KÖRFEZ KORUMA EYLEM PLANI HAYATA GEÇECEK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

KÖRFEZ KORUMA EYLEM PLANI HAYATA GEÇECEK

Bu haber 26 Ekim 2017 - 8:51 'de eklendi ve 36 kez görüntülendi.

Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumu’nun (International Iskenderun Bay Symposium) sonuç bildirgesi yayımlandı. Haber merkezimize yollanan açıklamaya göre, Körfezi Koruma Eylem Planı’nın ivedilikle oluşturulması istendiği belirtildi.

Uluslararası İskenderun Körfezi Düzenleme Kurulu Başkanı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Dr Tahir Özcan, Türkiye, Rusya, Lübnan, Yunanistan ve Fransa’dan 40 civarında üniversite ve kurumdan gelen bilim adamları, bakanlık temsilcileri ve davetlilerin katıldığını söyledi.

Özcan, ilk kez düzenlenen Uluslararası İskenderun Körfezi Sempozyumun 13 farklı oturumda; enerji, denizcilik, turizm, su ürünleri, balıkçılık, iklim değişikliği, kirlilik, Körfezin tarihsel ve stratejik gelişimi, yabancı türler, biyoçeşitlilik konuları masaya yatırıldığına dikkat çekerek, ”Türkçe ve İngilizce olarak 9’u çağrılı konuşmacı olmak üzere toplam 110 sunum gerçekleştirildi. Sempozyumun bildiriler kitabı 2017 yılı içerisinde basılarak katılımcılar ile birlikte tüm ilgili taraflarla paylaşılacak” dedi.

İskenderun Körfezi ve çevresi ile ilgili gerçekleşen sempozyumun sonuç bildirgesinde Körfezi Koruma Eylem Planı’nın ivedilikle oluşturulması istenilerek şunlara yer verildi: “İskenderun Körfezi hakkındaki veri ve bilgilerin oluşturulacak bir Veri Merkezi tarafından toplanması. İskenderun Körfezi çevresindeki üniversitelerin ilgili eğitim programlarının geliştirilmesi ve aralarında koordinasyonun sağlanması. İskenderun Körfezi – Lojistik Köy Merkezi kurulması ve mastır planlarının yapılması. İskenderun Körfezi liman stratejilerinin güncellenmesi. İskenderun Körfezi ve civarında farklı ve yeni cazibe istasyonları oluşturup bölge turizmine katkı sağlanması.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile balıkçılığın kontrolü için gerekli iş birliğinin yapılması. Bölgede balıkçılıkla ilgili yapılacak olan faaliyetlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri kooperatifleri ve üniversiteler ile işbirliğinin oluşturulması, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri kooperatifleri ve üniversitelerin; balıkçılık ve kirlilikle ilgili konularda ortak eğitim çalışmaları düzenlemesine yönelik çalışmaların yapılması, İskenderun Körfezi odaklı bilimsel odaklı ekolojik izleme ve değerlendirme çalışmalarının desteklenmesi, İskenderun Körfezi konusunda Üniversite, sanayi, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin artırılmasının sağlanması.”

 

Haber Merkezi

afdah.info

voir films