logo

reklam
18 Ağustos 2017

“KURBANLIĞI GERMEYİN”

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü geçmiş yıllarda TV ekranlarında izlenen kurban vakalarının önüne geçebilmek için bir dizi uyarıda bulundu. Kurbanlıkların STRESE sokulmamasını isteyen İl Müdürlüğü ayrıca dişi ve gebe kesiminin yasak olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yaklaşan kurban bayramı dolayısı ile kurbanlık hayvan alımları, kesimleri, hayvan sağlığı ve refahı ile halk sağlığı ve çevre sağlığı açısından dikkat edilmesi hususlar noktasında vatandaşları uyardı.

Hayvan Sağlıklı Olmalı

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kurbanlık seçimi noktasında vatandaşları hayvanların sağlıklı ve besili olması, çok zayıf, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı olan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya aşırı duyarsız olan, şişlik ve ödemi olan hayvanların kurban olarak kesilmemesi uyarısı yaptı.

Dişi ve Gebe Kesimi Yasak

Damızlık değerini kaybetmemiş olan dişi ve gebe hayvanların kesiminin Bakanlık tarafından yasak olduğunu hatırlatan Müdürlük ayrıca sığırların 2 yaşını doldurmuş olması ve hayvanların kulaklarının küpeli olması uyarısını yineledi.

Sağlık Raporu Olması Şart

Açıklamada il içinde nakledilen büyükbaş hayvanların pasaportlarının, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin, iller arasında nakledilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların ise bu belgelerle birlikte veteriner sağlık raporunun olmasınıjn zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Kamu Alanlarında Kurban Kesilemez

Kurbanlık hayvanların; şehir ve kasabalarda kesimhane ve kombinalar ile kurban komisyonunun belirlediği yerlerde, köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçesinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilmesi, cadde sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmemesi gerektiğini hatırlatan İl Müdürlüğü “Kan, atıklar ve iç organların sokak ve caddelere bırakılmaması, kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarına verilmemesi ve sakatatların çöpe atılmaması, başta kist hidatik, şarbon, bruselloz, tuberkuloz, gibi hayvanlardan insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar yönünden önem arz etmekte olup atıklar ve sakatatların toprak içine derince gömülerek imha edilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Kulak Küpeleri Teslim Edilmesi

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kesilen sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpesi ve pasaportlar ile koyun-keçi türü hayvanlara kulak küpelerinin TÜRKVET veri tabanından düşümlerinin yapılması için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Hayvanlar Strese Sokulmamalı

Kesimden önce kötü muamele ve stres faktörlerine maruz kalmış,  yorgun hayvanlardan elde edilen etlerin kalitesi düşecek ve uzun ömürlü olmayacağından, kesim öncesi kurbanlık hayvanları strese sokacak kötü muamelelerden, uygunsuz taşıma şartlarından ve hareketlerden kesinlikle kaçınılması uyarısında buluınan İl Müdürlüğü kesim öncesi yorgun olan hayvanlar dinlendirilmesi ve kesimden önce 6 saat boyunca hayvana yem verilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

(Haber Merkezi)

 

Share
410 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?