ÜST REKLAM

logo

reklam

LAF İLE PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

Yukarıdaki başlığın hikâyesi şöyledir:

Rivayete göre bir zamanlar İstanbul’da Edirneli Aksi Yusuf adında bir peynir tüccarı var imiş.

Madrabaz ve cimri birisi olup Trakya’dan getirttiği peynirleri İstanbul’da satar, artanını da deniz yoluyla İzmir’e gönderirmiş. İzmir’de peynir fiyatları yükseldikçe elinde ne kadar mal varsa gemilere yükletir ama navlunu peşin vermek istemeyerek, kaptanları yalanları ile oyalar durur, ”Hele peynirler sağ salim varsın, istediğin parayı fazla fazla veririm,” diye vaadlerde bulunurmuş.

Birkaç kez aldanan tüccar gemi kaptanlarından birisi, yine İzmir’e doğru yola çıkmak üzere iken diklenmiş:

”Efendi tayfalarıma para ödeyeceğim. Geminin kalkması için masrafım var. Navlunu peşin ödemezsen Sarayburnu’nu bile dönmem.”

Aksi Yusuf her zamanki gibi, ”hele peynirler salimen varsın…” demeye başlar başlamaz gemici:

”Efendi laf ile peynir gemisi yürümez. Buna kömür lazım, yağ lazım, tayfa, işçi lazım.”

Aksi Yusuf parayı ödemiş. O gün akşama kadar şu bir tek cümleyi sayıklayıp durmuş:

”Laf ile Peynir Gemisi Yürümez.”

Siz koca Belediyeyi, Samandağ’ın altını üstüne çevir, yık dağıt, beton yığınına çevir, sonra da  tut bir çuval laf ettirt yandaşlarına.

Samandağ gurbetçilerini unutun, Suriye Savaşını zaten hiç görmeyin, Köydeki Nene’nin terliği mi kopmuş, Çiftçinin esnafın hali yaman mı diye zaten hiç bilmeyin ama tırlar dolusu dedikodu aslı astarı olmayan laf yuvarlayın Vakıf’lıdan, Gözene’den aşağı.

”Bu son olaydan dersimizi aldık. Bundan sonra dilimize mukayyet olacağız.

Haberlerimizi, yazılarımızı, geçenlerde bir şey oldu ama biz tam olarak söylemek istemiyoruz ne olduğunu; aslında söylesek söyleriz ama söylemesek daha iyi, diye yazacağız.’ Size kötü bir haberim var ördüğünüz tehdit ağları ne yazık ki Samandağ Ayna Gazetesini param parça edemeyecektir.

Genelde havadan sudan bahsetmemiz istenir; beyler, bayanlar rahat at koştursunlar diye verdiğimiz vergilerle kamu kaynakları ile.

İşin içine suydu, havaydı, yol bile demekten kaçınacağız.

Ya siz bir düşünün hangi sözleri verdiniz ÖDP’den adayken?

Peki, hangi sözleri yerine getirdiniz?

”Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.” Atasözünde olduğu gibi, kişinin aynası ve yansıttığı gerçek, yaptığı işlerdir, söylediği sözler değildir.

Eğer gerçekten Samandağ halkına saygılıysanız yaptığınızın doğru olduğuna inanıyorsanız;

‘Halkımız adına’ çağrı yapıyorum, çıkıp açıklayın, iki dönemdir, Başkanlığını yaptığınız Samandağ Belediyesinin reel (gerçek) anlamda gelir gider durumu nedir?

Yıllara aylara göre hesap dokümanlarını ki bunca gelen (hazineden) kendi topladığınız, Belediye ye ait halkın toprağının gelirleri ne kadardır, yetmez bu paraları nerde, ne için harcadınız?

Bu harcamalardan bütün Samandağ halkına eşit, hakkaniyet ölçüsünde faydalandı yarar gördü mü açıklayın.

İspatlayınız rüştünüzü…

Var mı bu medeni cesaretiniz?

Hadi buyurun açıklayın?

Şimdi eğer bunu açıklamazsanız bu yazıyı okuyan bir yurttaşımız çıkıp da ‘belediyedeki ödemelerimiz resmen çalınıyor’ dese ne diyeceksiniz?

Biz biliyoruz ki Samandağ Belediye yıllık bütçesi ile yıl içerisinde ki harcamalar birbirine iki kere iki’nin dört ettiği kadardır. Belediye’nin kasası boşalmıştır. Hele borcunu belki siz bile hesap edemiyorsunuzdur.

NERDE BU PARALAR?

Halkın bunu sorması kadar doğal ne olabilir?

Neden düğmeleri zorlayıp da tehditlere kampanyalara başvurup da eleştirilere tahammül edemiyorsunuz?

Bakın her bir insan için belki geçerli olmayabilir ancak bunu toplumsal ölçekte alırsak, toplumunda duygu dünyası ve sinirleri aynı dayanıklılıkta olmayabilir ki toplum haddinden fazla gerilmiş durumdadır. Ok yaydan çıkmadan, sadede gelin…

Eğer bir toplumun sosyolojik mana da, üretim tüketim gelenek görenek varoluş gibi konularda endişe ve kaygılar duyuyorsa ve sinirleri bozulmuş dayanaklarını, yani, güvenin yitirmişse ve adım adım açlığa yoksulluğa gidiyorsa atık psikolog, doktor falan para etmez.

Yeter artık germeyin toplumun sinirlerini. Bizden söylemesi. Tekrar ediyorum, Ok yaydan çıkmadan bu işe bir dur diyin. Halkı dinleyin, benden söylemesi…

Share
649 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...