KOMPLO TEORİLERİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

KOMPLO TEORİLERİ

Bu haber 03 Aralık 2018 - 8:41 'de eklendi ve 370 kez görüntülendi.

Eğitimci: Hüsamettin Kazan

 

‘’Komplo Teorileri’’  alanında eserler vermiş yazarları uzun zamandır takip ediyorum. Aytunç ALTINDAL, Abdullah ÇİFÇİ, Ertan ÖZYİĞİT bu alanda ilk akla gelenler. Özellikle Aytunç ALTINDAL bu konuda önemli birikime smaslak escort ahipti. Haiz olduğu bilgiler onu hedef haline getirmişti. Ölümünün üzerindeki sır perdesi hala kaldırılamadı.

‘’Komplo teorileri’’  çok küçük bir veriden; devasa sonuçlara ulaşmaktır.

İlk duyulduğu zaman; genellikle kişilerin bunlara inanması çok zordur. ‘’Ya olur mu öyle şey?’’ ‘’Saçmalama!’’ ‘’Hayal mi görüyorsun?’’ tarzında tepkiler verilir.

Ancak ‘’Komplo teorileri’’açıklayanların, teorilerini verilere dayandırmaları  ve ulaştıkları sonuçları mantık muhakeme zinciri ile bağlamaları nesnel olgular oluşturmalarına neden oluyor.

Örneğin:

Yerel seçimler ve uluslar arası boyut ile bağlantı kurulabilir mi? Mantık -muhakeme zinciri ile kurulabilir.

Samandağ-Hatay-Türkiye’de gelişen olayların küresel boyutları olabilir mi? Mantık- muhakeme zinciri ile bu boyutlara ulaşılabilir.

Benzeri sorulara komplo teorisyenlerinin yaptıkları analizler; gizin gizini anlamak olarak tarif edilebilir.

‘’Komplo teorilerine’’ bir örnek daha verelim:

Ülkemizde faaliyet gösteren bir vakıf yakın zamanda faaliyetlerine son verdi. Vakfın adını daha önce duymadım. ‘’Komplo teorisyenlerinin bazıları,  bu vakfın faaliyetlerine son verme amaçlarının sokak gösterilerini artırmaya yönelik olduğu şeklinde yorumladılar.

Bir başka örnek;

Bir filmde geçen bazı ifadelerin de;  İstanbul’ da istenmeyen olaylarla karşılaşılabileceği şeklinde yorumlanması yönünde idi.

Bir başka örnek:

Amerikan düşünce kuruluşu ‘’CFR’nin’’ son raporunu; ülkemizi karıştırmaya yönelik faaliyetlerin artacağı yönünde yorumladılar.

Örnekler çok; dünya çapında yayımlanan bir ekonomi dergisinin kapağındaki sembollerden yola çıkarak uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının artacağı şeklinde yorumlar yaptılar.

Yapılan yorumlardan ve güncel haberden; bölgede ve dünyada olağanüstü bir hareketlilik yaşandığı anlıyoruz.

‘’Komplo teorilerini’’ bilmeden de küresel güç odaklarının yeni stratejiler peşinde olduklarını söyleyebiliriz.

Haberlere bakalım: Rusya-Ukrayna gerginliğinin ABD’ye yansıması ve  Akdeniz’in doğusunda yeni maden yataklarına ulaşılması. Doğu Akdeniz dediğimiz yer;  Samandağ sahili, Kıbrıs adasının çevresi, Suriye, Lübnan, Filistin sahillerinin içinde olduğu sahadır

Bir bakıma geleceğin tasarımı yapılıyor.  Yeryüzünün hakimi gibi duran güçler 21yy.ı tasarlıyorlar. İlimiz, ilçemiz geçmişte olduğu gibi, gelecekte de konumu itibari ile önem arz ediyor.

Geçtiğimiz yüzyılı, yeryüzünün hakimi gibi duran güçler tasarlamaya çalıştılar.  Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Büyük Ortadoğu Projesi gibi  olaylar küresel güçlerin tasarımlarına  yönelik faaliyetlerinden bazıları. Küresel güçlerin tasarı çalışmalarına büyük -küçük ölçekli yüzlerce örnek verilebilir.  ‘’Kaşıkçı Cinayeti’’  gibi olaylar da küresel tasarım faaliyetlerine örnektir

Küresel güçlerin tasarımları neye göre yapılıyor?

Enerji kaynakları, insan kaynakları, tarım ürünleri, stratejik yollar- geçitler- kanallar- boğazlar ve yerler gibi unsurlara göre tasarım yapıyorlar.

Tasarımları tam olarak gerçekleşiyor mu?

Günümüze kadar, tasarımlarının hiçbiri tam olarak gerçekleşmedi. Birinci dünya savaşında nihai hedefleri devletlerin aralarında yaptıkları gizli anlaşmalarla belirlenmişti. Rusya’nın savaştan çekilmesi ile bu gizli anlaşmalar deşifre oldu. Bunlardan biri de  Sykes-Picot anlaşmasıdır. Bu antlaşma ilimiz Hatay’ı da kapsayan bir alanın paylaşım tasarısıdır. Gerçekleşmemiştir. Diğer tasarılar ve planlar için de benzer durumlar geçerlidir.

Bu tasarımların gerçekleşmesini ne engellemektedir?

Buna verilen cevaplar çok çeşitlidir. Bazılarının bilimsel yönü; bazılarının mistik yönü ağır basmaktadır.

Hangi nedenler olursa olsun, neticede; küresel güç odakları hiçbir zaman planlarını tam olarak gerçekleştiremediler. Bundan sonrasında da gerçekleştirme kabiliyetleri yok. Şimdiki veriler bu şekilde yorumlanıyor.

Yerli yabancı medya organlarına baktığınız zaman devletlerarası yoğun bir trafik yaşandığını gözlemek mümkün.

Bu yoğun dünyada sakinliğe olan ihyacımız her zamankinden daha fazla… Sakin ve dikkatli olmak…

.