logo

reklam

KİMLİĞİMİZİ ARARKEN(1)


ümit sağaltıcı
umit_ofset2013@hotmail.com

 

Parşömen Yazıları

Samandağ Halkı, öteden beri Atatürkçü, devrimci, ilerici ve emekten yana, antiemperyalist bir halk olarak bilinir. Kural olarak ta, bu tanımlama, doğrudur.

20.yüzyılın son çeyreğinde, Sovyetler Birliğinin yıkılmasıyla, ABD’nin, tek kutuplu dünya siyasetinin ideolojisi olarak neoliberalizm akımı, bütün dünyada etkisini göstermiştir.

Ülkemizde bu akım,12 Eylül Amerikancı darbesiyle iktidara taşınan Turgut Özal’larla, toplumsal ilişkilerde hakim olmaya ve toplumumuzdaki hasletleri yavaş yavaş törpülemeye başlamıştır. Bu sistem, okuma, araştırma ve bilim yapmaya izin vermeyen bir sistem olduğundan, zengin olma hırsını topluma enjekte etmiş, karşılıklı yardımlaşmayı yok etmiş her türlü kokuşmuş ve insana yakışmayan ilişkilerin, toplumumuzda gittikçe yayılmasına ve giderek hakim olmasına neden olmuştur.

Halbuki yerinde sayan en ilerici ve devrimci sistemler, en nihayetinde gericileşirler. Hele hele okuma ve araştırmanın savsaklandığı her toplumda olduğu gibi, hurafeler ve kulaktan dolma bilgiler, gerçeklerin yerini alırlar.

Bunları hatırlatmanın nedeni, tahmin edebildiğiniz gibi yaklaşan seçimlerdir. Çünkü çok önemli bir seçim dönemindeyiz ve her kafadan, yine bir ses çıkmaktadır.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri bir arada, 24 Haziran günü yapılacaktır. Seçime 6 Cumhurbaşkanı adayı katılıyor:

Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek.

Milletvekilliği seçimlerine ise ,”Cumhur İttifakı” içinde AKP, MHP ve BBP, “Millet İttifakı” içinde CHP, İyi Parti, Saadet P, DP ile HDP ve Vatan Partisi katılmaktadır.

Bütün halkımızı olduğu gibi, Samandağ Halkının da seçimini etkileyecek faktörleri;

 1. a) Suriye Meselesi,
 2. b) Ekonomik kriz,
 3. c) Laiklik ve Aydınlanma,
 4. d) Terör Meselesi,
 5. e) Bölgesel İşbirliği
 6. f) Parlamenter demokrasi ve Hukuk Devleti, diye sayabiliriz.

Öteden beri Atatürkçü bilinen, devrimci, ilerici ve antiemperyalist, yani bağımsızlıkçı Samandağ Halkı, Atatürk İlkelerini savunan, karma ekonomiden yana, laik ve aydınlanmacı, bağımsızlıkçı adayları seçeceği öngörülmektedir.

Peki, bu adayları nasıl tesbit edebilir ve seçebiliriz?

Öncelikle çağımızın emperyalizm çağı olduğunu, emperyalistlerle yani bugünkü durumda ABD ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki çelişkinin, diğer bütün çelişkileri belirlediğini unutmayacağız. ABD ile işbirliği edenleri saptayıp hemen bunları ilk elemede saf dışı bırakmalıyız. Peki, bunları saptarken neye dayanacağız?

Şüphesiz, yaptıkları işe. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

İşbirlikçi, yani doğrudan doğruya Amerika Birleşik Devletlerine bağlı ve onun direkt kontrolünde olan güçler, esas olarak, HDP ve FETÖ terör örgütüdür.

 1. a) FETÖ Terör Örgütü, son kalkıştığı 15 Temmuz askeri darbe girişimiyle, Amerika’nın tam kontrolünde olduğu açığa çıkmıştır. Öyleyse bu örgütün elemanlarının bulunduğu, varsa, parti yada partileri ilk elde elemek durumundayız.
 2. b) HDP, bilindiği gibi PKK, İsrail ve ABD’nin kurduğu parti olup, PKK’nın legal temsilcisidir. Türkiye’min yiğit evlatlarına, ordumuza, polisimize ve korucularımıza, yani toplam olarak, güvenlik güçlerimize silah çekip, pusu kuran ve öldüren bir terör örgütü konumundadır.

Diğer yandan bu terör örgütü, yani hdpkk, Suriye’de, Sayın Esad rejimini yıkmak için, ABD ile birlikte, Sayın Esad’a karşı savaşmaktadır. ABD, bu örgütü “kara gücüm” olarak ilan etmiş ve 5 bin tırla, sayısız kargo uçak seferleriyle silahlandırdığı bir örgüt konumundadır. Bu örgüt elemanlarının “Biji Serok Obama” (Yaşasın Başkan Obama) diye slogan attıklarını hepimiz hatırlıyoruz.

Öyleyse HDP’yi de ilk elde elemeliyiz etmeliyiz.

(HDP konusu, Türklerin Alevilerin celladı olduğu, AKP ye göre daha demokratik olduğu, doğuda AKP ye tek rakip olduğu, bu nedenle, HDP barajı aşmazsa doğudaki tüm Milletvekilerini AKP’nin alacağı, Hatay’da ilk sıra  ile Adana ilk sıra adaylarının alevi olduğu şeklindeki yoğun propaganda nedeniyle, daha geniş olarak ele almak gerektiğini düşünüyorum. Bu ve benzeri iddiaların tamamiyle yanlış olduğunu, tek tek irdeleyip, göz önüne koyacağım)

Bir sonraki yazımda, İşbirlikçi olarak nitelendirilemeyecek diğer parti ve ittifaklara geçmeden, HDP’yi, yukarıdaki iddilara cevap verecek şekilde, ele alıp, irdelemeye devam edeceğim.

Av. Edib Hadimoğulları

Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ‘BENDE BİLMİYORUM’

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş Genç adam öyle deyince, cesaret edip devamını soramadım, neyi ‘bilmiyor sun’ diye ülkemizin gerçeği, toplumsal hayatımızın, ekonomiden, sosyal olaylara kadar hiçbir şeyin bir sonraki durumunu kimse kestirip bilemiyor. Rize de susamlı simitler artık susamsız ama fiyatı artmış, eğer Rize gibi bir ilde Ekonomi diye bir şey yoksa bütün Türkiye de para yok demektir, bu da telafisi mümkün olmayacak bir yıkım yaşanıyor demektir. Hamza Şanlı, haklı olarak ‘bilmiyorum’ diyerek Türkiye’yi özetledi. Prensip, ilke...
 • SEÇİMLERE HANGİ GÖZLE BAKIYORUZ?

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  ???????????????????????????????????? Şahsen ben, 2019 Seçimlerinin, Samandağ İlçe, Köy ve Mahallelerini, ya yirmi sene ileri taşıyacak veya Yirmi Sene geri atarak, gelişmesinin önüne geçilecek diye düşünüyorum. Neden mi sorusunun cevabını, gelin hep beraber bulalım. Samandağ İlçemizin sınırları içerisinde yaşıyor isek, Yaz ve Kış aylarına ait, İlçemizin sorunları ile zaten haşir ve neşir'iz. Samandağ İlçesi Nüfus açısından, büyüdükçe büyüdü. Velakin, Şehrin Çehresi olduğu gibi kaldı. Sizlerce bilinen, Yaz Aylarının sorunları ve bu ...
 • LOKMAN HEKİM VE SAĞLIĞIMIZ

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Eğitimci - Sami ASLAN ???????????????????????????????????? Modern tedavi yöntemlerinin olmadığı eski çağlarda, halka sağlık konularında yol yöntem gösteren, akıl veren, tedavi eden deneyim sahibi bilge kimseler, hekim olarak bilinmekteydi. Halkın bağrından çıkmış ve halkın gönlünde nesiller boyu yaşamış bu yücelmiş kişilerin en bilineni Lokman hekim’dir. Lokman veya Lokman Hekim Kur'an'da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla be...
 • MİNE G. KIRIKKANA’TA SALDIRI İDEOLOJİKTİR

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi  Hasan Yavaş Çünkü Kırıkkanat, yurttaşlık hakları ve vatandaşlık görevi gereği durması gereken yerdedir. Üstelik yazar ve gazetecidir. Yazdığı ve söylediklerini tekrarlayacak yüreklilik ve samimiyettedir. İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz. Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir. Mine Kırıkkanat bunu deşifre etmiştir. ...