ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Aralık 2016

KIŞINIZI ŞARAPLA ISITIN

deniz-selen glass_png2919

KIŞINIZI ŞARAPLA ISITIN

Şarap içerisinde bulundurduğu yararlı fitokimyasallar sayesinde birçok hastalıktan korumakta ve hastalıkları önlemektedir. Kış mevsiminde hastalıkların artması, hareketimizin azalması ve beslenme hatalarımızın artmasından dolayı ılımlı miktarlarda tüketilen şarabın sağlığa katkısı bizim için önemli. Alkol tüketmeyi seven bir toplumda yaşamaktayız bu nedenle alkolde de doğru tercihi önünüze sunuyorum. Okuduktan sonra değerlendirme ve tercih sizin 🙂

Akdeniz diyetinin göze çarpan özelliklerinden biri de yemeklerin yanında ılımlı miktarlarda şarap tüketimidir. Şarap yalnızca taze üzüm ve şırasının fermantasyonu sonucu elde edilen alkollü içkiye denir.  Bu tanıma göre diğer meyvelerden elde edilen alkollü içkiler şarap olarak etiketlenemez ve etikete üretildiği meyvenin adı yazılmalıdır. Şarapla ilgili ilk bilgiler Milattan Önce 3500 yıllarına dayanmaktadır. İlk kez Mezopotamya’da Sümerler’in şarap ürettiği belgelenmiştir. Meyvelerin taze veya kuru olarak tüketilmesi, şarap yapımında kullanılması nedeniyle M.Ö. 6000’den sonra kültüre alındığı tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalar çekirdek kalıntılarının, alkollü içki yapımı sonucu sıkma artığı olarak toplu halde bulunduğunu kanıtlamaktadır. Radyokarbon tekniği ile yaşları belirlenen toplu haldeki çekirdekler; şarabın günümüzden 10.000 yıl önce (M:Ö: 8000 yıl)bilindiği ve imal edildiğini göstermektedir.

Kırmızı şarapta yüksek miktarda bulunan kateşinler, 3 aylık bir süreçten sonra vücut ağırlığını %4.6 azaltmakta, bel çevresini %4.48 azaltmaktadır. Bel çevresindeki yağı azaltmakta ve toplam enerji harcamasını arttırmaktadır.

Yine kırmızı şarapta bulunan proantosiyanidinler, kardiyovasküler hastalıklara ve iskemiye(damar tıkanıklığı sonucu organların beslenememesi) karşı korur. Ortalama olarak 1 litre kırmızı şarap 200-350 mg antosiyanin içermektedir.

Şarapta bulunan fenolik asit; kan yağlarını/kolesterolleri düşürücü, kansere karşı soruyucu, iltihaplara-enfeksiyonlarakarşı koruyucu özellik taşır.

Lignanlar şarapta da bulunmakta, kansere karşı ve koroner kalp hastalıklarına, kardiyovasküler hastalıklara karşı korumaktadır.

Yüksek miktarda Flavonoid içeren besinlerden biri olan şarap; antioksidan, iltihaplara karşı koruyucu, kronik hastalıkları önleyici, ve kanserden koruyucu özelliklere sahiptir. Ayrıca gastrointestinal (mide-bağırsak) hastalıklarına ve nörodejeneratif (sinir sisteminde bozukluk- sinir hastalıkları) karşı koruyucu olabileceği ileri sürülmüştür.

Şarapta bol miktarda bulunan ancak kırmızı şarapta beyaz şaraptan daha çok bulunan resveratrol antioksidan özelliktedir.Koroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Fransız paradoksu olarak adlandırılan, Güney Fransa’da yüksek miktarda doymuş yağ tüketimine rağmen koroner kalp hastalıklarının az görülmesi olayı bu bölgedeki kırmızı şarap tüketim alışkanlığı ve kırmızı şarabın doğal olarak içerdiği resveratrol ile ilişkilendirilmektedir. Resveratrol, östrojenik aktiviteye sahip olduğundan menopoz sonrası kemik erimesini önlemektedir.  Resveratrol’ünKoroner kalp hastalıkları yanında kanser ve nörodejeneratif hastalıkları önleyici etkisi de bilinmektedir.

Ayrıca şarap, resveratrol ve antosiyanidin içeriği ile diyabetin oluşturacağı komplikasyonları önlemede etkilidir.

Alkol seçenekleri arasından tercihiniz, en sağlıklı olanı yani şarap olmalıdır. Bir kadeh şarap (yaklaşık 120 ml)  80-120 kalori civarındadır. 200 ml şarap ise çeşidine göre 140-200 kalori arasında değişmektedir. Özellikle kırmızı şarap demir içermektedir. Her besinde olduğu gibi şarapta da doz önemlidir. Kadınların 1-2 birimi(kadeh), erkeklerin ise 2-3 birimi aşmaması gerekir.Özellikle zayıflarken haftada 2 kez ve önerilen miktarlardan çok tüketilmemelidir.

Share
1009 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?