KÜÇÜK BAŞARILAR OKUL BAŞARISI İÇİN TEMEL SAĞLAR « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

KÜÇÜK BAŞARILAR OKUL BAŞARISI İÇİN TEMEL SAĞLAR

Bu haber 30 Ağustos 2022 - 16:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Okulun ilk gününü çocuğunuz için kolaylaştırmak elinizde!

Okula yeni başlayacak miniklerin kaygıları nasıl giderilir? Okulun ilk gününde ebeveynlere düşen görevler nelerdir? MK PERA uzmanlarından Murat KUDRET anlattı.

Okul, çocukların hayatında önemli bir rol oynar. Okula olumlu bir başlangıç yapmak çocuğun ilerleyen yıllarda olumlu bir okul deneyimi sahibi olması için de büyük önem taşır. Ancak bazı çocuklar doğal olarak okula ilk kez başlayacakları için endişeli ve heyecanlı olur. 

MK Pera Eğitim Kurumu (Murat Kudret Psikolojik, Eğitim ve Rehabilitasyon Akademisi) sahibi ve Özel Eğitim Uzmanı Murat KUDRET, endişe ve kaygı yaşayan çocukların bu sorunları ele alınmazsa, daha kötü akademik sonuçlara sahip olabileceklerini söylüyor. Çocukların daha başarılı olması için kaygı duygusunu etkili bir şekilde yönetmek gerektiğini belirten Uzman KUDRET, okula başlayacak çocukların daha az kaygılı hissetmelerine yardımcı olmanın yollarını şöyle anlatıyor. 

Okula yeni başlayan çocukların daha çok belirsizlikten korktuğunu hatırlatan Uzman KUDRET, şöyle devam ediyor: “yapılan bir çalışmada okula başlayan çocukların öğretmenlerinden, okulda ne yapacaklarını bilmediklerinden ve eşyalarını nereye koyacaklarına emin olmadıklarından korktukları ortaya çıkmıştır. Öncelikle çocuklarla gelecekteki olaylar hakkında konuşmak ve onların endişelerini dinlemek kaygılarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Böyle bir konuşma yapılarak çocukların zihinlerindeki endişeler giderilebilir. Ebeveynler, önceki olumlu deneyimler ile okula başlama arasında bağlantı kurmayı deneyebilir ve bu sayede çocuklar daha az endişeli olur. Örneğin ebeveynler, çocuklarına gergin olduklarında yüzmede başarılı oldukları zamanı hatırlatabilir. Başta biraz kaygılı ama sonrasında başarılı olduğunu anımsayan çocuk bu bağlantıyı okul için zihninde birleştirir. Bu küçük başarılar, çocukların okul başarısı için bir temel sağlayabilir.”

Çocuğa okula başlama konusunda biraz kontrol ve kesinlik sunmak da kaygısının azalmasına yardımcı oluyor. Çocukların çantalarını ve kırtasiye malzemelerini seçmelerine izin vermenin, onlarla okul bahçesinde dolaşmanın, yaşıtı bir çocukla tanıştırmanın yararlı olabileceğini anlatan Uzman KUDRET, “belirsizlik içinde bir miktar kesinlik sağlıklıdır. Okul heyecan verici ve harika deneyimlerle dolu olabilir. Okulu, potansiyel olarak olumlu ve sabırsızlıkla beklenecek bir deneyim olarak çerçeveleyin. Çocuğunuz okula başlamak için gergin olabilir ama üstesinden gelebileceğini de unutmayın” diyor.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket