ÜST REKLAM

logo

reklam

KOMPLO TEORİLERİ


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Eğitimci: Hüsamettin Kazan

 

‘’Komplo Teorileri’’  alanında eserler vermiş yazarları uzun zamandır takip ediyorum. Aytunç ALTINDAL, Abdullah ÇİFÇİ, Ertan ÖZYİĞİT bu alanda ilk akla gelenler. Özellikle Aytunç ALTINDAL bu konuda önemli birikime sahipti. Haiz olduğu bilgiler onu hedef haline getirmişti. Ölümünün üzerindeki sır perdesi hala kaldırılamadı.

‘’Komplo teorileri’’  çok küçük bir veriden; devasa sonuçlara ulaşmaktır.

İlk duyulduğu zaman; genellikle kişilerin bunlara inanması çok zordur. ‘’Ya olur mu öyle şey?’’ ‘’Saçmalama!’’ ‘’Hayal mi görüyorsun?’’ tarzında tepkiler verilir.

Ancak ‘’Komplo teorileri’’açıklayanların, teorilerini verilere dayandırmaları  ve ulaştıkları sonuçları mantık muhakeme zinciri ile bağlamaları nesnel olgular oluşturmalarına neden oluyor.

Örneğin:

Yerel seçimler ve uluslar arası boyut ile bağlantı kurulabilir mi? Mantık -muhakeme zinciri ile kurulabilir.

Samandağ-Hatay-Türkiye’de gelişen olayların küresel boyutları olabilir mi? Mantık- muhakeme zinciri ile bu boyutlara ulaşılabilir.

Benzeri sorulara komplo teorisyenlerinin yaptıkları analizler; gizin gizini anlamak olarak tarif edilebilir.

‘’Komplo teorilerine’’ bir örnek daha verelim:

Ülkemizde faaliyet gösteren bir vakıf yakın zamanda faaliyetlerine son verdi. Vakfın adını daha önce duymadım. ‘’Komplo teorisyenlerinin bazıları,  bu vakfın faaliyetlerine son verme amaçlarının sokak gösterilerini artırmaya yönelik olduğu şeklinde yorumladılar.

Bir başka örnek;

Bir filmde geçen bazı ifadelerin de;  İstanbul’ da istenmeyen olaylarla karşılaşılabileceği şeklinde yorumlanması yönünde idi.

Bir başka örnek:

Amerikan düşünce kuruluşu ‘’CFR’nin’’ son raporunu; ülkemizi karıştırmaya yönelik faaliyetlerin artacağı yönünde yorumladılar.

Örnekler çok; dünya çapında yayımlanan bir ekonomi dergisinin kapağındaki sembollerden yola çıkarak uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının artacağı şeklinde yorumlar yaptılar.

Yapılan yorumlardan ve güncel haberden; bölgede ve dünyada olağanüstü bir hareketlilik yaşandığı anlıyoruz.

‘’Komplo teorilerini’’ bilmeden de küresel güç odaklarının yeni stratejiler peşinde olduklarını söyleyebiliriz.

Haberlere bakalım: Rusya-Ukrayna gerginliğinin ABD’ye yansıması ve  Akdeniz’in doğusunda yeni maden yataklarına ulaşılması. Doğu Akdeniz dediğimiz yer;  Samandağ sahili, Kıbrıs adasının çevresi, Suriye, Lübnan, Filistin sahillerinin içinde olduğu sahadır

Bir bakıma geleceğin tasarımı yapılıyor.  Yeryüzünün hakimi gibi duran güçler 21yy.ı tasarlıyorlar. İlimiz, ilçemiz geçmişte olduğu gibi, gelecekte de konumu itibari ile önem arz ediyor.

Geçtiğimiz yüzyılı, yeryüzünün hakimi gibi duran güçler tasarlamaya çalıştılar.  Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Büyük Ortadoğu Projesi gibi  olaylar küresel güçlerin tasarımlarına  yönelik faaliyetlerinden bazıları. Küresel güçlerin tasarı çalışmalarına büyük -küçük ölçekli yüzlerce örnek verilebilir.  ‘’Kaşıkçı Cinayeti’’  gibi olaylar da küresel tasarım faaliyetlerine örnektir

Küresel güçlerin tasarımları neye göre yapılıyor?

Enerji kaynakları, insan kaynakları, tarım ürünleri, stratejik yollar- geçitler- kanallar- boğazlar ve yerler gibi unsurlara göre tasarım yapıyorlar.

Tasarımları tam olarak gerçekleşiyor mu?

Günümüze kadar, tasarımlarının hiçbiri tam olarak gerçekleşmedi. Birinci dünya savaşında nihai hedefleri devletlerin aralarında yaptıkları gizli anlaşmalarla belirlenmişti. Rusya’nın savaştan çekilmesi ile bu gizli anlaşmalar deşifre oldu. Bunlardan biri de  Sykes-Picot anlaşmasıdır. Bu antlaşma ilimiz Hatay’ı da kapsayan bir alanın paylaşım tasarısıdır. Gerçekleşmemiştir. Diğer tasarılar ve planlar için de benzer durumlar geçerlidir.

Bu tasarımların gerçekleşmesini ne engellemektedir?

Buna verilen cevaplar çok çeşitlidir. Bazılarının bilimsel yönü; bazılarının mistik yönü ağır basmaktadır.

Hangi nedenler olursa olsun, neticede; küresel güç odakları hiçbir zaman planlarını tam olarak gerçekleştiremediler. Bundan sonrasında da gerçekleştirme kabiliyetleri yok. Şimdiki veriler bu şekilde yorumlanıyor.

Yerli yabancı medya organlarına baktığınız zaman devletlerarası yoğun bir trafik yaşandığını gözlemek mümkün.

Bu yoğun dünyada sakinliğe olan ihyacımız her zamankinden daha fazla… Sakin ve dikkatli olmak…

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...