ÜST REKLAM

logo

reklam

LÜBNAN’DA SİYASİ BİR ZEKA, ALİ YUSUF EİD.

Lübnan Alevilerinin Siyasi Zekâsı Merhum ( Ali Yusuf Eid.) Alevilerin hor görüldüğü ve arka plana atıldığı bir dönemde başlattığı hareketle Lübnan’da Alevilerin kendilerine bir yer edinme mücadelesinde bulundu. Ali Yusuf Eid. Yaşam hikâyesi kısaca şöyle;

“Lübnan’da bir çocuk doğduğunda kimliğine Alevi, Şii, Sünni Hristiyan yazılırdı. Kimliğinde Alevi yazanlar her zaman arka planda tutulurdu.

O tarihlerde Alevilerin toplumda veya devlet kurumlarında hiçbir yeri yoktu. Ama Ali Yusuf Eid’in başlattığı hareketle Lübnan’da Aleviler kendilerine bir yer edinme mücadelesinde bulundular.

Bu süreçte bütün Alevi toplumu Merhum Ali Yusuf Eid’in etrafında toplandılar. Şuan ki kazanımların hepsi bu uğurda bedel ödeyen, ceza evlerinde yatan, işkencelere maruz kalan Merhum Yusuf Ali Eid’e sayesindedir.

1975’te Lübnan iç savaşı yaratılmıştı. İŞİD’in benzeri tekfirci teröristler Alevileri katletmek için 1975 yılında katliam başlattılar. Ama Aleviler Lübnan’da bu katliamlara karşı her zaman mücadele ettiler. Canlarını, mallarını, namuslarını korudular!

Alevilerin Kimseye Zararları Yoktu Sadece Evlerinde Otururlardı

O zamanlarda İsrail Lübnan savaşı vardı. O dönemde Aleviler İsrail’e karşı savaştılar. İsrail’e karşı olanlarla birlikte mücadele ettiler.

Daha sonra Parlamento’da 1973’ten bu yana Aleviler adına mücadele veren Ali Yusuf Eid ve yanında 2 Alevi ile birlikte Lübnan parlamentosuna seçildiler. 72’den 90’a kadar Lübnan’ın parlamentosu yoktu. Seçimsiz bir parlamento oluşturuldu. Lübnan 75’ten 90’a kadar hep savaş halindeydi. 90’da Aleviler de parlamentoya seçilince devletin birçok kademesinde görev aldılar. Ardından 1992 yılında seçim yapıldı ve Ali Yusuf Eid parlamentoya seçimlerde 1. Çıkarak seçilmiştir. Ali Yusuf Eid Parlamento’ya seçildiğinde Alevi İslam Meclisi’ni 1995 yılında devlete resmi olarak kabul ettirmiştir. 90 yılında meclise girdiğinde mecliste 5 yıl mücadele vermiştir.

O dönemin Cumhurbaşkanı İlyas Havari’ydi. Başbakanı ise Merhum Refik Hariri Meclis Başkanı İse NebihBerri’ydi. Şuan Lübnan Devleti nasıl Türkiye’de diyanet işlerine bir bütçe ayrılıyorsa Lübnan Alevi İslam Meclisi’ne bütçe ayırmaktadır. Meclis tanınınca Merhum Ali Yusuf Eid devlete Aleviler’in Lübnan devleti içerisinde askeriye, bakanlıklar, resmi kurumlar içerisinde yer almaları için bir yasa sunmuştur ve ‘Acilen bu yasanın kabul edilmesini istiyorum’ demiştir. Bu yasayı kabul ettirir ettirmez aynı hafta içerisinde Lübnan’da 16 Alevi devletin resmi kurumları ve ordusunda üst düzeylerde yer almışlardır. Ne zaman Cumhurbaşkanı Resmi kurumlara bir atama yapacaksa Merhum Ali Yusuf Eid elini masaya vurmuş ve Alevilerden atamalar yaptırmıştır. Şuan Lübnan Devleti Ordusu’nda 3 bin tane Alevi asker bulunmaktadır. Bu askerlerin 50’si çok üst düzey rütbelilerdir.”

Haber Merkezi

 

 

 

Share
546 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?