KUMDAN DENİZE YOLCULUK BAŞLADI | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KUMDAN DENİZE YOLCULUK BAŞLADI

Bu haber 02 Eylül 2019 - 9:54 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Küçük adımlar engin zorlu yolculuklar ilçemizde başladı…

Akdeniz ülkeleri arasında en büyük yuvalama alanlarının biri olan Samandağ Sahili 110 milyon yıldır dünya üzerinde var olduğu bilinen caretta caretta kablumbağalarına ev sahibi olmaya devam ediyor. Caretta Caretta yavruları ilçemizde kumların altına gömülü yumurtalarından çıkarak maviliklerle buluştu.

Dünyada nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan hayvanlar arasında yer alan Yavru Caretta Carettaların zorlu yolculuklarını gözlemlemek isteyen gözlemciler, 31 Ağustos sabahı saat 06:00’da Samandağ sahilinde toplanarak caretta carettaların zorlu yolculuklarına eşlik ettiler.

Gözlemciler arasında Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik ile Dernek Üyeleri, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Bektaş Sönmez,  Samandağ Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş vardı.

Açılan caretta caretta yuvalarından çıkartılan yavrulara gözlemciler yoğun ilgi gösterdi.

Caretta Carettaların ilçemiz sahillerinde verdiği yaşam mücadelesine yıllardır katkı sunan ilçemiz Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik, Süreç ile ilgili gazetemize konuştu.

Bu zorlu yolculuk ta hayatta kalma savaşı verecekler…

Dernek Başkanı Atik, ‘Samandağ Mayıs ayından itibaren yumurtalarını bırakmak için doğdukları bu sahile gelirler ergin kaplumbağalar. Yaklaşık 90 cm, 1 metre derinliğinde çukur açarlar bu kaplumbağalar. 1 defada 100, 150 yumurta bırakabilirler. Bir sezonda 3 – 4 def– yumurtlayabilirler. Yaklaşık 45- 55 günlük bir süreden sonra yavrular çıkmaya başlar. Bu süreç Ağustos ayından Eylül ayının sonlarına kadar sürer. Şu anda gördüğünüz yavrular denize doğru çıktılar. Bir süre denizde yüzerler. Ondan sonra bir kısmı balıklara yem olur. Bir kısmı denize giderken kuşlara yem olur. Ergin hale gelene kadar karettaların %95’i gider. %5’i ergin hale gelebilir.

Bu yılki yuva sayımız yaklaşık 1200’ün üzerinde. Bu da güzel bir olay. Biz geçtiğimiz yıllarla kıyasladığımız zaman 60 – 70 tane saptadığımız yuva olmuştu. Samandağ Türkiye’nin en önemli sahillerinde bir tanesidir. Zaten yeşil deniz kaplumbağaları, carettalara göre daha az sahilde üreme yapıyorlar. En baskın şekilde üreme yaptıkları üç tane sahil var. Adana (Akyatan), Mersin (Kazanlı) ve Samandağ sahilleri yeşil deniz kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarıdır. Eski kaplumbağalara göre çok daha büyük tehdit altında bu kaplumbağa türleri. Biz yıllardır Doğa Koruma Milli Parklar adına bu çalışmayı yürütüyoruz. İki tane büyük projemizde oldu bunlarla ilgili. Dünya Bankasının bir projesi oldu uyguladık. İkincisi Mef Dünya Koruma vakfının bir çalışması canlı hibe programı, onu da yürüttük. Mutluluk duyuyoruz. Bu türü dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Bu nesli tehdit altında olan canlı türüyle ilgili bilgi oluşturmak, daha iyi korunmasını sağlamak için üniversitelerle, belediyelerimizle, yurttaşlarımızla, esnaflarımızla birlikte çalışıyoruz. Öğrencilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. İlçemizde duyarlık var. Eskiye oranla kıyasladığımız zaman vatandaşlarımız sahilde yaralı veya yanlış bir yerde gördüğü kaplumbağaları saat kaç olursa olsun bizi arayarak bilgilendiriyor.Bu da bir duyarlılık ve bu konuda belirli bir yere geldiğimizin resmi. Gönül isterdi ki Samandağ’ında bulunan herkesin bu konuya bir desteği olsun. Bu konu üzerine çalışıyoruz, bilinci arttırmayı hedefliyoruz. Ama dediğim gibi gerçekten önemli bir aşama kat ettik” dedi.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, “ Dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Samandağ Sahilindeyiz.  Az önce beraber nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Celonya Midas kaplumbağalarının (Yeşil Deniz Kaplumbağası)yuvadan çıkıp maviye doğru maceralarını izledik. Nesli tükenme tehlikesi işe karşı karşıya olan bu kaplumbağaların sahilimizde güvenli bir şekilde yumurtalarını bırakması ve yumurtadan çıkıp deniz ulaşana kadarki sürecin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için biz Samandağ Belediyesi olarak, Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre Koruma Derneği yöneticilerimizle birlikte bu sürecin sağlanması için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bu doğa harikası gerçekten korunması gereken kaplumbağalarımızın bundan sonraki süreçleriyle ilgili önümüzdeki yıllarda da yine aynı şekilde gelip burada yumurtalarını bırakabilmeleri için gerekli ortamın sağlanmasıyla alakalı Belediye olarak bize ne görev düşüyorsa bunu yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da aynı hassasiyetle davranacağız.

Bununla alakalı bir çevre bilincinin, havyan sevgisi bilincinin oluşturulması gerekiyor. Bunların korunması konusunda ve dünya için, insanlık için önemli bir miras olarak hayatlarını sürdürmeleri açısından herkese bir görev düşmektedir. Bununla ilgili  herkesin hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

Bu bizim bu bölgemizin ve sahilimizin zenginliği. Biz bu zenginliğimizi korumak, yaşatmak ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Kaplumbağaların yuvalarından çıkışı, denizle buluşmaları ile ilgili görselliği bütün dünyaya tanıtmak, göstermek istiyoruz. Bütün vatandaşlarımıza katılımlarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Canlılarımızı hep beraber koruyacağız“ ifadelerine yer verdi.

80 bin yavru maviliğe koşacak

Kaplumbağaların korunması görevini yürüten Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Suşehri Timur Karabal Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Bektaş Sönmez, Samandağ sahillerinin her yıl daha da yoğun olarak caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üremelerine ev sahipliği yaptığını söyledi. Üreme sezonunun gelmesiyle mayıs ayı itibariyle çalışmalara yoğun bir şekilde başladıklarını kaydeden Dr. Sönmez “2019 yılı üreme sezonu içerisinde ekiplerimiz çalışmalarına başladı. Sezon başından itibaren yapılan çalışmalar sonucunda bin 200’ün üzerinde yuva tespiti yaptık. Bin 200 yuva demek yaklaşık 120 bin tane yumurta demek. 120 bin yumurtanın 100 bin tanesinden yavru çıkacağı anlamına geliyor. 100 bin yavrunun da yaklaşık 80 bin tanesi denize ulaşmış olacak. Yani biz 2019 üreme sezonu içerisinde yaklaşık 80 bin tane yavrunun denize ulaşmasını bekliyoruz. Tabi Samandağ kumsalında olumsuz etkilerimiz var. Mesela kıyı erozyonumuz,  ışık kirliliği gibi bunlara karşı biz önlemlerimizi alıp denize ulaşan birey sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Sezonumuz yoğun bir şekilde devam ediyor. Eylül sonuna kadar ekiplerimiz burada çalışmaya devam edecekler. Tabi bu işin özellikle alt yapısında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Hatay il Müdürlüğü’nün bize faydası katkısı çok yüksek kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum.”

Carettaların dalgalarla ilk sörfüne minik yüreklerin de tanıklık ettiği gözlenirken, Samandağ Çevre Koruma Derneği üyesi doğa gönüllüsü vatandaşlar da kaplumbağaların denize ulaşması için büyük çaba sarf etmeye devam ediyor.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films