KÜLTÜR: YGS-LYS TERCİHİNE DİKKAT! | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KÜLTÜR: YGS-LYS TERCİHİNE DİKKAT!

Bu haber 21 Temmuz 2017 - 9:17 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

 

 

İlçemizde de faaliyette bulunan Özel Antakya Kültür Temel Lisesinde kurulan Tercih merkezlerinde tercih süreci başladı. Hatay Kültür Eğitim Kurumları, YGS-LYS tercihleri Tercih Danışma Merkezini faaliyete geçirdi. Tercih süresince hizmet verecek olan danışma merkezleri, alanında uzman öğretmenlerin rehberliğinde öğrencilerin geleceklerine yön verirken daha başarılı seçimler yapmalarına yardımcı olacağını ifade etti.
Tercihlerinizi yaparken alanında uzman rehber öğretmenlerimizden bilgi alabileceğinizi belirten Hatay Kültür Eğitim Kurumları, doğru tercih için oluşturulan Tercih Danışma Merkezlerimiz 14- 26 Temmuz 2017 tarihleri arasında  YGS- LYS tercihleri için hizmet vereceğini ifade etti. Tercihler için danışmanlık merkezine gelen öğrencilerle bir süre sohbet eden Hatay Kültür Eğitim Kurumları kurucusu Ali GİRİŞKEN, öğrencilerin sıralamalarını öğrenerek yapacakları tercihler hakkında bilgi aldı ve onlara başarı dileyerek öğrencilere birkaç uyarıda bulanan GİRİŞKEN ‘’Mesleğinizi Seçerken öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmesi gereken şeylere vurgu yaptı.

“Tanımadığınız bölümün cazibesine kapılmayın, bir mesleği seçerken bir yaşam biçiminizi seçmiş oluyorsunuz unutmayın, hiçbir meslek alanı ömür boyu garanti sağlamıyor, kazanç mesleğin salt ne olduğuna bağlı değildir, meslekleri sormaktan ve tanımaktan çekinmeyin” dedi. GİRİŞKEN doğru tercih yapımına dikkat çekerken aynı zamanda kılavuzda puan türü değişen bölümlere dikkat edilmesi gerektiğini, YGS ile girilen bazı bölümlerin puan türü değişti tercihlerinizi yapmadan bunları gözden geçirmenizde fayda var. ’dedi

Puan Türü Değişen Bölümlere Dikkat

Bölüm Adı, Eski Puan Türü, Yeni Puan Türü

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğrt.: YGS-1,MF-1

Beden Eğitimi ve Spor Öğrt.: YGS-6, TM-2

Kimya Öğretmenliği: YGS-2, MF-3

Okul Öncesi Öğretmenliği: YGS5, TS-1

Özel Eğitim Öğretmenliği: YGS-4, TS-1

İlahiyat : YGS-5, TS-1

İslami İlimler : YGS-4, TS-1

İslami Bilimler : YGS-4, TS-1

İslam ve Din Bilimleri: YGS-4, TS-1

Dijital Oyun Tasarımı: YGS-1, MF-4

El Sanatları (MTOK) : YGS-5, TS-2

Geleneksel Türk Sanatları(MTOK): YGS-4, TS-2

Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı (MTOK): YGS-5, TM-2

Tekstil Tasarımı: YGS-6, TM-2 

“Bu tercih merkezlerini kurarken bünyemizde bulunan rehberlik biriminin yanında Gelişim Üniversitesinin ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nin rehberlik biriminin işbirliği ile Hatay’ın bütün öğrencilerine hizmet vermeyi amaçladık kapımız tercih hakkında bilgi almak isteyen ve tercih işlemini gerçekleştirecek herkese açıktır ‘’ dedi.  Veliler ise kurulan Tercih Danışma Merkezlerinin çok faydalı olduğunu, merkezlere öğrencileri ile birlikte gelerek doğru tercih konusunda aldığı desteklerden memnuniyet duyduklarını söyledi.
Rehberlik ölçme ve değerlendirme uzmanı Canberk ALHAS ise bazı açıklamalarda bulunarak öğrencilere 0326 216 15 16 numaralı hattan randevu alarak hiç beklemeden kaliteli bir tercih destek hizmeti alabilecekleri söyleyerek bir kaç konu hakkında kısa kısa bilgiler verdi;

Öğrencilerin 24 Tercih Hakkı Var

Adayların 24 tercih hakkı bulunuyor. 24 tercihinizi de doldurmak zorunda değilsiniz. İsterseniz 5-6 tercih de yapabilirsiniz. Ancak açıkta kalmamak için de 24 tercihi doldurmanızda fayda var. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta yerleştiğinizde kayıt yaptırmayacağız programları listenize almamak olmalı. Yoksa gelecek yıl puanınız yarıya düşer.

Tercih İçin Tablolarını Belirleyeceksiniz

YGS’de 150 ve altında puanı olanların tercih hakları yok. Lisans programlarını tercih edebilmek için de LYS’de 180 ve üzerinde puan almış olmalısınız. Bazı lisans programları da YGS ile öğrenci alıyor. Tercihlerinize başlamadan önce hangi tabloları kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, 2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar, Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını 2017-YGS/LYS’lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercih edebilecek.

Özel Koşulları Mutlaka Okuyun

Adayların en sık yaptığı tercih hatası özel koşulları okumamak oluyor. Seçtiğiniz programların özel koşullarını mutlaka inceleyin ve size uyuyorsa bu programları tercih listenize alın. Aksi halde yerleşmiş olsanız bile bu programların aradığı koşulları taşımıyorsanız kaydınız yapılmayacak.

Tercih Yaparken En Çok Yapılan Hatalar

Tercih edilecek programların özel koşullarını incelememek.

Kişilik özelliklerini dikkate almayıp, akran ve çevre etkisiyle yeteneklerine uygun olmayan programlara yerleşmeye çalışmak.

Mutlaka bir yeri kazanmalıyım diye eğitim almak istenmeyen bir programı tercih listesine eklemek.

İlk sıradaki tercihleri önemserken alt sıradakilere aynı özeni göstermemek.

Tercih listesini puan ve sıra bakımında çok yakın değerlere sahip programnlarla doldurmak.”ifadelerinde bulunarak öğrencilerine hayatları boyunca başarı dilediler.

Nazlı Hüzmeli

 

afdah.info

voir films