ÜST REKLAM

logo

reklam

KUYRUK


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Bu Toprağın Sesi: Ümit Dadük Sağaltıcı


Belki bilmeyeniniz vardır söyleyim.

Koyunlar bir ömür boyu biriktirdikleri yağlarını kuyruklarında taşırlar. Ancak kuyruk yağı üste çıkmadığı için zeytinyağı ile boy ölçüşemez. Sadece kavurmada veya dönerde ara tatlandırıcı olarak kullanılır. Ama pek kıymetlidir çoğu etçil canlılar için buna insanda dâhil; ‘’Kuyruğu kısılmış’’, ‘’Kuyruğu kapana sıkışmış’’, ‘’Kuyruk sallamak’’. ‘’Dananın kuyruğu koptu’’.’’Kuyruğuna basmak’’ gibi adlandırmalarda hayatın tam göbeğinde.

Ve anladım ki kuyruk sadece birçok hayvanın kıçları üzerinde bulunan et, kıkırdak ve yağdan oluşan üzeri kıl, yün ya da tüyle kaplı olan organ değil daha fazlasıdır bizim millet için.

Yerel idareler seçimlerin de, toplantıdan toplantıya, açılıştan açılışa koşarken gördüm ki bu kuyruk tarif edilenden daha fazla öneme sahip.

O yüzden de ‘Kuyruk’ olsun dedim bugünkü yazımın konusu.

Çünkü millet olarak en iyi yağ olarak koyun kuyruk yağını biliriz. Yemeklerimizin kebaplarımızın vazgeçilmezidir. Aslında komple koyun iyidir. Etiyle sütüyle kuyruğuyla…

Aziz Nesin bizim millete kolayına ‘koyun gibi milletiz’ dememiş miydi?

Eh be Ayna okurları!

Tanzim satış kuyruğu, Adalet arayanların kuyruğu, seçim aday kuyruğu, laik Cumhuriyetimize karşı kuyruklar olunca ben ne yapayım?

Yazım, size, can şenliği mi olur, yoksa ‘’Kuyruk acısı’’ olana merhem mi olur bakacağız birlikte.

Bu günlerde benden kır çiçekleri toplayan yaramaz çocukları yazmamı beklemeyin olur mu?

Bugünler de öyle kuyruklu yalanlar geliyor ki basın büromuza, koyun bile duysa yağ mağ biriktirmez külliyen kuyruğunda ömrü billâh.

Bu kuyruklu yalanlar, kuyruklu yıldızlar altında öyle bir düğün 31 Martta hazırlanacak ki, bu kuyrukçu yalancılara neye uğradıklarını anlamadan soluğu, ‘kuyruğundan çekemeyeceği demirlerin’ ardında alacak.

Aldılar bedenimizden, kalbimizi, yüreğimizi, aklımızı. Birlikte kürtaj olduk aslında doğruya doğru diyeceksek!

‘Yemeyin bizi’ söylemini çok kullanırız ya!

Suç bizde, bu kadar lezzetli olmasaydık, değil mi?

Bir hatırlatma!

Kuyruk sokumu diye de bir hastalık var ki, ‘’ Hastaların doktora gitmemek için direndiği kuyruk sokumu ağrısı basit bir travmadan kansere kadar birçok nedenle ortaya çıkabilir. Aklınızda bulunsun.

Toplumsal muhalefet ‘’hem genelde, hem yerelde’’,’’ hem büyükşehirde, hem muhtarlıkta’’,  hem meydanda hem mahallede’’ ilerleyecek!

‘’Neoliberalizmin tüm versiyonlarını reddeden alternatif halkçı- demokratik bir yerel yönetim programının iki temel ayağı vardır. Ekonomik ve demokratik.

Ekonomik ayağını kısaca üretici belediyecilik ve kooperatifleşme: Demokratik ayağını ise halk meclisleri (inisiyatifleri) olarak tanımlayabiliriz.

Ekonomik ayağı kısaca vurgularsak: Elektrik, ısınma, ulaşım, su, ekmek, vb. Temel hizmet ve malları kendisi üretir ve özel sektörle sadece rekabet değil mücadele de eder. Temel mal ve hizmetleri halka parasız veya çok ucuz sağlayarak krizden halkı korumaya çalışırken aynı zamanda istihdam yaratır.

Demokratik ayakta ise temel dayanak mahalle meclisleridir. Sadece işleyişle sınırlı değil, işleyişin gücünü de arkasına alarak iktidar tarafından topluma pompalanan gerici, mezhepçi, kadın düşmanı, şoven ideoloji ve kültüre karşı ilerici, demokratik, bilimsel, eşitlikçi, barışçıl ideoloji ve kültürü hâkim kılar.’’

Her ne kadar Samandağ, piste çakılmış, motorları tek tek sustu, susturulduysa da yukarıda tırnak içerisinde altını çizdiğim bir yol izlendiğinde, piste çakılan o motorlar, uçağa dönüşecek ve o uçak havalanacaktır.

Ancak, ortalık tam bir cadı kazanı.

Bu kazanda ne pişer?

Pişirilen bir ‘’demokrasi’’ var der de, ‘’bu cadı avcılarından demokrat çıkar, diye ummak iyi niyetle açıklanamayacak bir cehalettir’’ 

Hukuksuzluğa karşı, ancak hukuk ve yalnız hukukla mücadele edilir. Üstü örtülerek hukuk aranmaz…

Olayların üstü örtülerek bir yere de gidilmez.

31 Martta yapılacak seçim sonrasında Samandağ Belediye Başkanı kim olursa olsun, belediyenin on yıllık, geçmişinin hesabını kitabını varsa yolsuzluk, arsızlık,  bunu soracağına da vaatler verilmeli. Geçmişten arınmadan gelecek aydınlığa erişilemez.

Onca yaşanan olaylar yok sayılmamalıdır.

Şuna dokunur buna dokunur diye geçmişin üstü örtülmemelidir.

Ve Son söz: Kuyruklarla bu işler olmaz. Kuyrukçulukla hele hiç olmaz.

Kalın sağlıcakla.

Share
57 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MARİNA VE DALGAKIRAN…

  18 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Belediye adayları bana kızdıklarını biliyorum. Yandaşları ve dostları sinir olduklarını da… Ancak ben içinden geldiğim ve ona burçlu olduğumu düşündüğüm insanlarımızı bilgilendirmek zorundayım. Kendimi aydın sanarak görevimi yapmaya çalışıyorum. Onun için marina ve dalgakıran konusuna açıklık getirme istedim. Marina; Küçük lüks teknelerin, yatların barınmalarına ayrılmış, içinde teknelerin, yatların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkânlara sahip olan limanlara marina denir. Başka bir ifade ile marina, yat limanıdır. Marinada yer...
 • ŞU DÜNYADAKİ EN MUTLU KİŞİ

  18 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türbülansa giren siyaset dünyasında kullanılan kaba dil ve üslubun dozajı ilçemizde giderek artıyor. Niye mi? Siyasetçi, tahammülsüz, eleştiriye gelemiyor, çok çabuk coşkuya kapılıyor ve aklından çok duygularını, ön yargılarını kullanıyor. Yani kendi politika ve projelerini anlatmak yerine rakibini “sözle döverek” tabanına mesaj göndermekle yetiniyor. Böyle olunca da üslup sertleşiyor, nezaket ve insaniyet kayboluyor. Bunun geçmişte de fazlasıyla örnekleri vardı ancak ülkenin bugün içinde bulunduğu durum nedeniyle görüntü daha da ...
 • ŞEFFAFLIK-PROJELER-SAMANDAĞ SEVDALILARI-SÖZÜMÜZ VAR

  13 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  (Mart ayının sihirli kavramları) Erken yazılmış bir doğa hikâyesi… Şubatın başından Mart sonuna kadar güzelim ilçemizde BAHAR başlar. Nisan ayında kendini tam olarak hissettirir.  Mart ayı doğanın yeniden doğmasıdır. Doğanın birer parçaları olan biz insanlar, hayvanlar ve bitkiler yeniden doğarız, canlanırız kış mevsiminin yarattığı rehaveti üzerimizden atarız. Bunun en güzel örneğini KAYISI, ZERDALİ, ŞEFTALİ ve ERİK ağaçlarında görürüz. Bu güzelim bitkilerin canları tezdir. Güneşin ısısını gördüler mi hiç düşünmeden...
 • TURİZM AÇISINDAN SAMANDAĞ’IN KONUMU

  11 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimlere giderken politikacıların turizm projelerinden geçilmiyor. Turizm projeleri enflasyonu yarattılar. İleri sürdükleri hayali projelerin uygulanabilirliğini düşünmeden söylem haline getirmişlerdir. Samandağ; Akdeniz bölgesinin Doğu Akdeniz Bölümünde Hatay İline bağlı bir ilçedir. Doğusunda Antakya, Kuzeyinde İskenderun, Güneyinde Yayladağı, Batısında Akdeniz, Kuzeydoğusunda Musa dağı, Güneydoğusunda Kel dağı yer almaktadır. Amanos dağların devamı olan bu sıra dağlarıyla Akdeniz arasında yayılan dar bir şeritte kurulu ye...