KOZA GÜNLÜKLERİ – 2 « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

KOZA GÜNLÜKLERİ – 2

Bu haber 22 Temmuz 2022 - 18:50 'de eklendi ve 253 kez görüntülendi.

Değerli okurlar yeni bir yazıyla yeniden merhaba;

Söz verdiğimiz gibi sizden gelen sorulara da isim hakkı mahfuz kılınarak mümkün mertebe cevap vermeye devam edeceğim.

Bir kadın okurumuzun bir anlamda bana isyan gibi gelen bu sorusu çok ilgimi çekti;  Kadının cinselliğine sahip çıkması çok kötü bir şeymiş gibi öğretildi bize. Biz bu kabuğu nasıl kırarız? İlçemizde yükselen bu sesin bir cevabı, sorun genellikle psikolojik orijinlidir. Cinsel tiksinti bozukluğunun genel olarak temelinde yatan neden, cinsellikle ilgili bilinçaltında yer alan yanlış bilgiler ve değer yargılarıdır. Özellikle bizim kültürümüzde çocukluktan itibaren cinselliğin ayıp, günah ve iğrenç bir şeymiş gibi anlatılması kişilerin zihninde yer ederek ileride pek çok cinsel işlev sorunlarına yol açabilmektedir.

Kadının cinsel arzularını ve partnerinden istediklerini ifade etmesinin ahlaksızlık olduğuna inanların oranı yüzde 61’dir. Yani toplumun önemli bir kısmı hala kadının cinsel isteklerinin olamayacağı, cinsel hayata aktif katılım gerçekleştiremeyeceklerine, haz alan ve haz veren paylaşan taraf olmaması gerektiğine inanıyor. Bu nedenle, kadınlar cinsel istek ve arzularını ifade ederlerse ‘ahlaksız kadın’ veya ‘kötü kadın’ olacaklarını ya da ‘reddedileceklerini’ düşünüyorlar ve bu yüzden susmayı tercih ediyorlar.

Toplumumuzda cinselliğekarşı zihniyetin değişmesiönemli. Erkekleler,kadınasadece çocukdoğuran ve anne olan gözüylebakmamalıdır. Kadın sadece doğurgan bir obje değil toplumumuzda bu kabuğukırabilmemiz için aile eğitimi ve cinselliğebakış açısını değiştirebilmek için eğitimşarttır.

Eşinden uzun bir ön sevişme veya oral seks talep eden, banyoda sevişmek veya değişik pozisyonlarda seks yapmak isteyen kadınlar ahlaksız ve kötü değildir.

Gelelim diğer soruya; Kadınlarda cinsel dürtünün az olmasınasılçözülür?

Cinsel istek çeşitli biyolojik, gelişimsel, psikolojik, kişiler arası, kültürel ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Etkili biyolojik faktörler hormonal dengesizlik veya yetersizlik, nörotransmiter dengesizliği, ilaç yan etkileri, akut veya kronik hastalıklardır. Etkileyen gelişimsel faktörler cinsel eğitim ve izin eksikliği; duygusal, fiziksel, sözel ve şefkat yoksunluğu ile geçen çocukluk veya ergenliktir. Psikolojik faktörler ise anksiyete, depresyon, bağlanma güçlükleri, kişilik bozuklukları ve diğer psikiyatrik bozukluklardır. Kişiler arası faktörler ilişki uyumsuzluğu, kayıplar, partnerin cinsel bilgi eksikliği veya cinsel işlev bozukluğudur. Kültürel faktörler ise uygun cinsel birleşme ile ilgili dini veya kültürel adetlerdir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınların yaklaşık olarak %33’ü cinsel açıdan isteksizlik duyar. Önemli bir sağlık problemi olan cinsel isteksizliğin temel sebeplerinden biri kişinin, kendi bedenini yeterince tanımaması ve ilişkiden nasıl zevk alacağını bilememesidir. Ayrıca kültürel, ahlaki ve dini değerler kadınlar üzerinde baskı oluşturabilir. Geçmiş dönemde yaşanan taciz ya da tecavüz vakaları da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Gebelik korkusu, görev bilinciyle girilen ilişkiler, partnerin erken boşalması ya da sertleşme sorunu yaşaması, kuruluk, cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı, menopoz döneminde hormon seviyelerindeki değişim ve bazı ilaçların yan etkileri, cinsel isteksizliğe yol açan etkenler arasında yer alır. İş ve sosyal hayatın oluşturduğu stres de cinsel isteksizliğe yol açabilir

Cinsel isteksizliğini azalabilmesiiçin esinizle beraber cinsel terapiuzmanına gitmeniz tavsiyemdir.

Emaile gelen bir diğer sorumuz da; size Cinsellikte 10 altınkuralısıralayın dense ne dersiniz?Şeklinde olmuş.

Bana göre; 1. İdeal ortamı oluşturmak, 2. Etkin iletişim kurmak, 3. Ön sevişmeyi geçiştirmemek, 4. Rahatlamak ve gevşemek, 5. Kendini tanımak ve kendinle barışık olmak, 6. Sevgi,saygı ve güven dolu bir ilişki kurmak, 7. İlişkide aşk oyunlarına yer vermek, 8. Utanç duygusundan kurtulmak, 9. Cinselliğe konsantre olabilmek, 10.Düzenli spor yapmak ve Sağlıklı beslenmek şeklinde sıralayabilirim.

Değerli okurlar E mail ve whatsapp’ımıza o kadar soru yığılmış ki görüşmeden çekinen vatandaşlarımız için online terapi çalışmasını da gerçekleştiriyoruz. Ofisimize gelmekten utananlar,gelmeye cesaret edemeyenler bana whatsapp üzerinden ulaşabilirler. Arayın konuşalım. Koza Aile Danışmanlık Merkezi Selda Fırıncıoğulları ile sorunlarınızı birebir konuşalım. Bana 05362698600nolu hattan ulaşabilirsiniz.

Dileyenler de, Cebrail Mah. Atatürk Cad. Ayça Apartmanı No:33/1 Antakya Hatay adresimizde bizi ziyaret edebilirler.