ÜST REKLAM

logo

reklam

KİMYASI BOZULANLARA VE KARAKUTU


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

Kimya öğretmeni bir deney sırasında öğrencilerine ders vermek amacıyla, ‘’hiç gözlem yapmıyorsunuz, ezbere hareket ediyorsunuz. Yaptıklarınızın farkına varın ve ona göre hareket edin’’ dedikten sonra masanın üzerinde duran kötü kokulu bir sıvının içine parmağını daldırmış ve ağzına götürmüş. Öğrencilerden de aynı şeyi yapmalarını istemiş. Öğrenciler, isteksiz bir şekilde, ama öğretmenlerine karşı gelmemek için söyleneni yapmışlar. Yapar yapmaz da hepsinin yüzlerinde acı dolu bir ifade belirmiş. Bunun üzerine öğretmen öğrencilerini yeniden uyarmış:

‘’Bir daha söylüyorum:  Gözlem yapmıyorsunuz, eğer dikkatli bakmış olsaydınız ağzıma götürdüğüm parmağın sıvıya batırdığım parmak olmadığını fark ederdiniz…’’

Sanatçı, edebiyatçı, yazar gazeteci ve bilim insanı diğerlerinden farklı kılan, onların bakan değil, gören insan olmalarıdır! Yalnız gözleriyle değil, beyinleri ve yürekleriyle de yaratıcılıklarını tetiklemektedirler. Bakanlar bilinç dışı hareket edebilirken, görenlerin bilinci açık, doğrudan yaşamın içindedirler.

Mevlana’ya bakmakla görmenin, âşık olmakla sevmenin arasındaki farkı sormuşlar. Ünlü düşünür şöyle yanıtlamış:

‘’Senin baktığına herkes bakıyor, ama senin görebildiğini herkes görebiliyor mu?

Herkes aşık olabiliyor, ama herkes senin gibi sevebiliyor mu? Aralarındaki biricik fark sensin!

Seni başkalarından çok özel kılan, görebildiğini ve sevebildiğini bilmektir.’’

Her şeyin odak noktasında biz yer alıyoruz:

Bakıyoruz…(1)

Kadınsal bakış açısı diye düşünenleriniz olabilir ama sorun kadın erkek bakış açısının çok ötesinde bir durumdan bahsediyorum.

Kadınsal bakışa da erkeksel bakışa da inanırım. Dünya sadece bizim değil, hayvansal, insansal bakışa da geçip inanların arasındayım. Velhasıl yeryüzünde sayısını bilemeyeceğimiz kadar bakış açısı var. Her doğan insanın, karakterin, kimliğinde yeni bakış açıları var. İnsan, asker gibi tek tip değiş ki zaten.

Yeri gelmişken belirtip, itirazımı edeyim, ben birinden birini tercih etmek istemem. Çünkü insan denen varlık zaten ikisini birden barındırıyor içinde. Taraf olduğum bugünün dünyasında, Samandağ’ımız da ki tanıklıklarımda gördüğüm, baskılanan daha çok dişil bakış açısı olduğu için ona alan açmaya, Ayna’da sesini duymaya, duyurmaya daha çok ihtiyacımız olduğu için ömrüm olduğu sürece de, kulakları sağır edecek denli yüksek sesle konuştuğumdan daha fazlasını yazacağım.

Çıkış noktam iki insanın arasındaki eşitsizlik ve diğer toplumsal eşitsizlikler yoksa kadın veya erkek meselesi değil itirazlarım.

Tutunma ihtiyacı sadece kadına özgü bir durum değil, insana özgü.

Başa dönersek, günümüzde büyükler de yeni bir dil geliştirdiler ki, bunu kızlarım, Zeynep ve Cemre’de yapıyorlar konuşurken, ‘’Nasıl görüyorsun anne’’ diyorlar. Hiç gördüğü yok, bir kere soruyorlar. Bir de ‘’Bunu nasıl okumalı’’ soru olunca, duyunca fıttıracağım geliyor.

Ya sizin bunu soranın da, cevap verecek olanında okuması yok. Hele ilçemizin mini mini havuz medyası okumaz- görmez gazetecileri şimdi böyle konuşuyorlar selam sözüne SLM, gidiyoruma, gitçem, hep özürlüler hep.

Mart 2015 yılında, sadece kurtların indiği Fransa’nın Alp yamaçlarına, 149 yolcu ve mürettebatıyla ölüme götüren pilot Andreas Lubitz’ın beyninde ki KARAKUTU gibi bugünlerde memleketin havası.

Bende ilçemin karakutularına bir selam vereyim dedim naçizane…

Dikkat!

Sola dön!

Selam ver!

Ümit Sağaltıcı

Kaynak:

Avram Ventura

 

 

Share
585 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...