ÜST REKLAM

logo

reklam

KUYRUK


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Bu Toprağın Sesi: Ümit Dadük Sağaltıcı


Belki bilmeyeniniz vardır söyleyim.

Koyunlar bir ömür boyu biriktirdikleri yağlarını kuyruklarında taşırlar. Ancak kuyruk yağı üste çıkmadığı için zeytinyağı ile boy ölçüşemez. Sadece kavurmada veya dönerde ara tatlandırıcı olarak kullanılır. Ama pek kıymetlidir çoğu etçil canlılar için buna insanda dâhil; ‘’Kuyruğu kısılmış’’, ‘’Kuyruğu kapana sıkışmış’’, ‘’Kuyruk sallamak’’. ‘’Dananın kuyruğu koptu’’.’’Kuyruğuna basmak’’ gibi adlandırmalarda hayatın tam göbeğinde.

Ve anladım ki kuyruk sadece birçok hayvanın kıçları üzerinde bulunan et, kıkırdak ve yağdan oluşan üzeri kıl, yün ya da tüyle kaplı olan organ değil daha fazlasıdır bizim millet için.

Yerel idareler seçimlerin de, toplantıdan toplantıya, açılıştan açılışa koşarken gördüm ki bu kuyruk tarif edilenden daha fazla öneme sahip.

O yüzden de ‘Kuyruk’ olsun dedim bugünkü yazımın konusu.

Çünkü millet olarak en iyi yağ olarak koyun kuyruk yağını biliriz. Yemeklerimizin kebaplarımızın vazgeçilmezidir. Aslında komple koyun iyidir. Etiyle sütüyle kuyruğuyla…

Aziz Nesin bizim millete kolayına ‘koyun gibi milletiz’ dememiş miydi?

Eh be Ayna okurları!

Tanzim satış kuyruğu, Adalet arayanların kuyruğu, seçim aday kuyruğu, laik Cumhuriyetimize karşı kuyruklar olunca ben ne yapayım?

Yazım, size, can şenliği mi olur, yoksa ‘’Kuyruk acısı’’ olana merhem mi olur bakacağız birlikte.

Bu günlerde benden kır çiçekleri toplayan yaramaz çocukları yazmamı beklemeyin olur mu?

Bugünler de öyle kuyruklu yalanlar geliyor ki basın büromuza, koyun bile duysa yağ mağ biriktirmez külliyen kuyruğunda ömrü billâh.

Bu kuyruklu yalanlar, kuyruklu yıldızlar altında öyle bir düğün 31 Martta hazırlanacak ki, bu kuyrukçu yalancılara neye uğradıklarını anlamadan soluğu, ‘kuyruğundan çekemeyeceği demirlerin’ ardında alacak.

Aldılar bedenimizden, kalbimizi, yüreğimizi, aklımızı. Birlikte kürtaj olduk aslında doğruya doğru diyeceksek!

‘Yemeyin bizi’ söylemini çok kullanırız ya!

Suç bizde, bu kadar lezzetli olmasaydık, değil mi?

Bir hatırlatma!

Kuyruk sokumu diye de bir hastalık var ki, ‘’ Hastaların doktora gitmemek için direndiği kuyruk sokumu ağrısı basit bir travmadan kansere kadar birçok nedenle ortaya çıkabilir. Aklınızda bulunsun.

Toplumsal muhalefet ‘’hem genelde, hem yerelde’’,’’ hem büyükşehirde, hem muhtarlıkta’’,  hem meydanda hem mahallede’’ ilerleyecek!

‘’Neoliberalizmin tüm versiyonlarını reddeden alternatif halkçı- demokratik bir yerel yönetim programının iki temel ayağı vardır. Ekonomik ve demokratik.

Ekonomik ayağını kısaca üretici belediyecilik ve kooperatifleşme: Demokratik ayağını ise halk meclisleri (inisiyatifleri) olarak tanımlayabiliriz.

Ekonomik ayağı kısaca vurgularsak: Elektrik, ısınma, ulaşım, su, ekmek, vb. Temel hizmet ve malları kendisi üretir ve özel sektörle sadece rekabet değil mücadele de eder. Temel mal ve hizmetleri halka parasız veya çok ucuz sağlayarak krizden halkı korumaya çalışırken aynı zamanda istihdam yaratır.

Demokratik ayakta ise temel dayanak mahalle meclisleridir. Sadece işleyişle sınırlı değil, işleyişin gücünü de arkasına alarak iktidar tarafından topluma pompalanan gerici, mezhepçi, kadın düşmanı, şoven ideoloji ve kültüre karşı ilerici, demokratik, bilimsel, eşitlikçi, barışçıl ideoloji ve kültürü hâkim kılar.’’

Her ne kadar Samandağ, piste çakılmış, motorları tek tek sustu, susturulduysa da yukarıda tırnak içerisinde altını çizdiğim bir yol izlendiğinde, piste çakılan o motorlar, uçağa dönüşecek ve o uçak havalanacaktır.

Ancak, ortalık tam bir cadı kazanı.

Bu kazanda ne pişer?

Pişirilen bir ‘’demokrasi’’ var der de, ‘’bu cadı avcılarından demokrat çıkar, diye ummak iyi niyetle açıklanamayacak bir cehalettir’’ 

Hukuksuzluğa karşı, ancak hukuk ve yalnız hukukla mücadele edilir. Üstü örtülerek hukuk aranmaz…

Olayların üstü örtülerek bir yere de gidilmez.

31 Martta yapılacak seçim sonrasında Samandağ Belediye Başkanı kim olursa olsun, belediyenin on yıllık, geçmişinin hesabını kitabını varsa yolsuzluk, arsızlık,  bunu soracağına da vaatler verilmeli. Geçmişten arınmadan gelecek aydınlığa erişilemez.

Onca yaşanan olaylar yok sayılmamalıdır.

Şuna dokunur buna dokunur diye geçmişin üstü örtülmemelidir.

Ve Son söz: Kuyruklarla bu işler olmaz. Kuyrukçulukla hele hiç olmaz.

Kalın sağlıcakla.

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...