ÜST REKLAM

logo

reklam

KURTULMAK MI İSTİYORSUNUZ?


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

 

Sadece laboratuar ortamında bile görünse, orta seviyede büyüklükte de olsa, çok büyük, kocamanda olsa, umut taşımak isterim ilçemiz insanına, işçisine, köylüsüne, esnafına, memuruna ve tüm genç kadın ve erkeklerine.

Ne var ki,  halkımız sürekli konuşuyor zaten fısıltıyla da olsa, yüksek sesle de olsa, kapalı açık alanlarda da olsa…

Yok, öyle fısıltıyla falan değil açık açık söylüyor söyleyeceğini, ilçemiz belediye yönetimini, Başkanı, yardımcılarını, meclis üyelerini hatta Büyükşehir Belediye Başkanı içinde ”bunlardan kurtulmak gerek” diyor.

Bazıları ise umutsuz; ”Bunlardan kurtulamayız” düşüncesinde. Önce kurtulmamız gerek diyenlere diyeceklerimiz var.

Eğer bunlardan kurtulmak isteniyorsa oturulur, düşünülür ve hakkıyla bir mücadeleye girişilerek sonuç alınması için gerekli her türlü özveri gösterilir. Kurtulmak düşüncesinde olanların ağırlıklı bir çoğunluğu her ne hikmetse ‘*mehdi’ bekler.

Öyle ki, sanki kendileri bu işin dışındalar. İstiyorlar ki, birileri öne çıksın, bedelin en ağırlarını ödesin, ölsün işinden gücünden olsun, içerlere atılsın; onların da istedikleri olsun.

Son iki yılın kışında yazında Samandağ’ın esnafının gidip işini gücünü soran oldu mu?

Köylerimize, köylü kardeşlerimize çiftçimize ekinler soruldu mu?

Demek ki ne imiş; korkmadığımızı göstermek zorundayız. Sadece çiftçi ve esnaf kardeşlerimiz ağabeylerimiz babalarımız için değil, üst üste bu ilçeyi yöneten bir yönetime karşı kararlı bir mücadele yürütmek zorundadır ilçe halkı.

Gelelim; ”Bunlardan kurtulamayız” diyenlere. Üzülerek söylemek istiyorum ki, Samandağ da böylelerinin sayısı çok fazladır. Bu tiplere hemen her yerde rastlamak mümkündür. Bunlar üstelik kurnazlardır da.

Sanki kurtulmak istiyorlarmış gibi yaparlar ama ne hikmetse lafın en çeri çöpü de bunlardan gelir.  İşleri güçleri toplumun moralini bozmaktır. Hani düşman için çalışan 5. Kol kuvvetleri vardır ya tam da öyledirler. Sizden gibi davranırlar ama her sözleri düşmanın işine yarar. Bu yüzden de bu türleri bilinçli bilinçsiz geçiyoruz.

Sözüm daha çok kurtulmak isteyenleredir.

Değerli kardeşler, arkadaşlar, dostlar madem kurtulmak istiyorsunuz o zaman elinizi taşın altına sokmasını da bileceksiniz ! Kurtarıcı beklemek size yakışmaz.

Evlerinizden çıkacaksınız, işyerlerinizden, okullarınızdan çıkacaksınız gelip bu iktidarla mücadele edenlerle saf tutup ortaya gücünüzü koyacaksınız. Yoksa şikayetlenmenin yararı olsaydı inanın Samandağ’ın bütün sorunları şimdiye kadar bin beş yüz kez çözmüş olurdu.

Saygıyla…

* Hidayete ermiş kurtarıcı

Ümit Sağaltıcı

 

Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...