ÜST REKLAM

logo

reklam

KOMPLO TEORİLERİ


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

Eğitimci: Hüsamettin Kazan

 

‘’Komplo Teorileri’’  alanında eserler vermiş yazarları uzun zamandır takip ediyorum. Aytunç ALTINDAL, Abdullah ÇİFÇİ, Ertan ÖZYİĞİT bu alanda ilk akla gelenler. Özellikle Aytunç ALTINDAL bu konuda önemli birikime sahipti. Haiz olduğu bilgiler onu hedef haline getirmişti. Ölümünün üzerindeki sır perdesi hala kaldırılamadı.

‘’Komplo teorileri’’  çok küçük bir veriden; devasa sonuçlara ulaşmaktır.

İlk duyulduğu zaman; genellikle kişilerin bunlara inanması çok zordur. ‘’Ya olur mu öyle şey?’’ ‘’Saçmalama!’’ ‘’Hayal mi görüyorsun?’’ tarzında tepkiler verilir.

Ancak ‘’Komplo teorileri’’açıklayanların, teorilerini verilere dayandırmaları  ve ulaştıkları sonuçları mantık muhakeme zinciri ile bağlamaları nesnel olgular oluşturmalarına neden oluyor.

Örneğin:

Yerel seçimler ve uluslar arası boyut ile bağlantı kurulabilir mi? Mantık -muhakeme zinciri ile kurulabilir.

Samandağ-Hatay-Türkiye’de gelişen olayların küresel boyutları olabilir mi? Mantık- muhakeme zinciri ile bu boyutlara ulaşılabilir.

Benzeri sorulara komplo teorisyenlerinin yaptıkları analizler; gizin gizini anlamak olarak tarif edilebilir.

‘’Komplo teorilerine’’ bir örnek daha verelim:

Ülkemizde faaliyet gösteren bir vakıf yakın zamanda faaliyetlerine son verdi. Vakfın adını daha önce duymadım. ‘’Komplo teorisyenlerinin bazıları,  bu vakfın faaliyetlerine son verme amaçlarının sokak gösterilerini artırmaya yönelik olduğu şeklinde yorumladılar.

Bir başka örnek;

Bir filmde geçen bazı ifadelerin de;  İstanbul’ da istenmeyen olaylarla karşılaşılabileceği şeklinde yorumlanması yönünde idi.

Bir başka örnek:

Amerikan düşünce kuruluşu ‘’CFR’nin’’ son raporunu; ülkemizi karıştırmaya yönelik faaliyetlerin artacağı yönünde yorumladılar.

Örnekler çok; dünya çapında yayımlanan bir ekonomi dergisinin kapağındaki sembollerden yola çıkarak uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının artacağı şeklinde yorumlar yaptılar.

Yapılan yorumlardan ve güncel haberden; bölgede ve dünyada olağanüstü bir hareketlilik yaşandığı anlıyoruz.

‘’Komplo teorilerini’’ bilmeden de küresel güç odaklarının yeni stratejiler peşinde olduklarını söyleyebiliriz.

Haberlere bakalım: Rusya-Ukrayna gerginliğinin ABD’ye yansıması ve  Akdeniz’in doğusunda yeni maden yataklarına ulaşılması. Doğu Akdeniz dediğimiz yer;  Samandağ sahili, Kıbrıs adasının çevresi, Suriye, Lübnan, Filistin sahillerinin içinde olduğu sahadır

Bir bakıma geleceğin tasarımı yapılıyor.  Yeryüzünün hakimi gibi duran güçler 21yy.ı tasarlıyorlar. İlimiz, ilçemiz geçmişte olduğu gibi, gelecekte de konumu itibari ile önem arz ediyor.

Geçtiğimiz yüzyılı, yeryüzünün hakimi gibi duran güçler tasarlamaya çalıştılar.  Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Büyük Ortadoğu Projesi gibi  olaylar küresel güçlerin tasarımlarına  yönelik faaliyetlerinden bazıları. Küresel güçlerin tasarı çalışmalarına büyük -küçük ölçekli yüzlerce örnek verilebilir.  ‘’Kaşıkçı Cinayeti’’  gibi olaylar da küresel tasarım faaliyetlerine örnektir

Küresel güçlerin tasarımları neye göre yapılıyor?

Enerji kaynakları, insan kaynakları, tarım ürünleri, stratejik yollar- geçitler- kanallar- boğazlar ve yerler gibi unsurlara göre tasarım yapıyorlar.

Tasarımları tam olarak gerçekleşiyor mu?

Günümüze kadar, tasarımlarının hiçbiri tam olarak gerçekleşmedi. Birinci dünya savaşında nihai hedefleri devletlerin aralarında yaptıkları gizli anlaşmalarla belirlenmişti. Rusya’nın savaştan çekilmesi ile bu gizli anlaşmalar deşifre oldu. Bunlardan biri de  Sykes-Picot anlaşmasıdır. Bu antlaşma ilimiz Hatay’ı da kapsayan bir alanın paylaşım tasarısıdır. Gerçekleşmemiştir. Diğer tasarılar ve planlar için de benzer durumlar geçerlidir.

Bu tasarımların gerçekleşmesini ne engellemektedir?

Buna verilen cevaplar çok çeşitlidir. Bazılarının bilimsel yönü; bazılarının mistik yönü ağır basmaktadır.

Hangi nedenler olursa olsun, neticede; küresel güç odakları hiçbir zaman planlarını tam olarak gerçekleştiremediler. Bundan sonrasında da gerçekleştirme kabiliyetleri yok. Şimdiki veriler bu şekilde yorumlanıyor.

Yerli yabancı medya organlarına baktığınız zaman devletlerarası yoğun bir trafik yaşandığını gözlemek mümkün.

Bu yoğun dünyada sakinliğe olan ihyacımız her zamankinden daha fazla… Sakin ve dikkatli olmak…

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
91 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MARİNA VE DALGAKIRAN…

  18 Mart 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Belediye adayları bana kızdıklarını biliyorum. Yandaşları ve dostları sinir olduklarını da… Ancak ben içinden geldiğim ve ona burçlu olduğumu düşündüğüm insanlarımızı bilgilendirmek zorundayım. Kendimi aydın sanarak görevimi yapmaya çalışıyorum. Onun için marina ve dalgakıran konusuna açıklık getirme istedim. Marina; Küçük lüks teknelerin, yatların barınmalarına ayrılmış, içinde teknelerin, yatların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkânlara sahip olan limanlara marina denir. Başka bir ifade ile marina, yat limanıdır. Marinada yer...
 • ŞU DÜNYADAKİ EN MUTLU KİŞİ

  18 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türbülansa giren siyaset dünyasında kullanılan kaba dil ve üslubun dozajı ilçemizde giderek artıyor. Niye mi? Siyasetçi, tahammülsüz, eleştiriye gelemiyor, çok çabuk coşkuya kapılıyor ve aklından çok duygularını, ön yargılarını kullanıyor. Yani kendi politika ve projelerini anlatmak yerine rakibini “sözle döverek” tabanına mesaj göndermekle yetiniyor. Böyle olunca da üslup sertleşiyor, nezaket ve insaniyet kayboluyor. Bunun geçmişte de fazlasıyla örnekleri vardı ancak ülkenin bugün içinde bulunduğu durum nedeniyle görüntü daha da ...
 • ŞEFFAFLIK-PROJELER-SAMANDAĞ SEVDALILARI-SÖZÜMÜZ VAR

  13 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  (Mart ayının sihirli kavramları) Erken yazılmış bir doğa hikâyesi… Şubatın başından Mart sonuna kadar güzelim ilçemizde BAHAR başlar. Nisan ayında kendini tam olarak hissettirir.  Mart ayı doğanın yeniden doğmasıdır. Doğanın birer parçaları olan biz insanlar, hayvanlar ve bitkiler yeniden doğarız, canlanırız kış mevsiminin yarattığı rehaveti üzerimizden atarız. Bunun en güzel örneğini KAYISI, ZERDALİ, ŞEFTALİ ve ERİK ağaçlarında görürüz. Bu güzelim bitkilerin canları tezdir. Güneşin ısısını gördüler mi hiç düşünmeden...
 • TURİZM AÇISINDAN SAMANDAĞ’IN KONUMU

  11 Mart 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Yerel seçimlere giderken politikacıların turizm projelerinden geçilmiyor. Turizm projeleri enflasyonu yarattılar. İleri sürdükleri hayali projelerin uygulanabilirliğini düşünmeden söylem haline getirmişlerdir. Samandağ; Akdeniz bölgesinin Doğu Akdeniz Bölümünde Hatay İline bağlı bir ilçedir. Doğusunda Antakya, Kuzeyinde İskenderun, Güneyinde Yayladağı, Batısında Akdeniz, Kuzeydoğusunda Musa dağı, Güneydoğusunda Kel dağı yer almaktadır. Amanos dağların devamı olan bu sıra dağlarıyla Akdeniz arasında yayılan dar bir şeritte kurulu ye...