ÜST REKLAM

logo

reklam

KIZLAR, SAHANIN TOZUNU ATTIRACAK

  

 Samandağ’ın Melekleri 18 Kasım’da sahada ter dökecek…

Samandağ’ın tek kadın futbol takımı antrenör Mert Yılmaz’la 1 yıllık sözleşme imzaladı…18 Kasım’da ilçemiz stadyumunda saat: 11.00’da 3 lig ilk karşılaşmasına çıkacak takımın ilk rakibi Hatay Dumlupınar Spor Kulübü olacak.

Kulüp ve kızların futbolu üzerine görüştüğümüz MKÜ Beyso mezunu ve Kulübün kurucusu aynı zamanda Başkan Yardımcısı olan Cuma Kapi, Değirmenbaşı Mahallesi’nde bir araya gelen üniversite öğrencileri olarak 1937 Güney Yıldızı Spor Kulübü’nü kurarak Samandağ’daki tek kadın futbol takımı için çalışmalarını başlattıklarını anlattı.

Resmi olarak 2017 yılının ocak ayında kurulduklarını anlatan Kapi, “antrenmanlarımız Sümerler çekmece ve Samandağ stadyumlarında gerçekleşiyor. Şuan için 25-30 sporcu kızımız mevcut. Kızlarımızın çoğunluğu Değirmenbaşı Mahallesi ve çevre köylerden. 1939 Güney Yıldızı Spor Kulübü öğrenciler tarafından kuruldu. Şuandaki yönetimin çoğunluğu ve antrenörlerin tamamı üniversite öğrencisi.

Sezon başlamadan önce Samandağ Belediyesinin kısmi katkılarıyla 6 transfer gerçekleştirdik. 3.lig sezon başlangıcı 18.11.2018 tarihinde başlayacak.

Hatay Sümerspordan 2, Gazikent Antepspordan 1, Hatay Büyükşehirden 2 transfer yaptık. 1 transferde Tavla Gençlik Spordan oldu.

Hedefimiz öncelikle merkez dışında kırsal kesim olarak değerlendirebileceğimiz köylerdeki kızlarımızın ve tabini daha sonra herkesi kapsayacak Samandağın tamamına yayılabileceğimizi düşündüğümüz kızları, sosyal hayata hazırlamak. Gelecekleri için, eğitim yaşamları için onlara katkı sağlamak ve kötü alışkanlıklardan onları uzak tutmak için çalışıyoruz.

İlk başlarda kızlara futbol öğretmekte evet, çok zorlanıyorduk. Kızlar erkeklere göre çok naif durumdaydılar. Ama onlarda spora ve özellikle futbola alıştıklarında harika işler olabildiğini gördük.

Samandağ’ın öyle bir branşta o kadar yetenekli kızları var ki. Buradan ailelere seslenmek istiyorum; kız çocuğu olduğu için çocuklarını futbola göndermiyorlar, korkuyorlar. Belki de ‘kızlar futboldan ne anlar’ diyorlar. Ama bu düşünceleriyle kızlarını hayattan uzak tutuyorlar. Gençlerimiz spora teşvik edilmediği için bu yetenekler boşuna harcanmaktadır.

Samandağ’da bütün aileler lütfen kızları spora teşvik edin izin verin yeteneklerini sergilesinler mutlu olsunlar. Her şey okulda gördükleri eğitim değildir ..

Aynı şekilde Samandağ’lı iş adamlarımız ve hayırseverlerimize çağrımız olsun; Gaziantep’ten bir otomobil firması bizlere forma üzerine sponsor oldu.  Kızlarımızın ligde kullanacakları eşofmanları yok. Hayırseverlerimiz ve iş adamlarımızdan kızlara destek olmalarını rica ediyoruz. Bu gençler bizlerin geleceği, Samandağ bunlarla gelişip güzelleşecek. Onlara sırtlarını dönmesinler” dedi.

Neden 1937 sorumuzu yanıtlayan Kapi, ‘Hatay’ı temsil eden bir takım olabilmek için Hatay’ın da bir Cumhuriyet olduğunu bildiğimizden Hatay’ın Türkiye cumhuriyetine katıldığı tarihi uygun görüldü’ dedi.

Yaz dönemini kapsayacak bir Gençlik projesi hazırlığı içinde olduklarını anlatan Kapi, “bu proje destek ve onay alırsa yaz tatilinde Avrupa’da bir ülkede bulunan bayan futbol takımıyla 1,5 ay boyunca idmanlar ortak gerçekleştirilecek. Gençlerimize sadece futbol değil kendilerini gerçekleştirmek ve gelişmelerini sağlamak istiyoruz. ” dedi.

Haber/Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

 

 

Share
534 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?