kişi ve ailelerine yönelik tedavi ve psikososyal destek çalışmalarında yer alan meslek çalışanlarının (psikiyatrist, psikolog, sosyal çalışmacı) alanında uzman bir eğitim ekibi tarafından eğitilerek madde bağımlılığıyla mücadelede başarı oranının arttırılması hedeflendiği açıklandı.

Madde Bağımlılığı ile Etkin Mücadele Projesi ile Madde Bağımlısı kişilere yönelik yürütülen tedavi programlarının daha etkin ve verimli bir şekilde uygulanmasını sağlayarak tedavi sonrası maddeyi terk etme oranının arttırılması,

Madde Bağımlısı kişi ve ailelerin psikolojik, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının belirlenerek ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından destek sağlanması,

Koruyucu önleyici faaliyetler kapsamında toplumda madde bağımlılığı riski taşıyan kişi ve ailelerine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılarak madde bağımlılığının azaltılmasının hedeflendiği belirtildi.

Teknik Destek Kapsamı Proje şöyle;

Samandağ’da emniyet ve jandarma tarafından madde kullanımı ve ticari ile ilgili sabıka kaydı olan 44 aile ile görüşülerek ailelerinin psikolojik sosyal ve ekonomik ihtiyaçları belirlenmiştir. Kaymakamlığın koordinatörlüğünde yürütülen çalışmada ilçede madde bağımlılığının önüne geçebilmek amacıyla yapılması gerekenler rapor haline getirilerek düzenlenmiştir. Madde bağımlısı kişi ve ailelerine yönelik tedavi programlarında rol alan ve eğitim, seminer vb. yöntemlerle toplumu bilinçlendirme çalışmalarında bulunan meslek elemanlarının madde bağımlılığı konusunda uygulama ve eğitici eğitimi almasının yapılan çalışmaların niteliğini ve verimliliğini artırılacağı düşünüldüğünden böyle bir desteğe ihtiyaç duyulmuştur.

Madde bağımlısı kişi ve ailelerine yönelik tedavi ve psikolojik- sosyal destek çalışmalarında yer alan meslek çalışanlarının (psikiyatris, psikolog, sosyal çalışmacı) eğitilerek madde bağımlılığıyla mücadelede başarı oranının artırılması hedeflenmiştir.

Proje sonucunda madde bağımlısı kişilere yönelik yürütülen tedavi programlarının daha etkin ve verimli bir şekilde uygulanmasının sağlanması, madde bağımlısı kişi ve ailelerinin psikolojik, sosyal ekonomik ihtiyaçlarının belirlenerek ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından destek sağlanması, Koruyucu, Önleyici faaliyetler kapsamında toplumda madde bağımlılığı riski taşıyan kişi ve ailelerine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılarak madde bağımlılığının azaltılması beklenmektedir.

Samandağ İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Samandağ Devlet Hastanesi’nde görev yapan iki psikiyatris, 5 piskolog ve iki sosyal çalışmacı personel 5 gün süreyle eğitime katılacaktır.

Eğitim faaliyetleri içeriği;

1: Madde bağımlılığı uygulama eğitimi

2: Madde bağımlı kişi ve ailelerine yönelik psiko-sosyal destek çalışmalarına dikkat edilmesi gereken hususlar

3: Madde kullanan kişiye yaklaşım ilkeleri

4:Madde bağımlılığı eğitici eğitimi

5:Madde kullanımını önleyici ve tetikleyici faktörler

6:Madde bağımlılığı konusunda toplumda bilinçlendirme çalışmalarında bulunan meslek elemanlarının güçlendirilmesi

7: Bağımlılık merkezlerinde uygulanan tedavi yöntemleri ve alternatif tedavi yöntemleri konusunda bilgi verilmesi