ÜST REKLAM

logo

reklam

KUYRUK


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Bu Toprağın Sesi: Ümit Dadük Sağaltıcı


Belki bilmeyeniniz vardır söyleyim.

Koyunlar bir ömür boyu biriktirdikleri yağlarını kuyruklarında taşırlar. Ancak kuyruk yağı üste çıkmadığı için zeytinyağı ile boy ölçüşemez. Sadece kavurmada veya dönerde ara tatlandırıcı olarak kullanılır. Ama pek kıymetlidir çoğu etçil canlılar için buna insanda dâhil; ‘’Kuyruğu kısılmış’’, ‘’Kuyruğu kapana sıkışmış’’, ‘’Kuyruk sallamak’’. ‘’Dananın kuyruğu koptu’’.’’Kuyruğuna basmak’’ gibi adlandırmalarda hayatın tam göbeğinde.

Ve anladım ki kuyruk sadece birçok hayvanın kıçları üzerinde bulunan et, kıkırdak ve yağdan oluşan üzeri kıl, yün ya da tüyle kaplı olan organ değil daha fazlasıdır bizim millet için.

Yerel idareler seçimlerin de, toplantıdan toplantıya, açılıştan açılışa koşarken gördüm ki bu kuyruk tarif edilenden daha fazla öneme sahip.

O yüzden de ‘Kuyruk’ olsun dedim bugünkü yazımın konusu.

Çünkü millet olarak en iyi yağ olarak koyun kuyruk yağını biliriz. Yemeklerimizin kebaplarımızın vazgeçilmezidir. Aslında komple koyun iyidir. Etiyle sütüyle kuyruğuyla…

Aziz Nesin bizim millete kolayına ‘koyun gibi milletiz’ dememiş miydi?

Eh be Ayna okurları!

Tanzim satış kuyruğu, Adalet arayanların kuyruğu, seçim aday kuyruğu, laik Cumhuriyetimize karşı kuyruklar olunca ben ne yapayım?

Yazım, size, can şenliği mi olur, yoksa ‘’Kuyruk acısı’’ olana merhem mi olur bakacağız birlikte.

Bu günlerde benden kır çiçekleri toplayan yaramaz çocukları yazmamı beklemeyin olur mu?

Bugünler de öyle kuyruklu yalanlar geliyor ki basın büromuza, koyun bile duysa yağ mağ biriktirmez külliyen kuyruğunda ömrü billâh.

Bu kuyruklu yalanlar, kuyruklu yıldızlar altında öyle bir düğün 31 Martta hazırlanacak ki, bu kuyrukçu yalancılara neye uğradıklarını anlamadan soluğu, ‘kuyruğundan çekemeyeceği demirlerin’ ardında alacak.

Aldılar bedenimizden, kalbimizi, yüreğimizi, aklımızı. Birlikte kürtaj olduk aslında doğruya doğru diyeceksek!

‘Yemeyin bizi’ söylemini çok kullanırız ya!

Suç bizde, bu kadar lezzetli olmasaydık, değil mi?

Bir hatırlatma!

Kuyruk sokumu diye de bir hastalık var ki, ‘’ Hastaların doktora gitmemek için direndiği kuyruk sokumu ağrısı basit bir travmadan kansere kadar birçok nedenle ortaya çıkabilir. Aklınızda bulunsun.

Toplumsal muhalefet ‘’hem genelde, hem yerelde’’,’’ hem büyükşehirde, hem muhtarlıkta’’,  hem meydanda hem mahallede’’ ilerleyecek!

‘’Neoliberalizmin tüm versiyonlarını reddeden alternatif halkçı- demokratik bir yerel yönetim programının iki temel ayağı vardır. Ekonomik ve demokratik.

Ekonomik ayağını kısaca üretici belediyecilik ve kooperatifleşme: Demokratik ayağını ise halk meclisleri (inisiyatifleri) olarak tanımlayabiliriz.

Ekonomik ayağı kısaca vurgularsak: Elektrik, ısınma, ulaşım, su, ekmek, vb. Temel hizmet ve malları kendisi üretir ve özel sektörle sadece rekabet değil mücadele de eder. Temel mal ve hizmetleri halka parasız veya çok ucuz sağlayarak krizden halkı korumaya çalışırken aynı zamanda istihdam yaratır.

Demokratik ayakta ise temel dayanak mahalle meclisleridir. Sadece işleyişle sınırlı değil, işleyişin gücünü de arkasına alarak iktidar tarafından topluma pompalanan gerici, mezhepçi, kadın düşmanı, şoven ideoloji ve kültüre karşı ilerici, demokratik, bilimsel, eşitlikçi, barışçıl ideoloji ve kültürü hâkim kılar.’’

Her ne kadar Samandağ, piste çakılmış, motorları tek tek sustu, susturulduysa da yukarıda tırnak içerisinde altını çizdiğim bir yol izlendiğinde, piste çakılan o motorlar, uçağa dönüşecek ve o uçak havalanacaktır.

Ancak, ortalık tam bir cadı kazanı.

Bu kazanda ne pişer?

Pişirilen bir ‘’demokrasi’’ var der de, ‘’bu cadı avcılarından demokrat çıkar, diye ummak iyi niyetle açıklanamayacak bir cehalettir’’ 

Hukuksuzluğa karşı, ancak hukuk ve yalnız hukukla mücadele edilir. Üstü örtülerek hukuk aranmaz…

Olayların üstü örtülerek bir yere de gidilmez.

31 Martta yapılacak seçim sonrasında Samandağ Belediye Başkanı kim olursa olsun, belediyenin on yıllık, geçmişinin hesabını kitabını varsa yolsuzluk, arsızlık,  bunu soracağına da vaatler verilmeli. Geçmişten arınmadan gelecek aydınlığa erişilemez.

Onca yaşanan olaylar yok sayılmamalıdır.

Şuna dokunur buna dokunur diye geçmişin üstü örtülmemelidir.

Ve Son söz: Kuyruklarla bu işler olmaz. Kuyrukçulukla hele hiç olmaz.

Kalın sağlıcakla.

Share
80 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MAKALE YAZMAK YADA YAZABİLMEK VE ALİ BEYAZ

  20 Mayıs 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Makale yazmak zor ve meşakkatli bir iştir. Yoğun araştırma ve bilgi gerektirir. Hele hele,eleştirmen olmak, çok daha güç ve sıkıntılıdır.Eleştirmen,konuları derinlemesine bilmek ve çözüm üretmek zorundadır.Kısacası belli bir ülkü yada ideal için eleştirmelidir. Günümüzde, özellikle siyasi konularda makale yazacaksak, çağımızı, başdüşman ve baş çelişmeyi, tali çelişmeleri, halkın arasındaki çelişmeleri bilmeliyiz. Örneğin çağımızın emperyalizm çağı olduğunu tespit edemezsek, yapacağımız tahlil ve yazılarımızın kıymeti harbiyesi kalmaz. Ç...
 • ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA !!!

  29 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Üst Haberler, Yerel

  Ali Doğru Nereden başlasam yazmaya bilemedim. Bu ilk değil, sonda olmayacak sanırım. Kelimeler yetersiz, sözcükler anlamsız kalıyor. Nasıl bir dilde anlatılır ki bu çirkeflik. 5 yaşındaki bir çocuğa nasıl el uzanır ? Nasıl kötü gözle bakılır ? Hangi pis şehvet canlanır ? Tanrı dediğimiz ilah buna nasıl izin verir ? Bu nasıl bir rezillik ? Kime kızmalı ? Bu şerefsizliklere, sesiz kalan Topluma mı ? Devlete mi ? Millet vekillerine mi ? Bunu saklayan havuz medyaya mı ? Yoksa görmezden gelen ...
 • SPOR SALONLARI VE SAĞLIKLI YAŞAM

  24 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Hazırlayan / Sami ASLAN Japonya, İsveç, İsviçre, Sardunya, Girit adası gibi yerlerde yaşayan dünyanın en uzun ve sağlıklı insanlarının salon sporlarıyla bir ilişkilerinin olmadığı ortaya çıktı. Ne halter kaldırıyorlar, ne yürüme bandında koşuyorlar, ne de spor salonlarına gidiyorlar. Onlar sporlarını farkında olmadan günlük, normal hayatları sırasında yapıyorlar. Bahçe ile uğraşıyorlar, hayvan bakıyorlar, her yere yürüyerek gidiyorlar ve evlerinde işlerini kolaylaştıran, hareketlerini azaltan hiçbir alet bulunmuyor. Sağlıklı yaşa...
 • NEYİMİZ KALDI

  22 Nisan 2019 Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Yerel

  Gülüşlerimiz vardı bizim Rengini güneşten çalan. Bir sürü oyuncaklarımız vardı Çamurdan, topraktan olan. Hayallerimiz vardı, kimilerine imkansız Ama her engeli aşan. Atalarımız vardı, taş, dağ demeden Ekmeğini taştan çıkaran. Bağ, bahçemiz vardı İçinde her yemiş, her bostan olan. Irmaklarımız vardı, dağdan süzülüp Topraklarımızı bereketli kılan. İnsanımız vardı, yardım sever Hoş görülü, İnsan olan. Kadınlarımız vardı, kadınlarımız Her işe koşup, yuvasını kurup, kurtaran. Onurumuz vardı bi...