ÜST REKLAM

logo

reklam

”KÜLTÜREL EROZYONA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Samandağ Kültür Merkezi’nde Samandağ Kalem Der’in düzenlediği Kıddes ve Ras Es-Seni etkinliği yoğun ilgi gördü.

DSC_0036

Etkinliğe çok sayıda vatandaş katılırken, izleyiciler arasında her yaş grubundan vatandaşımızın olması, yok olmaya yüz tutmuş kültürümüzün uğradığı erozyonun durdurulması için hala bir umudun olduğunu gösterdi.

Etkinliğin düzenlendiği Kültür Merkezi’nin girişinde stand açılırken misafirlere kitaplar armağan edilirken, şeker de dağıtıldı.

Arapça tiyatronun sergilendiği, tiyatroda Arap halkımızın aralarında geçen komik diyalogların geçtiği işlenirken, tiyatro skeçleri arasında Grup Katre isimli yerel müzik grubu, birbirinden güzel Arapça ezgiler seslendirdi.

Kültürel ve dini anlamda halkımızın değerlerinden biri olan Kıddes ve Ras Es-Seni gibi etkinlikleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına bu tür pratiklerin daha fazla işlenmesi gerektiğine vurgu yapan katılımcılar, bu bağlamda dün gerçekleşen etkinliği düzenleyen Kalem Der’e teşekkür ettiler.

Etkinliğe katılan vatandaşlarımız, anadilimizin unutturulmaya çalışıldığı, halkımızın daha çok dizi ve evlilik programları gibi yoz bir kültüre kanalize edildiği, kültürel erozyonun hadsafhada olduğu süreçlerden geçen Arap Alevi halkımızın bayramlarımıza, kültürümüze ve en önemlisi anadilimize sahip çıkması gerektiğine dikkat çektiler. Son olarak kültürel erozyona geçit vermeyeceklerini belirten vatandaşlarımız, halkımızın Res Es-Seni(yılbaşı)sini ve Kıddes(vaftiz) bayramını kutladılar.

Haber-foto:ümit sağaltıcı

 

 

 

 

Share
580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?