ÜST REKLAM

logo

reklam

KORKACAK NEYİNİZ VAR Kİ; GÜVENLİKÇİ ÜSTELİK ‘SİLAHLI’ ALACAKSINIZ !


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayın Başkan, şayet psikoloji biliminden zerrece anlamış olsaydım çocukluğunuzu, genç delikanlılığınızı irdelemek isterdim. Size ‘açık mektup’ yazma düşüncem, geçtiğimiz Cumartesi günkü bir Yerel Gazetede 23 Şubat 2017 tarihinde yapılacak olan ‘’Silahlı özel güvenlik 3 kişi’’ ilanınız ile ilgili oldu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Başkan seçildiğinde ‘’Sosyal Belediyecilik’’ demiştiniz. Şimdi ne oldu da o sosyal tarafınız, antısosyal oldu da kendinize ‘’Silahlı 3 güvenlikçi almaya gerek duydunuz. Kim sizi tehdit etti, ediyor da koruma alıyorsunuz.

Siz güvende değilseniz Samandağ halkı mı güvende?

Sizi seçen, oy vermiş Samandağlının bilmesi gerekmiyor mu sizi kim, kimlerin tehdit ettiğini? ‘’Şeffaf, eşitlikci bir belediye başkanını kim neden tehdit etsin, endişeniz niye ? Bu denli ısrar edip sormamın nedeni ‘’3 silahlı güvenlikçiye ödenecek para bizim, tüm Samandağ esnafının vatandaşının cebinden çıkacak olmasıdır.

Haklı olarak soruyoruz! Kimden korkuyorsunuz? Düşmanınız kim?

Kimin tavuğuna ‘KIŞ’ demiş olabilirsiniz ki? Kaldı ki biz sizi çok iyi meslek erbabı, iyi bir Veteriner biliriz. Tavuğu da, Sarı civcivi de korur, ayağı kırık köpeği tedavi eder muhabbet edersiniz ! yanılıyor muyuz yoksa?

Acaba diyorum Sayın başkan, Çocukluğunuzun geçtiğini tahmin ettiğim Samandağ sonra Elazığ’da okuduğunuz Fakülte ve kat ettiğiniz onca yokuşlardan sonra Belediye Başkanlığına gelmiş olmanızdan kim, kimler rahatsız ki silahlı korumaya ihtiyaç hâsıl oldu?

Yeteri derece de kapitalist çevrelerin çıkarlarını koruyamadınız da, hemencecik düşmanlar mı peydahlandı karanlık dehlizlerden !… Fırsat bu fırsat deyip çevrenizde ne kadar yaralı parmak varsa bi güzel bandaj çekip iyileştirdiniz, paylaştınız bölüştünüz de bir parmak dışarıda kalıpta size mi kastedip içerledi acaba?

Hani kanadı kırık bir serçeyi alıp göğsüne bastıran, gecenin bir yarısı miyavlayan bir kedinin karnını doyurmak için uykusunu bölen, rengine diline bakmaksızın bir çocuğun saçlarını okşamaktan haz alan, ‘’kendinden vermeyi’’ ve zor durumda olanların yardımına koşmayı ‘’insanım’’ diyebilmenin  ‘’olmazsa olmazı’’ bilen Sayın Başkan!  Siz bizim yeryüzü şairi dediğimiz Nazım Hikmet’ten iki dize bile okuyabilirdiniz.

‘’Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve

Bir orman gibi kardeşçesine…’’

Dudağınıza yayılan tebessümün sizi dünyanın en dürüst Başkanı yaptığına haklı olarak inandırabilirdiniz…

Daha ileri gidip, ‘’Kapitali’’ merak eder, bir kucak sakalıyla Engels’i yedi yaşında bir çocuğa benzetip, Prudonun ‘’ Mülkiyet hırsızlıktır’’ veciz deyişine bir kahkaha atar mıydınız?

Pek çok insanı rahatsız edip, Samandağ halkının malının mülkünün üstüne çöreklendiğinizin siz de farkındasınız ki ‘Silahlı özel güvenlik 3 kişi’ ihaleye çıkardınız. Nazilerin, hani şu meşhur ölüm kamplarında, ilericileri, devrimcileri, Çingeneleri, Yahudileri… Yani kendilerinden olmayan herkesi fırınlarda yakarken, çığlıkları bastırmak için Wagner’in müziğini yüksek sesle çalan SS şeflerini, işgal planları yaparken Beetowen dinleyen Hitleri anımsatıyorsunuz desem çok mu ağır gelir, ağır gelir de bir gün o silahlı özel güvenlikçileri üstüme mi salarsınız…

Ne ben, ne de insanlık size yalvarmayacak ! Adınız Samandağ tarihine yazılacak yazılmasına da nasıl yazılır bari o kadarını da ben söylemeyim; hoş çevrenizde o kadar çok danışman, bilgi küpü insan var ki tarih yazmak neyime benim.

Bir gün, sokaklarımızda Brahms ve Wagner çalınan insanlığın ortak dünyasına düşerse, size soframızda yer açmak, ‘hoş geldiniz’ demek isterdi insanlık, Sayın Başkan. Yanlız İnsanlığın bir şartı var. Lütfen ellerinizi yıkayın.

Ümit Sağaltıcı

 

Share
2171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...