“KİTAPLAR SESSİZ ÖĞRETMENLERDİR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“KİTAPLAR SESSİZ ÖĞRETMENLERDİR”

Bu haber 01 Nisan 2022 - 13:28 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

‘Kitap, Eğitimin, Bilimin, Sanatın Kısacası İnsanlığın Temelini Oluşturur’ Diyen Sonuç Başarı ve Açı Eğitim Kurumları Müdürü Seyran Çiçekli, 58. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

“Kütüphaneler, toplumun kültür ve medeniyet birikiminin en önemli hazinesidir.” Diyen Sonuç Başarı ve Açı Eğitim Kurumları Müdürü Seyran Çiçekli, “Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. Kitaplar, tarihler ve uygarlıklar boyunca doğru sözler ve örnek yaşantılarla doludur. Bilim, kültür, sanat, edebiyat ve tarih gibi alanlarda bir milletin hafızasını oluşturan kütüphaneler, geçmişi geleceğe taşıyan en önemli yapılardır. Kitap, eğitimin, bilimin, sanatın kısacası insanlığın temelini oluşturur. Bu nedenle kitapsız bir dünya asla düşünülemez.

Ülkemizde, okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini arttırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlayarak, halkımızı kütüphanelere gitmeye teşvik etmek amacıyla 1964 yılından itibaren Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta, Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Kitaplar Sessiz Öğretmenlerdir. Kütüphaneler ise kültür evleridir ve oradaki tarihin büyük bir kısmı internette bile yoktur. Kitap okumak insan hayatını her yönüyle zenginleştirir, olayları sayısız pencereler ve farklı bakış açılarıyla görmemizi sağlar, kişinin gelişmesini ve kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar, bilgi ve beceri dağarcığının zenginleşmesine yardımcı olur. İnsanların yaşam kalitesini yükseltip, cehaletten kurtulmasını sağlayarak her yönüyle güçlü bir kişilik kazandırır.

Günümüz uygarlığı; Radyo, Televizyon, Bilgisayar, Telefon, İnternet gibi iletişim ve bilgilendirme araçlarıyla gelişmiş olsa da bunların hiç birisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphanelere olan ilginin azalmaması hatta daha da artması bunun bir kanıtıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 28 Mart – 04 Nisan 2022 tarihleri arasında “Kütüphaneler Haftası “Hakikatler ve Kütüphaneler” ana teması ile kutlanacak olan Kütüphaneler haftasının 58.Yılı kutlu olsun” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı