ÜST REKLAM

logo

reklam
09 Mayıs 2017

KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’NDEN SATRANÇ TURNUVASINA EV SAHİPLİĞİ

 

Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesinde, satrancın ilköğretim çağındaki çocukların zekâ düzeylerini arttırarak, problem çözme becerilerini geliştirdiğini kanıtlayan bir araştırma yapıldı.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar Araştırmada satranç dersinin verildiği ve verilmediği zihinsel becerileri ve gelişimleri birbirine benzeyen iki ayrı sınıfın öğrencileri incelendi. Öğrencilere problem çözme becerilerine yönelik ön test uygulanarak satranç eğitimi verildi.

Eğitim sonrasında, her iki gruba uygulanan son testin sonuçlarında, satranç oynayan öğrenci grubunun zeka düzeylerinde artış olduğu, problem çözme becerilerinde gelişme kaydedildiği gözlendi.

Özel Antakya Kültür Temel Lisesi Mdr. Yrd. ve turnuva direktörü İbrahim BAYIRLIOĞLU satrancın çocukların problem çözme becerisini geliştirmesinin yanı sıra zekalarını, hayal güçlerini, şekil ve uzay bilgilerini, analiz ve sentez yapma, planlama, kavrama yeteneklerini güçlendirdiğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Satranç Kişisel Gelişimi De Etkiliyor

BAYIRLIOĞLU, ayrıca satrancın çocukların kişisel gelişimini de olumlu yönde etkilediğini savundu. Özgüven eksikliği yaşayan çocukların, rakibinin bir hamlesi durumunda oyunu bitmiş kabul ettiğini ifade eden BAYIRLIOĞLU, günlük yaşamında düzensiz ve plansız olan çocukların, oyunu bir anda kaybettiğini belirtti.

Satrancın, planlı hareket etmenin önemini kavratarak, süratli ve doğru düşünebilmeye yardımcı olduğunu bildiren BAYIRLIOĞLU; satranç oynamaya başlayan çocuklar daha düzenli ve sistemli düşünmeye başlıyor.

Özgüven eksikliği yaşayan çocuklar ise kendine güven duygusunu aşılayarak başarısızlık karşısında kaçmıyor. Bu bağlamda eğitimde her zaman döneminin ilerisinde düşünceleri ve uygulamaları olan Özel Antakya Kültür Temel Lisesi çocukları ve gençlerin düşüncelerini kısırlaştıran sistemlerin aksinde hareket etmiştir edecektir. Kültürel faaliyetlerin sıra başı eğitim kadar önemli olduğunun farkındayız ve bu yönde bir eğitim politikası uyguluyoruz ‘dedi

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Özel Antakya Kültür Temel Lisesi Kurucusu Ali GİRİŞKEN ; ’’satrancın başta A.B.D., Venezüella, Bulgaristan, İzlanda, Kanada ve İspanya gibi ülkeler olmak üzere 30 ülkenin okullarında ders olarak okutulduğunu, Türkiye de ise 4 yıldır ilköğretim okullarında seçmeli ders olarak okutulduğunu söyledi.

Çocukların kişisel gelişimlerinde ve zekâ düzeylerinde büyük önem taşıyan satrancın her çocuk tarafından öğrenilmesi gerektiğini ifade eden GİRİŞKEN, eğitimcilerin ve ailelerin çocukları satranca yönlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca turnuva uygulama koşullarının oluşması anlamında bize desteklerini esirgemeyen HATAY Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Belediyesine de teşekkür ederiz’dedi.

6-7 mayıs 2017’de ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’nde gerçekleşen ‘’ HATAY KÜLTÜR TEMEL LİSESİ SATRANÇ TURNUVASI’’ şehir içinden de şehir dışından da yoğun bir katılım oldu;

A KATEGORiSi (8 YAŞ VE ALTI) 2009 ve Sonraki Yıllarda Doğan Sporcular

B KATEGORiSi (10 YAŞ VE ALTI) 2007 ve Sonraki Yıllarda Doğan Sporcular

C KATEGORiSi (12 YAŞ VE ALTI) 2005 ve Sonraki Yıllarda Doğan Sporcular

D KATEGORiSi (13 YAŞ VE ÜSTÜ) 2004 ve Önceki Yıllarda Doğan Sporcular

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, ayakta duran insanlar

Olmak üzere toplamda 4 ayrı kategoride yapılan turnuvada toplam 242 öğrenci ter döktü. Kıyasıya müsabakalaralar çıkaran satranç başındaki öğrenciler zihinlerini yorarken okulun ferah terasında ise veliler okul idaresi tarafında organize edilen çay, kahve lokum ikramıyla eğlenceli ve heyecanlı zaman geçirdiler. Velilerin çoğu gördükleri ilgiden dolayı ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ kurucuları İdaresi ve personeline ayrı ayrı teşekkür etti.

İki gün süren turnuvada ödüller ise şöyle Kategori

Birincilerine madalya+kupa+çeyrek altın+ve ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’ne kayıt halinde %50 indirim

İkincilerine madalya+kupa ve ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’ne kayıt halinde %50 indirim

Üçüncülerine madalya+kupa ve ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’ne kayıt halinde %50 indirim

Her kategorinin 4.5. ve 6.larına ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’ne kayıt halinde %40 indirim

Her katılımcıya adına özel hazırlanmış katılım belgesi 8 yaş ve altında ilk 12. Ye Özel Başarı Madalyası verildi. turnuva sonuçları ise şöyle oluştu;

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

KATEGORİ

İSİM

ÖDÜL

A KATEGORiSi (8 YAŞ VE ALTI) 2009 ve Sonraki Yıllarda Doğan Sporcular birincisi

ATA BEREKETOĞLU

madalya+kupa+çeyrek altın+ve ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’nekayıt halinde %50 indirim

B KATEGORiSi (10 YAŞ VE ALTI) 2007 ve Sonraki Yıllarda Doğan Sporcular birincisi

NADİYE BEREKETOĞLU

madalya+kupa+çeyrek altın+ve ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’nekayıt halinde %50 indirim

C KATEGORiSi (12 YAŞ VE ALTI) 2005 ve Sonraki Yıllarda Doğan Sporcular birincisi

ARDA ALTUNDAL

madalya+kupa+çeyrek altın+ve ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’nekayıt halinde %50 indirim

D KATEGORiSi (13 YAŞ VE ÜSTÜ) 2004 ve Önceki Yıllarda Doğan Sporcular birincisi

İBRAHİM BÜYÜKAŞIK

madalya+kupa+çeyrek altın+ve ÖZEL ANTAKYA KÜLTÜR TEMEL LİSESİ’nekayıt halinde %50 indirim

Haber Merkezi

Share
687 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?