LÜLECİ; RAHAT UYUMAK SİZİNDE HAKKINIZ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

LÜLECİ; RAHAT UYUMAK SİZİNDE HAKKINIZ

Bu haber 25 Eylül 2018 - 9:09 'de eklendi ve 928 kez görüntülendi.

 

Özel Güneypark Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. ARDA LÜLECİ son günlerde büyük bir sorun haline gelen “Uyku Apnesi Sendromu” hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uyku Apnesi sendromunu anlamak ve doğru tanı koymanın tedavinin başarısında önem taşıdığının vurguladığı açıklamasında Nöroloji Uzmanı Dr. LÜLECİ, uyku apnesinin beş belirtisini açıkladı.

Nöroloji Uzmanı Dr. LÜLECİ, “sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurlarından biri uykudur. Yeterli sürede ve uygun bir ortamda uyuyamamak, vücudun dinlenmesine engel olur ve pek çok sağlık sorununa zemin hazırlayabilir. Uyku kalitesini olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelen uyku apnesi ise, gece solunum durmasına neden olarak hayati tehlikelere yol açabilir. Uyku apnesinin belirtilerini şöyle sıralayabiliriz.

Horlama

Uykudan boğulur gibi uyanma veya yanınızda yatan kişinin “nefesin durdu” deyip sizi uyandırması

Sabah kalktığınızda baş ağrısı olması

Gün boyunca bitkinlik ve uyuma isteğinin olması

Dikkatinizi yaptığınız işe verememek

Uyandığınızda boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı olması

Yukarıdaki şikayetleri yaşıyorsanız “uyku apnesi” yani “uykuda solunum durması” hastalığınız olabilir. Mutlaka tanı konulup, erken dönemde tedavi edilmesi gerekir.

Uyku apnesi  testi, hastalığın tespiti ve tedavisi sürecinde en önemli aşamadır. “Polisomnografi” denilen uyku apnesi testi tüm gece boyunca beyin aktivitesinin ve solunumsal olayların kaydedildiği bir testtir. Test sırasında vücudun çeşitli noktalarına bağlanan kablolarla alınan sinyaller odanın dışındaki bilgisayara aktarılır. Sabaha kadar alınan bu kayıtların incelenmesiyle, uyku süresince solunumun kaç defa durduğu, ne kadar süre ile durduğu, durduğunda oksijen değerlerinin ve kalp hızının nasıl etkilendiği ve derin uykuya dalınıp dalınmadığı gibi birçok parametreye bakılabilir. İşlemin sonucunda, saatte 5 ve üzerinde apne atağı yaşanmışsa, kişiye uyku apne sendromu teşhisi konur. Uyku apnesi, kişinin durumuna göre; hafif, orta, ağır olarak adlandırılır.

Uyku apnesi tedavisi tamamiyle kişinin tedaviye yanıtına göre değişmektedir. Ortalama minimum 6 ay tedavi süresi vardır. Bu süre boyunca her gece cihaz kullanılmalıdır. Daha sonrasında tedavide belirli bir iyileşme meydana geldiğinde ise hasta cihazı gün aşırı veya haftada 1-2 gün kullanmaya başlıyor. Tedavi olumlu ilerlediğinde ise hasta artık cihaz olmadan uyumaya başlıyor” dedi.

Haber-Foto: Ali Doğru