“KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN!”

Bu haber 09 Ağustos 2019 - 11:35 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

İlçemizin önemli din alimlerinden olan Alevi Değerleri Derneği Başkanımız Zülfikar Çiftçi, kurban bayramının önemine değinen açıklamasında, tüm insanlığa, bölgemize, yurdumuza barış, kardeşlik ve huzur ihsan etmesi temennisiyle halkımızın bayramını kutladı.

Alevi Değerleri Derneği Başkanımız Zülfikar Çiftçi, gazetemiz aracılığıyla kamuoyuna seslenerek, “Allah rızası için kurban edilen hayvanın, yine Allah rızası maksadıyla toplumsal dayanışmaya vesile olacak şekilde paylaştırılıp bölüştürülerek dağıtılması esasına dayanan bu dini bayramımızın geçmişi İbrahim Peygambere kadar uzanır. Dini bayramlar, özünde insanları barışa, kardeşliğe, dostluğa sevkeden ritüelleri içerirler.

‘’ Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık.’’(Saffat-107)

‘’O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.’’(Kevser-2)

‘’Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!’’(Hac-34)

‘’Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır… (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah’ın adını anın. ..canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.’’(Hac-36)

‘’(Ey Muhammed!) Onlara, Adem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, “Andolsun seni mutlaka öldüreceğim” demişti. Öteki, “Allah ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder” demişti.’’(Maide-27)    

‘’Allah; Ka’be’yi, o saygıdeğer evi, haram ayı hac kurbanını ve (bu kurbanlara takılı) gerdanlıkları insanlar(ın din ve dünyaları) için ayakta kalma (ve canlanma) sebebi kıldı. Bunlar, göklerde ve yerde ne varsa hepsini Allah’ın bildiğini ve Allah’ın (zaten) her şeyi hakkıyla bilmekte olduğunu bilmeniz içindir.’’(Maide_97)

‘’Gelsinler ki, kendilerine ait bir takım menfaatlere şahit olsunlar ve Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.’’(Hac-28)

Tüm insanlığa, bölgemize, yurdumuza barış, kardeşlik ve huzur ihsan etmesi temennisiyle bayramınız mübarek olsun”dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films