ÜST REKLAM

logo

reklam

LATİFECİ’NİN KEMİKLERİ SIZLIYOR !

 

 

1985’te Burdur Eğitim Fakültesi’nde iken direnişçi kimlikle tanışan ancak 30 Mart 1995’te karanlık güçler tarafından katledilen Samandağlı devrimci Mehmet Latifeci’nin kemikleri sızlıyor.

Yaşamı boyunca devrimci mücadele içinde olan Latifeci, mücadeleye üniversitede tarihe ilk Burdur direnişi olarak geçen öğrenci hareketlerinin öncülüğünü yaparak başladı. Mücadeleci kişiliği ve kararlılığı ile bulunduğu alanda öne çıkan Latifeci; gençlik faaliyetindeki doğal önderliği sonucu okuldan atıldı. Memleketine, yani ilçemize dönen Mehmet Latifeci mücadeleye burada da devam etti.

Samandağ’da Arap, Kürt, Türk ve bütün Türkiye halklarının kardeşliği için çalışan Latifeci, bilimsel sosyalizmden, ücretsiz eğitimden, ücretsiz sağlık hizmetinden yana tavır takınan bir kişiliğe, ideolojiye sahipti.

Katledilişinin 21. yılında mezarı başında anılan Mehmet Latifeci, bugün yerelde veya genelde sol-sosyalizm ile bağdaşmayan pratikleri olan kişi ve kurumlar tarafından anıldığı için mezarında ters dönmüştür.

Mücadele ederken uğrunda hayatından olduğunu bilimsel sosyalizmden uzak, tamamen kişisel çıkarlar peşinde olan kişilerin Latifeci’nin ismini ağızlarına dahi alması trajikomik ve talihsizdir.

Bugün Samandağ’a baktığımızda Latifeci’yi ananların çoğunun  tamamen kişisel çıkarlar peşinde olan kurum ve kişilerin olduğunu görürüz.

Bırakın hayatından olmayı, cebindeki 3-5 lirayı dahi paylaşmaktan aciz, hep benmerkezci olan, ”cebimi nasıl daha fazla doldururum” telaşında olanların, karşısında olan mücadelesi uğrunda canında olan Mehmet Latifeci’yi anmaları, Latifeci’nin kemiklerini sızlatıyor. Hem de her yıl!

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
911 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?