KUM ZAMBAĞI, KORUMA ALTINA ALINDI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

KUM ZAMBAĞI, KORUMA ALTINA ALINDI

Bu haber 29 Eylül 2018 - 8:38 'de eklendi ve 350 kez görüntülendi.

Nesli Tükenmekte Olan Bitkiyi Koparma Cezası 48 Bin Tl

Dünyada nesli tükenmekte olan bitkiler arasında gösterilen, bu nedenle 2016 yılında Doğa Koruma Birliği’nce koruma altına alınan kum zambaklarını koparana 48 bin lira para cezası uygulandığı belirtildi.

Dünyada nesli tükenmekte olan bitkiler arasında gösterilen, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambaklarını ticari amaçla sökenlere, 48 bin lira idari para cezası uygulanıyor.

Daha önce Sinop’ta sahil kesiminde tespit edilen Kum Zambağı, bu kez de Hatay’ın Arsuz ilçesi Gökmeydan ve Akçalı sahillerinde görüldü.

Arsuz kumsallarında görülen Kum Zambağı, koruma altına alındığı ve yaygınlaştırıldığı takdirde turizm hedefleri için büyük bir fırsata dönüştürülebileceği ifade edildi.

Kum zambağının Dünya’da nesli tükenmekte olan bitkiler envanterinde olduğunu bilen bazı duyarlı vatandaşlar, kendi çaplarında bazı tedbirler alarak koruma altına almaya çalışıyor.

Bitki çeşitliliği bakımından zengin bir turizm beldesi olan Arsuz kumsallarında, yurtdışında yaşayan tatilciler tarafından fark edilen Kum Zambağı, masmavi denizin kumsallarında büyüleyici bir manzara yaratıyor. Deniz suyunun yükseldiği, dalgaların da etkisiyle zarar gören Kum Zambağı, tatilcilerin güneşlenirken üzerine basması veya havlularını açarken dikkatsiz davranmaları nedeniyle de zarar görüyor. Duyarlı vatandaşların ilgisiyle koruma altına alınan Kum Zambağı, bazı tatilciler tarafından duyarsızlığın kurbanı olmaya devam ederken, duyarlı vatandaşlar kum zambağına basılmaması için etrafını taşlarla çevirmiş durumda.

Haber – Foto: Ali Doğru