Kıymet Kaptan Farklı Domates Konservesi Yapımını Anlatıyor ANNE ELİNDEN KIŞLIK DOMATES - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

Kıymet Kaptan Farklı Domates Konservesi Yapımını Anlatıyor ANNE ELİNDEN KIŞLIK DOMATES

Bu haber 08 Temmuz 2020 - 12:37 'de eklendi ve 662 kez görüntülendi.

Yaz sebzesi domatese ne yazık ki kışın hasret kalıyoruz. Türk mutfağında birçok yemeğinin içerisinde kullanılan domatesi, sağlıklı bir şekilde ve lezzetini koruyarak tüketmenin yolu ise konserveden geçiyor. İlçemizde Atatürk Mahallesinde ikamet eden Kıymet Kaptan mevsiminde toplanan domateslerden yapılan farklı konserve yapımını gazetemize anlattı.

Yazdan hazırlanan domates konservesiyle kış boyunca yemek yaptıklarını ve domatesin tadında hiçbir değişiklik olmadığını belirten Kaptan; “ Yaz sebzesi olan domatesi kışın sağlıklı bir şekilde tüketmek için her sene konserve yapıyorum. Bu hazırlık yarım günümüzü alıyor. Ben bütün aileye yaptığım için 125 kilo aldım. Neredeyse 125’e yakın kavanoz yaptım.

Köfte makinamızla öncelikle domatesleri kalın kalın doğradık. Çok sulu olmasın diye suyunu süzdüm. Kavanozlara doldurdum. Biraz tuz ekledikten sonra kapaklarını kapattık. Kaynatmaya hazır hale geldi. Su soğukken kavanozları suyun içine bırakıyorum sonrasında ise altını yakıyorum. Bir, bir buçuk saat kaynaması gerekiyor. Bu yaptığım domates salçası değil, normal domates konserve olarak yemeklere kullanmak için hazırlıyoruz. Kışın domatesler hormonlu olduğu için şuan yapmak istedik.

Kışın kavanozu açtığımız zaman domatesin tadı aynı oluyor, hiç değişmiyor tadı. Bu kavanozlar 5 seneye kadar dayanabiliyor. Kaynattığımız için uzun ömürlü oluyor. Evimde daha geçen seneden hiç açmadığım kavanozlar var. Bazı insanlar ateşin üzerinde kaynatıyorlar ve sonra kavanozlara dolduruyorlar. Biz yöntem konserveyi sevmiyoruz ben böyle eski usul yapmayı seviyorum.

Günüz gençlerinin bazıları hazıra konuyor bazıları hazır yemeyi kabul etmiyor kendi eliyle yapıyor. Hazır konserveleri hiç önermiyoruz. Aslında şu şekilde ifade edeyim. Bizim yerimiz var, Pazar yeri yakın fiyatlar ucuz bu anlamda kendimiz yapabiliyoruz. Bu imkânlara sahip olamayanlar tabi yapamayabilir ancak yine de hazır konservelerin içinde bozulmamasını sağlamak için katkı maddesi ekliyorlar. Bu anlamda çok da iyi bir şey değil. Biz bunu istemiyoruz çünkü bu şekilde daha sağlıklı.

Toplam hesabı yaptığımızda 200 TL’ye domates aldım. 100 TL’ye de kavanozları aldım. Kış boyunca kullanacağım konserve domatesin toplam bana maliyeti 300 lira oldu. Bununda ötesinde sağlıklı, ne yediğimizi bildiğimiz ve kendi elimizle ürettiğimiz bir şey yemek çok daha farklı. İlçemiz vatandaşlarına şunu söylemek isterim kimin fırsatı ve imkânı varsa yapsın evini doldursun. Sağlıklı yemek çok önemli” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı