ÜST REKLAM

logo

reklam

KURTULMAK MI İSTİYORSUNUZ?


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

 

Sadece laboratuar ortamında bile görünse, orta seviyede büyüklükte de olsa, çok büyük, kocamanda olsa, umut taşımak isterim ilçemiz insanına, işçisine, köylüsüne, esnafına, memuruna ve tüm genç kadın ve erkeklerine.

Ne var ki,  halkımız sürekli konuşuyor zaten fısıltıyla da olsa, yüksek sesle de olsa, kapalı açık alanlarda da olsa…

Yok, öyle fısıltıyla falan değil açık açık söylüyor söyleyeceğini, ilçemiz belediye yönetimini, Başkanı, yardımcılarını, meclis üyelerini hatta Büyükşehir Belediye Başkanı içinde ”bunlardan kurtulmak gerek” diyor.

Bazıları ise umutsuz; ”Bunlardan kurtulamayız” düşüncesinde. Önce kurtulmamız gerek diyenlere diyeceklerimiz var.

Eğer bunlardan kurtulmak isteniyorsa oturulur, düşünülür ve hakkıyla bir mücadeleye girişilerek sonuç alınması için gerekli her türlü özveri gösterilir. Kurtulmak düşüncesinde olanların ağırlıklı bir çoğunluğu her ne hikmetse ‘*mehdi’ bekler.

Öyle ki, sanki kendileri bu işin dışındalar. İstiyorlar ki, birileri öne çıksın, bedelin en ağırlarını ödesin, ölsün işinden gücünden olsun, içerlere atılsın; onların da istedikleri olsun.

Son iki yılın kışında yazında Samandağ’ın esnafının gidip işini gücünü soran oldu mu?

Köylerimize, köylü kardeşlerimize çiftçimize ekinler soruldu mu?

Demek ki ne imiş; korkmadığımızı göstermek zorundayız. Sadece çiftçi ve esnaf kardeşlerimiz ağabeylerimiz babalarımız için değil, üst üste bu ilçeyi yöneten bir yönetime karşı kararlı bir mücadele yürütmek zorundadır ilçe halkı.

Gelelim; ”Bunlardan kurtulamayız” diyenlere. Üzülerek söylemek istiyorum ki, Samandağ da böylelerinin sayısı çok fazladır. Bu tiplere hemen her yerde rastlamak mümkündür. Bunlar üstelik kurnazlardır da.

Sanki kurtulmak istiyorlarmış gibi yaparlar ama ne hikmetse lafın en çeri çöpü de bunlardan gelir.  İşleri güçleri toplumun moralini bozmaktır. Hani düşman için çalışan 5. Kol kuvvetleri vardır ya tam da öyledirler. Sizden gibi davranırlar ama her sözleri düşmanın işine yarar. Bu yüzden de bu türleri bilinçli bilinçsiz geçiyoruz.

Sözüm daha çok kurtulmak isteyenleredir.

Değerli kardeşler, arkadaşlar, dostlar madem kurtulmak istiyorsunuz o zaman elinizi taşın altına sokmasını da bileceksiniz ! Kurtarıcı beklemek size yakışmaz.

Evlerinizden çıkacaksınız, işyerlerinizden, okullarınızdan çıkacaksınız gelip bu iktidarla mücadele edenlerle saf tutup ortaya gücünüzü koyacaksınız. Yoksa şikayetlenmenin yararı olsaydı inanın Samandağ’ın bütün sorunları şimdiye kadar bin beş yüz kez çözmüş olurdu.

Saygıyla…

* Hidayete ermiş kurtarıcı

Ümit Sağaltıcı

 

Share
667 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...