ÜST REKLAM

logo

reklam

KÜÇÜK KÜBA OVACIK VE BÜYÜYEN AİLE BELEDİYESİ SAMANDAĞ!

Ovacık’ı çoğunuz biliyorsunuz. Ovacık, Dersim’e bağlı 6 bin nüfuslu bir ilçe.

Ovacık’a ”Küçük Küba” diyebilirsiniz. Ovacık, turizm ve istihdam yaratılabilme potansiyeli olarak Samandağ’ın çok gerisinde ancak bana göre şu an Samandağ’dan daha iyi.

Çünkü bu ilçenin en büyük kazanımı olan komünist bir başkanı var. Adı Mehmet Fatih Maçoğlu.

Bu adam, 30 Mart seçimlerinde TKP’den aday oldu ve Ovacık’ta belediye başkanlığına seçildi.

TKP’nin tarihinde Türkiye’de kazandığı ilk ve tek belediye olan Ovacık Belediyesinin hala başkanlığını yapıyor.

Mevzu, TKP’den seçilmesi veya TKP’nin ilk defa bir belediye kazanması değil elbette.

Mevzu, bu adamın başkanlığa geldiği günden bugüne kadar yapığı icraatlar.

Tarihsel ve siyasal olarak baktığımızda, Ovacık’ın gördüğü zulmün ve ötekileştirilmenin, doğal olarak Dersim’in gördüğü zulüm ve ötekileştirilme politikaları ile aynı derecede, aynı şiddette olduğunu, Ovacık’ın bu politikalardan kaynaklı geride bırakıldığını söyleyebiliriz. Ta ki Maçoğlu gelene kadar.

Başkan, göreve geldiğinden beri Ovacık’ta çok şey değişti.

Başkanın, kendine ”solcu, halkçı” diyen bütün belediye başkanlarının örnek alabileceği, alması gerektiği çok sayıda pratiği oldu.

Mesela ilk geldiğinde ulaşımı ücretsiz yaptı.

Bütün makam araçlarını satarak elde edilen parayı üniversite okuyan öğrencilere burs olarak verdi. Mevzuatın engel teşkil etmesinden dolayı bedavalaştıramadığı suyun fiyatını 50 kuruşa çekerek ucuzlaştırdı, gelir-giderleri gösteren fatura şeklindeki bilgileri pankart şeklinde belediyenin kapısına astırdı ve ”şeffaf belediyecilik böyle olur” dedirtti.

Ardından evi olmayanlara ev inşa ettirdi.

Hazine olan ve işlenebilir olan toplamda 650 dönümlük araziyi “müteahhit” mantığı ile satmayıp, içine beton ucubeler dikmeyip, bu arazilere nohut, fasulye, patates gibi ürünler ekerek ekonomik gelir sağladı.

Bu arazilere ektiği ürünlerden elde edilen gelirleri yine öğrencilere burs olarak verdi, yoksullara ücretsiz olarak dağıttı, bu ürünleri Ovacık ismi ile etiketleştirerek marka haline getirdi.

Başkan, odasının kapısını sökerek, halka “burası benim değil, sizin” mesajını verdi. Halk ile Ovacık’taki çöpleri kendi elleriyle topladı, yoksulların evlerine kömür, odun gibi kışlık yakacağı elleri ile taşıdı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen basın mensuplarına fiili şiddet değil, şiddetli misafirperverlik gösterdi.

Yaptıkları bunlarla sınır değil elbette.

Saysam buradan Küba’ya kadar yol olur.

Maçoğlu’nun bu hizmetlerinden dolayı Ovacık’a kısaca “Türkiye’nin Küba’sı” diyebiliriz aslında.

Bizde ise öğrencilere burs vermeyi, evsizlere ev yapılmasını, yoksulluğu ortadan kaldırabilecek iş imkanlarının yaratılmasını, suyun, ulaşımın ücretsiz veya ucuz olmasını bırakın, çöpler doğru dürüst toplanmıyor, Hat-Su sayesinde su benzin ile yarışır oldu, hizmet anlayışı iki parke taşı döşemekle sınırlı, yaşlı bir kadına prefabrik ev yapılmasının önü tıkanıyor, türbenin bile ruhsatı yok diye ek binası yıkıldı, şeffaf olduklarını iddia etmelerine rağmen belediye kasasına giren trilyonların nereye gittiğini belgelerle açıklamalarını talep edenler ya tehdit ediliyor ya da bilgi verilmiyor, basın mensupları ya darp ediliyor yada mahkemeye veriliyor.

Peki Maçoğlu Ovacık’taki icraatları yaparken halktan korktuğu veya rant derdi için mi yaptı? Elbette değil. Halkçı belediyecilik, halkçı yönetim böyle olur diye yapıyor.

Bu adamın olumlu yönde yaptığı bu değişimlerin aynısının veya daha fazlasının Samandağ’da yapılması mümkün mü?

İstihdam yaratacak projelere için “kaynak yok” deyip sadece betona kaynak yaratan mevcut yönetimin gitmesi ve yerine sadece kağıt üstünde değil, pratikte de icraat yapacak, istihdam yaratacak, toplumun bütün kesimleri ile masaya oturup projeler üretecek bir yönetimin gelmesi ile elbette mümkün.

Aksi halde Samandağ, parselleri satan, memleketin her yerine toplu konutlar ve AVM’ler diken, belediye kasasına giren trilyonların nereye gittiğini anlatmayan yönetimi izlemekle ve bunlara ses etmeyen vekilleri tekrar seçmekle kalacak!

Evgin Dağ

 

Share
563 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

#

KÜÇÜK KÜBA OVACIK VE BÜYÜYEN AİLE BELEDİYESİ SAMANDAĞ!” için 1 yorum

  1. Evgin ark..sizinde belirttiginiz gibi, sosyal ve siyasal bilginin tarihinden nasibini almış, evrensel kültürü benimsemiş olmak bile , Samandağ neden bir ikinci KUBA hayalini gerçekleştirebilir. .verdiginiz OVACIK olgusu tek basina büyük bir öğretici olgudur..DEFNE bld.çok mu iyi bir referans samandagina göre. .Ikisi de bir ceyrek OVACIK edemez..aslinda içinde kadin ve akademik kisilerinde yer alacağı sivil Gönüllü bir platform oluşturulup SAMANDAGINI bir ikinci OVACIK nasil yapabiliriz diye bir toplumsal-kültürel proje uzerinde bir calisma gurubu kurulmali..TABIKI gönül isterdik ki, DEFNE icinde ayni anlayis ile bir calisma platformunun
    Oluşturulması. ..SİVİL BIR INSIYATIF
    zihniyetiyle tabi ki…