ÜST REKLAM

logo

reklam

LAF İLE PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

Yukarıdaki başlığın hikâyesi şöyledir:

Rivayete göre bir zamanlar İstanbul’da Edirneli Aksi Yusuf adında bir peynir tüccarı var imiş.

Madrabaz ve cimri birisi olup Trakya’dan getirttiği peynirleri İstanbul’da satar, artanını da deniz yoluyla İzmir’e gönderirmiş. İzmir’de peynir fiyatları yükseldikçe elinde ne kadar mal varsa gemilere yükletir ama navlunu peşin vermek istemeyerek, kaptanları yalanları ile oyalar durur, ”Hele peynirler sağ salim varsın, istediğin parayı fazla fazla veririm,” diye vaadlerde bulunurmuş.

Birkaç kez aldanan tüccar gemi kaptanlarından birisi, yine İzmir’e doğru yola çıkmak üzere iken diklenmiş:

”Efendi tayfalarıma para ödeyeceğim. Geminin kalkması için masrafım var. Navlunu peşin ödemezsen Sarayburnu’nu bile dönmem.”

Aksi Yusuf her zamanki gibi, ”hele peynirler salimen varsın…” demeye başlar başlamaz gemici:

”Efendi laf ile peynir gemisi yürümez. Buna kömür lazım, yağ lazım, tayfa, işçi lazım.”

Aksi Yusuf parayı ödemiş. O gün akşama kadar şu bir tek cümleyi sayıklayıp durmuş:

”Laf ile Peynir Gemisi Yürümez.”

Siz koca Belediyeyi, Samandağ’ın altını üstüne çevir, yık dağıt, beton yığınına çevir, sonra da  tut bir çuval laf ettirt yandaşlarına.

Samandağ gurbetçilerini unutun, Suriye Savaşını zaten hiç görmeyin, Köydeki Nene’nin terliği mi kopmuş, Çiftçinin esnafın hali yaman mı diye zaten hiç bilmeyin ama tırlar dolusu dedikodu aslı astarı olmayan laf yuvarlayın Vakıf’lıdan, Gözene’den aşağı.

”Bu son olaydan dersimizi aldık. Bundan sonra dilimize mukayyet olacağız.

Haberlerimizi, yazılarımızı, geçenlerde bir şey oldu ama biz tam olarak söylemek istemiyoruz ne olduğunu; aslında söylesek söyleriz ama söylemesek daha iyi, diye yazacağız.’ Size kötü bir haberim var ördüğünüz tehdit ağları ne yazık ki Samandağ Ayna Gazetesini param parça edemeyecektir.

Genelde havadan sudan bahsetmemiz istenir; beyler, bayanlar rahat at koştursunlar diye verdiğimiz vergilerle kamu kaynakları ile.

İşin içine suydu, havaydı, yol bile demekten kaçınacağız.

Ya siz bir düşünün hangi sözleri verdiniz ÖDP’den adayken?

Peki, hangi sözleri yerine getirdiniz?

”Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.” Atasözünde olduğu gibi, kişinin aynası ve yansıttığı gerçek, yaptığı işlerdir, söylediği sözler değildir.

Eğer gerçekten Samandağ halkına saygılıysanız yaptığınızın doğru olduğuna inanıyorsanız;

‘Halkımız adına’ çağrı yapıyorum, çıkıp açıklayın, iki dönemdir, Başkanlığını yaptığınız Samandağ Belediyesinin reel (gerçek) anlamda gelir gider durumu nedir?

Yıllara aylara göre hesap dokümanlarını ki bunca gelen (hazineden) kendi topladığınız, Belediye ye ait halkın toprağının gelirleri ne kadardır, yetmez bu paraları nerde, ne için harcadınız?

Bu harcamalardan bütün Samandağ halkına eşit, hakkaniyet ölçüsünde faydalandı yarar gördü mü açıklayın.

İspatlayınız rüştünüzü…

Var mı bu medeni cesaretiniz?

Hadi buyurun açıklayın?

Şimdi eğer bunu açıklamazsanız bu yazıyı okuyan bir yurttaşımız çıkıp da ‘belediyedeki ödemelerimiz resmen çalınıyor’ dese ne diyeceksiniz?

Biz biliyoruz ki Samandağ Belediye yıllık bütçesi ile yıl içerisinde ki harcamalar birbirine iki kere iki’nin dört ettiği kadardır. Belediye’nin kasası boşalmıştır. Hele borcunu belki siz bile hesap edemiyorsunuzdur.

NERDE BU PARALAR?

Halkın bunu sorması kadar doğal ne olabilir?

Neden düğmeleri zorlayıp da tehditlere kampanyalara başvurup da eleştirilere tahammül edemiyorsunuz?

Bakın her bir insan için belki geçerli olmayabilir ancak bunu toplumsal ölçekte alırsak, toplumunda duygu dünyası ve sinirleri aynı dayanıklılıkta olmayabilir ki toplum haddinden fazla gerilmiş durumdadır. Ok yaydan çıkmadan, sadede gelin…

Eğer bir toplumun sosyolojik mana da, üretim tüketim gelenek görenek varoluş gibi konularda endişe ve kaygılar duyuyorsa ve sinirleri bozulmuş dayanaklarını, yani, güvenin yitirmişse ve adım adım açlığa yoksulluğa gidiyorsa atık psikolog, doktor falan para etmez.

Yeter artık germeyin toplumun sinirlerini. Bizden söylemesi. Tekrar ediyorum, Ok yaydan çıkmadan bu işe bir dur diyin. Halkı dinleyin, benden söylemesi…

Share
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...