logo

reklam

“KESİNTİLER AZALACAK, KALİTE ARTACAK DENİLDİ. YALAN ÇIKTI”

    

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, ‘Elektrik Kesintileri Bıktırdı’ dedi ve ampul kırarak tepkisini dile getirdi.  ENERJİ SA’ye seslenerek basın açıklamasında bulunan Oruç, ‘ELEKTRİK İŞİNİ BECEREMEDİN, BIRAK!, Artık elektrik kesintisi istemiyoruz.  Elektrik kesintileri yaşamı felç eder hale geldi. Kesintiler bıktırdı ve artık yeter diyoruz’dedi. Bölgemizde sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin tahammül sınırını aştığına değinen Oruç, elektriğin temel ihtiyaç olduğunu vurguladı, ‘Önce kar değil, önce hizmet anlayışı hâkim olmalıdır’ dedi.                

     

ACİL ÇÖZÜM

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, açıklamasının devamında, “ENERJİ SA- Toroslar Edaş’a sesleniyoruz! Milyonlarca vatandaşı yaşamdan bezdirdiniz. Buna hakkınız YOK? Ey Sabancı Holding siz ne vurdumduymaz insanlarsınız?  Ballı özelleştirme yolu ile devrini aldığınız şirketiniz ENERJİ SA- TOROSLAR Edaş’ın Elektrik kesintileri ile halkı bıktırdınız. Müşterileriniz olarak hizmetinizden memnun değiliz. Hizmetleriniz arızalı ve kesintilidir. Hileli ve şikeli elektrik satışı yapıyorsunuz. Milyonlarca insan sizin köleniz mi? Gece- Gündüz demeden vakitli-vakitsiz elektrik kesintileri yapılır mı? Ayıp- Günah- yazık değil mi?  Biz size kesintili elektrik parası vermiyoruz. Sürekli ve kesintisiz, yeterli, sağlıklı elektrik için para veriyoruz. Siz bizden defolu mal parası değil, Sağlam mal parası alıyorsunuz. Kesintili Elektrik Ayıplı maldır. Ayıplı ve defolu elektriğinizi de alın gidin artık yahu” dedi.

ACİL ÇÖZÜM

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, “Vatandaşlar olarak Yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli elektrik alma hakkımızı istiyoruz. Hatay Valiliğini, HBŞB’ni, İlçe Belediyelerini, Milletvekillerini, Daire Müdürlerini görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Görevleriniz arasında vatandaşa elektriği kesintisiz, ayıpsız, defosuz ve uygun koşullarda sağlanmasını kontrol etmek ve sorumluluğunu yerine getirmeyenler ile ilgili gerekli işlemleri yapmak var. Elektrik kesintileri konusunda yapmanız gereken yasal ve meşru müdahaleyi yapmak zorundasınız”dedi.

LAMBAYI KIRDIK

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, “Daha önce bir mıntıkaya elektrik şebekesi verildiğinde ve evleri- Mahalleyi elektrik lambası aydınlatmaya başlayınca açılış töreninde gaz lambalarına paydos anlamında Gaz lambaları kırılırdı. Ey Toroslar Edaş! Sizi protesto etmek için bu sefer tersini yaptım. Sizin kar hırsınız yüzünden tarih tersine işlemeye başladı. Halka yaşattığınız Elektrik Kesintilerine PAYDOS! ARTIK YETER! SIKTINIZ! AYIPLI, HİLELİ, ŞİKELİ, HURDA, DEFOLU ELEKTRİĞİNİ DE AL GİT! Kesintili elektrik hizmetinizi protesto etmek için ENERJİ SA tahsilât bürosu önünde elektrik lambalarını kırdım. Bunu sadece ufak bir uyarı olarak alın, anlayın, algılayın”dedi.

TUZU KURULAR SİZİ

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, “Ey Enerji SA Toroslar EDAŞ: İlçe belediye başkanları, HBŞB başkanı, İlçe kaymakamları, Hatay valiliği, Milletvekilleri, bakanlar, Hükümet vb elektrik kesintilerine ses çıkarmaya bilir.  Çok zengin ve güçlüsünüz diye hepsi Enerji SA’dan çekiniyor olabilir. Bir şekilde onları susturuyor ve korkutuyor olabilirsiniz. Seçilmiş ve atanmış yetkililerin TUZU KURU olabilir. Ama hayatını zehir yaptığınız halkın size göz yummasını beklemeyin. Eğer yetkililer size söz söyleyemiyorsa halk söyler.  Aklınızı başınıza toplayın. Bu elektrik kesintilerine son verin’dedi.

AYIPLI ELEKTRİĞİN NEDENİ ÖZELLEŞTİRMELERDİR

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, “Hemen her gün “bakım-onarım” adı altında yeni kesintiler yaşanırken, elektrik kesintilerinin gerçek nedenleri, elektrikte özelleştirmenin getirdiği kar için her şey mubah aç gözlülüğüdür.Özelleştirme politikaları sonrası enerjinin özel sektöre kâr alanı olarak sunulmasıyla beraber kesintiler, sorunlar çok arttı. Her Elektrik kesintinizde Arıza- Bakım ve onarım yapıyoruz vb açıklamalarınız inandırıcı değil. Bu tür açıklamalarınızın gerçek olmadığı belli. Çoğu zaman bilerek ve planlayarak Arızayı bir yerden bir yere gezdirdiğinizi de biliyoruz. Elektrik dağıtım şebekesi yenileme, Yer altına alma, Güçlendirme, inşa ve yeterli bakımı yapmıyorsunuz çünkü masraftan kaçıp ucuz yoldan para kazanma peşindesiniz.  Bakımı, arızayı, işletmeyi ehil olmayan ecemi çalışanlara yaptırıyorsunuz. Usta çalışanları pahalı diye işten çıkardınız.  Sizin ucuz yoldan para kazanma alışkanlığınız yüzünden elektrik kesintileri oluyor ve hayatımız zehir oluyor”dedi.

ÖZELLEŞTİRMELER YALANLAR ÜZERİNE YAPILDI

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, “rekabet ortamında fiyatlar ucuzlayacak, tüketiciye olumlu olarak yansıyacak denildi.  Yalan çıktı.

Kayıp-kaçak oranı düşecek denildi. YALAN ÇIKTI. Vatandaş olarak kullanmadığımız malın ücretini bize ödetiyorsunuz. Bu bir haksız kazançtır.

Vatandaşın Faturasına yüklediğiniz kayıp kaçağın aslında kamu dairelerinde kaybolduğu ve oralara dokunamadığınız için ve faturayı vatandaşa yüklediğiniz doğru mu?

Kesintiler azalacak, kalite artacak denildi. YALAN ÇIKTI.

Elektrik ile ilgili politikalar kamu yararını temel almalıdır. Kamu yararı şirketlerin ticari kaygısına teslim edilemez. Özellikle elektrik enerjisi alanında yapılan serbestleştirme ve özelleştirmeler sonunda, elektrik alanı özel sektörün kar hırsına terk edilerek vatandaşlar cezalandırılmıştır. Özelleştirmeler sonucu usta çalışanlar işten çıkarıldı. Ucuz ve acemi çalışanlar işe alındı. Maliyetten kısmak daha çok kar için yenilenmesi ve güçlendirilmesi gereken alt yapı ihmal edildi.

SONUÇ: Ey seçilmiş ve atanmış yetkililer ve ey Enerji SA- Toroslar EDEŞ sabrımız tükendi. İşinize bakın. Bahane uydurmayın. Vatandaşa kesintisiz elektrik sunun!”dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
259 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?