KORKULAN BAŞA GELDİ! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

KORKULAN BAŞA GELDİ!

Bu haber 24 Haziran 2022 - 14:05 'de eklendi ve 451 kez görüntülendi.

210 gram ekmek Pazartesi’den itibaren ilçemizde 4 lira…

Ekmek fiyatını 2 lira 75 kuruştan 4 liraya çıkaran talep, ilimizde komisyondan geçti. 26 kişiden oluşan ‘Ekmek Fiyatını Belirleme Komisyonu’ çalışmalarını tamamladı. Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın masasında duran karar imza bekliyor.

Maliyetlerin artışı, yüksek fiyatlar, giderlerin gelirden yüksek olması derken vatandaş ve esnaf karşı karşıya geldi.  

İlimizde 2 lira 75 lira olan 200 gram ekmek komisyondan geçti. Ekmek 210 grama çıkarılacak, fiyatı ise 4 lira olacak. Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın önünde duran kararın imzalanmasıyla birlikte önümüzde ki hafta içinde uygulama bilfiil başlayacak.

Un fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle fırıncılar ne yapacağını şaşırırken, vatandaşlarda ekmeğin de zam sırasına girmesinden oldukça rahatsızlar.

Samandağlı karalar bağladı!

‘Bir adet ekmeğin 4 TL olmasının akıl almaz bir karar’ diyen vatandaşlar “bir adet ekmeğe 4 TL verirsek nasıl geçineceğiz. Zaten her şey yeterince pahalı. Yaşadığımız bu süreç temel ihtiyaçlarımızı bile almayacak duruma geldik. Allah’tan korkun. Maddi durumu hiç olmayan aile, ekmeği bu fiyata nasıl alacak. 4 kişilik aileye tek ekmek yeterli mi? Dediler.

Fırıncı esnafı, dert yandı.

Elektrik, doğal gaz, un ve maya derken gelen olağanüstü zamlarla kapanma noktasına gelen fırınlar, “her şey çok pahalı bizim kazancımız, zaten gelirlerimizi karşılamazken yeni zamla ne hale geldik düşünün. Kalemlerimiz arasında işçi bedeli, odun fiyatı vs sayılmadı daha. Bilinçli bir şekilde vatandaş Arap ülkelerine mecbur ediliyor gibi. Biz yıllarımızı gurbet ayağını durdurmak için heba ettik. Şimdi tekrar valiz mi toplayalım. Evlatlarımızın büyüdüklerini bile göremiyoruz. Kazandığımız parayla malzeme alırsak geçimimizi nasıl sağlayacağız? İşçilerimize maaş ödeyemeyecek – geçinemeyeceksek neden çalışıyoruz? Artık elimizden bir şey gelmiyor. Kaldı ki düşünülen 4 TL ekmek fiyatı yine fırıncı esnafını kurtarmıyor. Vatandaşlarımızı anlayabiliyoruz ancak bizim de elimizden bir şey gelmiyor ki. İdarecilerimiz bizim sesimizi duymalı, çözüm üretmeli” dediler.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Aslı Sağaltıcı