ÜST REKLAM

logo

reklam

“KİMYASAL MADDE KULLANMAYIN”

Son dönemlerde bitkisel ürünlerdeki kimyasal madde kullanımı artış göstermiş ve sağlığımıza zarar verme noktasına gelmişken Vakıflı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Bedros Kahyeoğlu ile tarımsal çeşitlilik nasıl sağlanabilir, kimyasal maddelerin kullanımı nasıl azaltılabilir üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Konu üzerine gazetemize konuşan Kahyeoğlu; “Doğma büyüme buralıyım lise terk 2000’li yıllarda organik tarımla uğraşmaya başladım. 2003’lü yıllarda ise 8 organik gübre üzerine çalışabileceğim bir iş yeri açtım.

Vatandaşların istekleri doğrultusunda hem organik hem de kimyasal ürünleri satışa sunabiliyoruz.

Tabi ki satışa sunmadan önce ürün hakkında vatandaşlara bir takım bilgi ve uyarılarda bulunuyoruz. Bu çalışmayı Türkiye çapında yaptım. Trakya, Çanakkale gibi birçok ilde çalıştım.

Organik gübrenin kimyasal gübreye göre daha pahalı olması anlaşmazlıkları da beraberinde getiriyor doğal olarak. Vatandaşlarımızın bitkileri korumak için kullandıkları ilaçları biraz bilinçsiz kullandıklarını düşünüyorum. Kendi paralarıyla kendi dostlarını öldürüyorlar. Bizim amacımız bitkiyi korumak olmalı orada bulunan bütün canlıları yok etmek değil. Bazı vatandaşlar uğur böceğini de öldürmek için bile ilaç alıyor.

Bana soracak olursanız asıl doğal tarım atalarımızın yaptığı tarımdır. O zamanlar çok fazla kimyasal ürünler kullanılmamaktaydı. Bu nedenle topraktan verim elde edebiliyorlardı. Şimdi ise toprağa aşırı kimyasal kullanıldığından dolayı toprakta kireçlenmeler meydana geliyor ve verimli bir toprak elde edemiyoruz. Toprak analizini yaptıktan sonra içinde toprağın eksiği yani tuzluluk oranı gibi birçok madde bitkiye zarar verir. İlaçlama yaparken mahsulün yüzde 25’ini ilaç yer. Ne yazık ki insanlar bunu bilmiyor. “Ne kadar çok ilaçlama yaparsam o kadar verim elde ederim” diyerek doğru olanın bu olduğunu düşünüyorlar. Ama doğru yöntem bu değildir. Bitkilerimizi doğal yolla ve kimyasallardan uzak olarak yetiştirebiliriz.

“Tarım Politikamız Yok”

Belediye vatandaşlara bir pazar yeri açmalı. Vatandaşların ürünlerini orada satmaları daha güvenilir ve daha iyi olur. Bu sene misal domates para etti seneye satılmıyor. Bu durumda dengesizlik meydana geliyor. Ve bütün ürünler rafa kaldırılıyor. Bakteri toprağa girdikten sonra toprakta üreme yapıyor ve ürünlere zarar veriyor. Ülkemizin toplu halde tarıma destek vermesi için mücadele ediyoruz. Önerim zor durumda kalmadıkları sürece kimyasal madde kullanmasınlar. Belediyenin bu konuya el atmasını ve tüketicilerin daha duyarlı olmasını istiyorum.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?