ÜST REKLAM

logo

reklam

KOMPLO TEORİLERİ


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Eğitimci: Hüsamettin Kazan

 

‘’Komplo Teorileri’’  alanında eserler vermiş yazarları uzun zamandır takip ediyorum. Aytunç ALTINDAL, Abdullah ÇİFÇİ, Ertan ÖZYİĞİT bu alanda ilk akla gelenler. Özellikle Aytunç ALTINDAL bu konuda önemli birikime sahipti. Haiz olduğu bilgiler onu hedef haline getirmişti. Ölümünün üzerindeki sır perdesi hala kaldırılamadı.

‘’Komplo teorileri’’  çok küçük bir veriden; devasa sonuçlara ulaşmaktır.

İlk duyulduğu zaman; genellikle kişilerin bunlara inanması çok zordur. ‘’Ya olur mu öyle şey?’’ ‘’Saçmalama!’’ ‘’Hayal mi görüyorsun?’’ tarzında tepkiler verilir.

Ancak ‘’Komplo teorileri’’açıklayanların, teorilerini verilere dayandırmaları  ve ulaştıkları sonuçları mantık muhakeme zinciri ile bağlamaları nesnel olgular oluşturmalarına neden oluyor.

Örneğin:

Yerel seçimler ve uluslar arası boyut ile bağlantı kurulabilir mi? Mantık -muhakeme zinciri ile kurulabilir.

Samandağ-Hatay-Türkiye’de gelişen olayların küresel boyutları olabilir mi? Mantık- muhakeme zinciri ile bu boyutlara ulaşılabilir.

Benzeri sorulara komplo teorisyenlerinin yaptıkları analizler; gizin gizini anlamak olarak tarif edilebilir.

‘’Komplo teorilerine’’ bir örnek daha verelim:

Ülkemizde faaliyet gösteren bir vakıf yakın zamanda faaliyetlerine son verdi. Vakfın adını daha önce duymadım. ‘’Komplo teorisyenlerinin bazıları,  bu vakfın faaliyetlerine son verme amaçlarının sokak gösterilerini artırmaya yönelik olduğu şeklinde yorumladılar.

Bir başka örnek;

Bir filmde geçen bazı ifadelerin de;  İstanbul’ da istenmeyen olaylarla karşılaşılabileceği şeklinde yorumlanması yönünde idi.

Bir başka örnek:

Amerikan düşünce kuruluşu ‘’CFR’nin’’ son raporunu; ülkemizi karıştırmaya yönelik faaliyetlerin artacağı yönünde yorumladılar.

Örnekler çok; dünya çapında yayımlanan bir ekonomi dergisinin kapağındaki sembollerden yola çıkarak uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının artacağı şeklinde yorumlar yaptılar.

Yapılan yorumlardan ve güncel haberden; bölgede ve dünyada olağanüstü bir hareketlilik yaşandığı anlıyoruz.

‘’Komplo teorilerini’’ bilmeden de küresel güç odaklarının yeni stratejiler peşinde olduklarını söyleyebiliriz.

Haberlere bakalım: Rusya-Ukrayna gerginliğinin ABD’ye yansıması ve  Akdeniz’in doğusunda yeni maden yataklarına ulaşılması. Doğu Akdeniz dediğimiz yer;  Samandağ sahili, Kıbrıs adasının çevresi, Suriye, Lübnan, Filistin sahillerinin içinde olduğu sahadır

Bir bakıma geleceğin tasarımı yapılıyor.  Yeryüzünün hakimi gibi duran güçler 21yy.ı tasarlıyorlar. İlimiz, ilçemiz geçmişte olduğu gibi, gelecekte de konumu itibari ile önem arz ediyor.

Geçtiğimiz yüzyılı, yeryüzünün hakimi gibi duran güçler tasarlamaya çalıştılar.  Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Büyük Ortadoğu Projesi gibi  olaylar küresel güçlerin tasarımlarına  yönelik faaliyetlerinden bazıları. Küresel güçlerin tasarı çalışmalarına büyük -küçük ölçekli yüzlerce örnek verilebilir.  ‘’Kaşıkçı Cinayeti’’  gibi olaylar da küresel tasarım faaliyetlerine örnektir

Küresel güçlerin tasarımları neye göre yapılıyor?

Enerji kaynakları, insan kaynakları, tarım ürünleri, stratejik yollar- geçitler- kanallar- boğazlar ve yerler gibi unsurlara göre tasarım yapıyorlar.

Tasarımları tam olarak gerçekleşiyor mu?

Günümüze kadar, tasarımlarının hiçbiri tam olarak gerçekleşmedi. Birinci dünya savaşında nihai hedefleri devletlerin aralarında yaptıkları gizli anlaşmalarla belirlenmişti. Rusya’nın savaştan çekilmesi ile bu gizli anlaşmalar deşifre oldu. Bunlardan biri de  Sykes-Picot anlaşmasıdır. Bu antlaşma ilimiz Hatay’ı da kapsayan bir alanın paylaşım tasarısıdır. Gerçekleşmemiştir. Diğer tasarılar ve planlar için de benzer durumlar geçerlidir.

Bu tasarımların gerçekleşmesini ne engellemektedir?

Buna verilen cevaplar çok çeşitlidir. Bazılarının bilimsel yönü; bazılarının mistik yönü ağır basmaktadır.

Hangi nedenler olursa olsun, neticede; küresel güç odakları hiçbir zaman planlarını tam olarak gerçekleştiremediler. Bundan sonrasında da gerçekleştirme kabiliyetleri yok. Şimdiki veriler bu şekilde yorumlanıyor.

Yerli yabancı medya organlarına baktığınız zaman devletlerarası yoğun bir trafik yaşandığını gözlemek mümkün.

Bu yoğun dünyada sakinliğe olan ihyacımız her zamankinden daha fazla… Sakin ve dikkatli olmak…

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...
 • İKİ GÜNÜ EŞİTLEMEK BİLE ARTIK HAYAL OLDU

  10 Ocak 2020 Köşe Yazıları, Yerel

  Gönül ister ki hep olumlu şeyler yazalım. Kimsenin moralini bozmayalım ama bu günümüz yarınımız hakkında ciddi endişeler taşıyor ve hiçbir düzelme emaresi görmüyorsak, elbette ki gerçekleri dile getirmek, rayından çıkmış olan treni yeniden rayına sokmak için tavsiyelerimizi ifade etmek boynumuzun borcudur. Birilerinin yaptığı gibi yanlışları görmezden gelip yanlış yapanların şakşakçılığını yapıp hızla yaklaştığımız kötü sonun oluşturacağı deprem ve tusunamileri gizlemeye çalışabiliriz ama bunun kime ne faydası olacak ? Son mesajın t...