ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Aralık 2016

Lezzet kültüründe bir tarih; HAMMUDA (BÖRÜLCE YAHNİSİ)

atiye-dag-1

Bu toprakların her karışı berekettir. Bu memleketin toprağının derinine inerseniz geçmişte kültürümüzde olan çoğu güzelliğin, çoğu etkinliğin, çoğu lezzetin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu görürsünüz.

Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan lezzetlerden biri Hammuda (Börülce-Lübi yahnisi)dır.

Bu lezzet kültürünü yaşatmaya devam eden Atiye Dağ, çocukluğundan beri annesinden öğrendiği yemekleri yapmaya devam ettiğini belirtirken, Hammuda’yı özellikle kış aylarında sobanın üzerinde pişirmeyi tercih ettiğini, bu şekilde daha lezzetli olduğunu söyledi.

Eskiden toplumumuzun lezzet kültüründe tarlalarımızda yetiştirdiğimiz sebzelerden yemeklerin yapıldığını, ancak yeni neslin bu kültürden uzaklaştığını, daha çok batı kültürüne yöneldiğini ifade eden Dağ, gençlere ”gençlerimiz, kültürlerini yaşatmalılar. yok olan bir kültür, yok olan bir gençlik anlamına gelir. bu kültür sadece yemek ile kısıtlı olmamalı; mesela Ras-el Seni(Arap Toplumunda Yılbaşı) gibi bir etkinlik yaklaşıyor. Bu etkinlikte büyüklerinizi ziyaret edin, ellerini öpün.” diyerek tarihsel ve siyasal kültürlerine de sahip çıkmalarını söyledi.

 

 

Share
730 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?